تغذیه و سلامتخواص مواد غذایی

تاثیر ادویه‌ها بر سلامت بدن

همان طور که می‌دانید اولین و اصلی‌ترین دلیل استفاده از ادویه‌ها طعم و بوی خوبی است که به غذا می‌بخشند. با این همه تنها فایده ادویه‌ها طعم و بوی‌شان نیست. در این مقاله قرار است در مورد تاثیر برخی از ادویه‌ها بر سلامت بدن حرف بزنیم.

ادویه‌ها از آن زمانی که آشپزی پا گرفت، مورد استفاده بوده‌اند. آن‌ها طعم خوبی به غذا می‌دادند و به همین دلیل نیز طرفداران بسیاری داشتند. سال‌ها گذشت تا دانشمندان با انجام مطالعات تحقیقاتی و آزمایش‌های بسیار متوجه شدند که ادویه‌ها خواص چشم‌گیر دیگری نیز دارند و می‌توانند بر سلامت بدن تاثیر بگذارند. ادویه‌ها منابع سرشار ویتامین و مواد معدنی بسیاری هستند و استفاده از آن‌ها، حتی به مقدار اندک، می‌تواند شرایط سلامت بدن شما را تحت تاثیر قرار دهد.

در ادامه، خواص و تاثیر برخی از معروف‌ترین و پراستفاده‌ترین ادویه‌ها بر سلامت بدن را آورده‌ایم. با ما همراه باشید:

در مقاله دیگری از مجله اینترنتی امرسان نیز در مورد تاثیر ادویه‌ها و چاشنی‌ها بر سلامت بدن حرف زده‌ایم. برای خواندن این مقاله می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

استفاده از ادویه‌جات و چاشنی‌ها را جدی بگیرید

تخم خردل

تخم خردل مزه تندی دارد و مصرف آن باعث گرمازایی در بدن می‌شود
تخم خردل مزه تندی دارد و مصرف آن باعث گرمازایی در بدن می‌شود

تخم خردل مزه تندی دارد و مصرف آن مانند همه ادویه‌ها و چاشنی‌های تند دیگر مثل فلفل چیلی یا ترب کوهی باعث گرمازایی در بدن می‌شود. بعد از مصرف چنین ادویه‌هایی دمای بدن بالا می‌رود و متابولیسم آن افزایش پیدا می‌کند. این افزایش متابولیسم،‌ می‌تواند به افراد در کاهش وزن کمک کند.

پس اگر به دنبال افزایش سوخت و ساز بدن‌تان هستید یا می‌خواهید لاغر شوید، از دانه یا پودر خردل برای سالاد، غذاهای اصلی یا میان‌وعده‌های خود استفاده کنید.

رژیم گرفتن برای مدت مشخصی کافی نیست. این که بتوانید پس از تمام شدن دوره رژیم، در وزن ایده‌آل خود بمانید و دوباره چاق نشوید حتی مهم‌تر از لاغر شدن اولیه است. در مقاله زیر راهکارهایی برای حفظ وزن آورده‌ایم که با دنبال کردن آن‌ها می توانید لاغر بمانید:

چگونه لاغر بمانیم

فلفل سیاه

فلفل سیاه هم درست مثل تخم خردل، گرمازا یا ترموژنیک است و حرارت بدن شما را افزایش می دهد و سطح متابولیسم شما را بالا می‌برد
فلفل سیاه هم درست مثل تخم خردل، گرمازا یا ترموژنیک است و حرارت بدن شما را افزایش می دهد و سطح متابولیسم شما را بالا می‌برد

فلفل سیاه هم درست مثل تخم خردل، گرمازا یا ترموژنیک است و حرارت بدن شما را افزایش می دهد و سطح متابولیسم شما را بالا می‌برد. عامل طعم و بوی فلفل سیاه ماده‌ای به نام پیپرین است. پیپرین موجود در فلفل سیاه خواص آنتی اکسیدانی دارد و با گیرنده‌های سلول‌های ایمنی در ارتباط است و عمر مفید آن‌ها را افزایش می‌دهد. این ماده می‌تواند از پیش‌روی و گسترش برخی از انواع سرطان مثل سرطان روده بزرگ یا پستان جلوگیری کند. تاثیر دیگر این ادویه بر سلامت بدن، آن است که با تحریک رنگ‌دانه‌های پوستی به درمان بیماری‌ پیسی یا ویتیلیگو کمک می‌کند.

علاوه بر این فلفل سیاه، جز خواص بی‌نظیر خودش می‌تواند بهره‌وری شما از خواص سایر مواد غذایی یا ادویه‌ها را نیز افزایش دهد. در اصطلاح علمی و دقیق می‌گوییم که فلفل سیاه باعث افزایش دسترسی زیستی مواد غذایی دیگر می‌شود. برای درک بهتر این موضوع، به مثال زیر توجه کنید:

برای مثال زردچوبه از آن ادویه‌ها است که می‌تواند تاثیر زیادی بر سلامت بدن شما داشته باشد اما در حالت طبیعی به مقدار اندکی متبولیزم می‌شود. حال اگر ادویه‌ای مثل زردچوبه را بعد از (یا به همراه) فلفل سیاه بخورید، توانایی بدن شما در جذب مواد مغذی موجود در زردچوبه تا ۲۰۰۰ درصد افزایش پیدا می‌کند که این عددی نجومی است. به همین دلیل هم باید تاثیر فلفل سیاه بر سلامت بدن را جدی بگیرید و آن را در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانید. چرا که این ادویه، هم خاصیت‌های خوبی دارد و هم می‌تواند تاثیر ادویه‌ها و مواد غذایی دیگر بر سلامت بدن را افزایش دهد.

فلفل کاین

فلفل کاین نیز گرمازا است، متابولیسم شما را بالا می‌برد، سوخت و سازتان را افزایش می‌دهد، میزان کالری سوزی شما را بیشتر می کند و در نهایت باعث لاغری می‌شود
فلفل کاین نیز گرمازا است، متابولیسم شما را بالا می‌برد، سوخت و سازتان را افزایش می‌دهد، میزان کالری سوزی شما را بیشتر می کند و در نهایت باعث لاغری می‌شود

این سومین ادویه تند و تندترین ادویه این لیست پس از تخم خردل و فلفل سیاه است. به همین دلیل هم می‌توان با قطعیت گفت که فلفل کاین نیز گرمازا است، متابولیسم شما را بالا می‌برد، سوخت و سازتان را افزایش می‌دهد، میزان کالری سوزی شما را بیشتر می کند و در نهایت باعث لاغری می‌شود. مصرف فلفل کاین اشتهای شما را کم می‌کند و اگر اضافه وزن دارید یا به دنبال کاهش وزن هستید، انتخاب هوشمندانه‌ای برای افزودن به رژیم غذایی است.

این کاهش اشتها و افزایش کالری‌سوزی از ماده‌ای به نام کپسایسین نشات می‌گیرد. این ماده که همان ترکیبی است که باعث احساس گرما بعد از خوردن فلفل چیلی می‌شود، به بهبود گوارش و هضم غذا کمک می‌کند. علاوه بر این کپسایسین با ترشح صفرا و آنزیم لوزالمعده، می‌تواند زخم معده و سنگ کیسه صفرا را درمان و از ابتلا به آن‌ها جلوگیری کند.

در کنار تاثیر این ادویه بر سلامت و تناسب بدن، باید به سایر خواص آن نیز اشاره کنیم. فلفل کاین در ساختار خود مقداری ویتامین C، ویتامین B6، منیزیم، پتاسیم و آنتی اکسیدان‌های فلانوئیدی دارد.

برای بهره‌گیری بیشتر از خواص این ادویه، خوب است که یک چهارم قاشق غذاخوری فلفل کاین و یک قاشق غذاخوری آب لیمو را در یک پیمانه آب گرم بریزید و این محلول را صبح‌ها به صورت ناشتا و پیش از صبحانه مصرف کنید. این محلول باعث شروع فعالیت سیستم گوارش می‌شود و متابولیسم شما را بالاتر می‌برد.

حتی اگر از ترکیب فلفل کاین، لیمو ترش و اب گرم خوشتان نمی‌آید، ایرادی ندارد. مصرف ناشتا آب گرم و لیمو ترش به اندازه کافی پرخاصیت است. در مقاله زیر به ۷ فایده مهم نوشیدن ناشتا آب گرم و لیموترش، اشاره خواهیم کرد:

خواص بی‌نظیر ناشتا نوشیدن آب گرم و لیموترش

رزماری

مهم‌ترین تاثیر ادویه رزماری بر سلامت، کمک آن به سم‌زدایی از بدن است.
مهم‌ترین تاثیر ادویه رزماری بر سلامت، کمک آن به سم‌زدایی از بدن است.

با توجه به سمومی که امروزه محیط زندگی و مواد غذایی مصرفی ما را آلوده کرده‌اند، استفاده از مواد غذایی و ادویه‌های موثر در سم‌زدایی از بدن اهمیت ویژه‌ای پیدا می کند. رزماری یکی از آن ادویه‌هایی است که در هنگام صحبت از تاثیر ادویه‌ها بر سلامت بدن، جایگاه مهم و ویژه‌ای پیدا می‌کند. مهم‌ترین تاثیر ادویه رزماری بر سلامت، کمک آن به سم‌زدایی از بدن است.

این گیاه خوش‌بو که خاصیت ضدباکتریایی، ضدویروسی و ضدقارچی دارد، به واسطه آنتی اکسیدان‌هایش می تواند از کبد مافظت کند. کبد که فیلتر اصلی بدن است، تمام مواد غذایی را از خود عبور می‌دهد و سموم آن‌ها را جذب می‌کند، به همین دلیل نیز در معرض خطر بسیار قرار دارد. مصرف رزماری می‌تواند کبد را از این شرایط وخیم خارج کند و حتی در مواردی دیده شده است که مصرف درست و به اندازه رزماری در درمان بیماری‌های صعب‌العلاجی همچون سیروز کبدی اثرگذار بوده است.

علاوه بر این، محافظت از مغز، یکی دیگر از تاثیرات رزماری بر سلامت بدن است. رزماری می‌تواند حافظه و ادراک افراد را تقویت کند و از تمرکز پروتئین آمیلوئید بتا، که عامل بروز بیماری‌های عصبی و روانی همچون آلزایمر است، در مغز پیشگیری به عمل آورد.

اگر دوست دارید رزماری را به رژیم غذایی خود اضافه کنید و از تاثیر این ادویه بر سلامت خود بهره ببرید، می توانید این گیاه معطر را در سوپ، خوراک‌ها و خورش‌ها بریزید و برای گریل کردن گوشت، مرغ، ماهی یا سبزیجات از آن استفاده کنید. علاوه بر این دم‌نوش رزماری نیز می‌تواند همه این خواص را برای شما به ارمغان بیاورد.

از رزماری می‌توانید برای روی نان هم استفاده کنید. اگر به پخت نان در منزل علاقه دارید، طرز تهیه نان ایتالیایی فوکاچا را می توانید از طریق لینک زیر در مجله اینترنتی امرسان پیدا کنید:

طرز تهیه نان فوکاچا

زردچوبه

زردچوبه یک ضدالتهاب قوی است که می‌تواند از سیستم ایمنی بدن حمایت کند
زردچوبه یک ضدالتهاب قوی است که می‌تواند از سیستم ایمنی بدن حمایت کند

دلیل رنگ زرد متمایل به طلایی زردچوبه، رنگ‌دانه‌ای به نام کورکومین است که خاصیت آنتی اکسدانی به این ادویه می‌بخشد. اگر بخواهیم از ادویه‌های شرقی و تاثیر ادویه‌ها بر سلامت بدن بگوییم، زردچوبه یکی از مهم‌ترین آن‌هاست. زردچوبه یک ضدالتهاب قوی است که می‌تواند از سیستم ایمنی بدن حمایت کند، سلول‌های سرطانی را از بین ببرد، با عفونت‌های داخل بدن مبارزه کند و سلامت دهان و دندان را بهبود ببخشد.

استفاده از زردچوبه تف خورده، خیلی بهتر از استفاده خام این ادویه است. چرا که حرارت می‌تواند کورکومین و سایر مواد مغذی موجود در این ادویه را آزاد کند و از آن ماده مغذی بهتر و قابل هضم و جذب بیشتری برای بدن بسازد.

برای احساس بهتر و بیشتر تاثیر ادویه‌ها بر سلامت بدن می‌توانید فلفل سیاه، زردچوبه و روغن نارگیل را با هم مخلوط و سپس مصرف کنید.

دارچین

دارچین خاصیت ضدالتهابی دارد و می‌تواند به شما در تسکین دردهای PMS کمک کند
دارچین خاصیت ضدالتهابی دارد و می‌تواند به شما در تسکین دردهای PMS کمک کند

دارچین نیز یکی از مهم‌ترین ادویه‌هایی است که باید در مقاله «تاثیر ادویه‌ها بر سلامتی بدن» به آن بپردازیم. این ادویه خاصیت ضدالتهابی دارد و می‌تواند به شما در تسکین دردهای PMS کمک کند. علاوه بر این مصرف این ادویه در رژیم‌های لاغری نیز تاثیر فراوان دارد. دارچین می‌تواند به شما در لاغری کمک کند، چربی بد خون (LDL) را کاهش دهد و در سم‌زدایی از کبد موثر باشد.

توصیه متخصصین تغذیه برای دریافت بیشترین مزایا و تاثیر این ادویه‌ها بر سلامت بدن این است که ادویه‌هایی مثل دارچین یا فلفل کاین را که می‌شود ناشتا هم مصرف کرد، به صبح موکول کنید.

دارچین یکی از مسکن‌های طبیعی است که می‌تواند دردهای شما را کاهش دهد. با چند مسکن طبیعی دیگر اشنا هستید؟ مقاله زیر فهرست جامعی از مواد غذایی طبیعی است که می‌توانند دردهای جسمی شما را کاهش دهند:

مسکن‌های طبیعی را جایگزین قرص‌های شیمیایی کنید

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا