تغذیه و سلامترژیم غذاییسبک زندگی

ترجیحا شب‌ها برنج و ماکارونی نخورید

به جرئت می‌توان گفت که برنج قوت غالب ما ایرانیان است. ما همه مواد غذایی را برای خوردن در کنار برنج آماده می‌کنیم اما آیا این کار درست است؟ آیا خوردن مواد غذایی پر انرژی مانند برنج و ماکارونی در شب و به عنوان شام، صحیح است؟ پاسخ این سوال در اکثر مواقع «نه» است. چرا؟ ما به شما خواهیم گفت:

اکثر پزشکان و متخصصین تغذیه در این باور، که بهتر است شب‌ها غذاهای سنگین و پرانرژی مانند برنج و ماکارونی نخورید، با هم اتفاق نظر دارند. این عمل باعث چاقی و اضافه وزن می‌شود و به سلامت شما آسیب‌های جدی وارد می‌کند. در این مقاله قصد داریم این موضوع را بهتر و بیشتر برای شما بشکافیم تا متوجه دلایل منعع مصرف برنج و ماکارونی در شب شود. البته استثتائاتی هم در مورد این موضوع وجود دارد که در ادامه به آن ها خواهیم پردخت.

برنج و ماکارونی: غذاهای پرانرژی

هیچ کس مخالف پرانرژی بودن این دو غذای محبوب نیست. مصرف برنج و ماکارونی می‌تواند انرژی مورد نیاز بدن شما را تامین کند و در بازیابی انرژی از دست رفته بدن بسیار موثر است. کسانی که قصد لاغری دارند، باید برنج و ماکارونی یا سایر غذاهای کربوهیدرات‌دار را کاملا از رژیم غذایی خود در وعده شام حذف کنند. ورزش کردن ناشتا، باعث تسریع و تسهیل روند لاغری در این افراد می‌شود.

البته توجه داشته باشید که چنین افرادی به دلیل عدم مصرف برنج و ماکارونی و سایر غذاهای حاوی کربوهیدرات، انرژی کمی در صبح دارند و باید حرکات ملایمی انجام دهند. چرا که در غیر این صورت ممکن است با آسیب‌های جدی جسمی مواجه شوند.

اگر مصرف مواد غذایی کربوهیدرات‌دار خود را کم کرده‌اید، ورزش می‌کنید و به اصول لاغری پایبند هستید، قاعدتا باید لاغر شوید. اما اگر با رعایت همه این‌ها نه تنها لاغرتر نمی‌شوید بلکه باز هم دچار افزایش وزن شده‌اید، شاید این افزایش وزن از عوارض جانبی داروهای مصرفی شما باشد. تعداد داروهایی که باعث افزایش وزن می‌شوند، کم نیستند و در مقاله زیر برخی از مهم‌ترین آن‌ها را به شما معرفی کرده‌ایم:

مصرف این داروها باعث افزایش وزن ناخواسته می‌شود

موارد مجاز در مصرف برنج و ماکارونی برای وعده شام

اگر در طول روز فعالیت زیادی داشته باشید و کربوهیدرات‌های کمی مصرف کنید، مجاز به مصرف ماکارونی و برنج در وعده شام هستید. اما اگر برای ناهار هم یک بشقاب پر برنج خورده‌اید، بهتر است برای شما از برنج و ماکارونی چشم‌پوشی کنید.

استفاده از کربوهیدرات‌های کمی در طول روز و انجام فعالیت‌های بدنی سنگین و طولانی می‌تواند باعث افت بیش از حد انرژی شود. در چنین شرایطی بدن شما نیاز به مواد غذایی مثل برنج و ماکارونی دارد تا انرژی از دست رفته خود را باز یابد. این مواد غذایی به ذخیره گلیکوژن در عضلات و کبد کمک می‌کنند.

یکی دیگر از شرایطی که به واسطه آن می‌توانید در شب از برنج و ماکارونی استفاده کنید، برنامه‌ریزی برای ورزش در صبح روز بعد است. اگر قرار است صبح به ورزش سنگین، شدید و طولانی بروید باید سطح گلوکز خون و گلیکوژن عضلات شما، در وضعیت مناسبی باشند. به همین دلیل و برای جلوگیری از ضعف جسمی و خطرات یا آسیب‌های بدنی و عضلانی، لازم است شام خوب و کاملی بخورید.

علاوه بر این ورزشکارانی که فعالیت‌های هوازی، تمرین‌های قدرتی یا استقامتی نیز انجام می‌دهند می‌توانند برای شام به سراغ این دو ماده غذایی پرانرژی بروند. آن‌ها به برنج و ماکارونی یا غذاهای انرژی‌زای بیشتری نیاز دارند و مصرف آن‌ها کارایی ورزشکاران در طول ورزش را بالاتر می‌برد. ورزشکاران در ورزش و مسابقات ورزشی گلیکوژن زیادی مصرف می‌کنند و به همین دلیل به غذاهای کربوهیدرات‌دار بیشتری نیاز دارند.

یکی از غذاهای خوشمزه، پرانرژی و سالمی که می‌توانید تهیه کنید، پاستای میگو و اسفناج است. اصالت این غذا که با پاستا (نوعی از ماکارونی) درست می‌شود، به ایتالیا برمی‌گردد و طعم و بوی خوبی دارد. طرز تهیه پاستای میگو و اسفناج را می‌توانید از طریق لینک زیر و در مجله اینترنتی امرسان، پیدا کنید:

طرز تهیه پاستای میگو و اسفناج

موارد منع مصرف برنج و ماکارونی در شب

مصرف کربوهیدرات‌ها، آن هم در شب و برای شام که فعالیت انسان‌ها پس از آن به صفر میل می‌کند، توصیه نمی‌شود
مصرف کربوهیدرات‌ها، آن هم در شب و برای شام که فعالیت انسان‌ها پس از آن به صفر میل می‌کند، توصیه نمی‌شود

بالاتر به یکی از مواردی که بهتر است مصرف برنج و ماکارونی در وعده شام را کنار بگذارند، اشاره کردیم. مصرف کربوهیدرات‌ها، آن هم در شب و برای شام که فعالیت انسان‌ها پس از آن به صفر میل می‌کند، توصیه نمی‌شود. خوردن مرتب برنج و ماکارونی و ورزش نکردن می‌تواند شما را روز به روز چاق‌تر کند.

بهتر است برنج و ماکارونی موجود در وعده‌های شام را با پروتئین یا سبزیجات خام، پخته یا گریل جایگزین کنید. شما می‌توانید با مصرف مقدار بیشتری از مواد غذایی کم‌انرژی‌تر و در عین حال حجیم‌تر، سیر شوید اما انرژی بسیار کم‌تری از این مواد غذایی دریافت کنید.

مصرف مواد غذایی کربوهیدرات‌دار یا حاوی گلوکز در وعده‌های شام، مانع از مصرف گلوکز موجود در غذا می‌شود. در چنین شرایطی گلوکز در سلول‌های بدن و عضلات شما به شکل گلیکوژن دخیره می‌شود و در صورت عدم مصرف این گلیکوژن سلامت و تناسب اندام شما در معرض خطر قرار می‌گیرد.

مصرف فرآروده‌های غذایی حاوی جو، می‌تواند انتخاب خوبی برای شام باشد.در مقاله زیر قصد داریم شما را با خواص جو آشنا کنیم تا اگر آن را در برنامه غذایی خود جای نداده بودید، از امروز مصرف جو را در غذاهای اصلی یا میان‌وعده‌ها جدی بگیرید.

جو را در رژیم غذایی خود بگنجانید

کربوهیدارت‌ها: اولویت چندم افراد میان‌سال

هر چه سن شما بیشتر شود، نیاز شما به کربوهیدارت‌ها کاهش می‌یابد. پس شاید کودک شما برای رشد و تامین انرژی مورد نیاز خود به برنج و ماکارونی نیاز داشته باشد، اما مطمئن باشید بدن شما بیشتر از هر چیزی به پروتئین نیاز دارد. غذاهای حاوی کربوهیدرات از مواد غذایی نه چندان ضروری برای افراد میان‌سال هستند.

افراد میان‌سال یا پیر، بیشتر از هر چیز دیگری به پروتئین نیاز دارند. پروتئین به این دسته از افراد در محافظت از ماهیچه‌ها و عضلات کمک می‌کند و مانع از آسیب یا تخریب آن‌ها می‌شود.

شرایط مصرف برنج و ماکارونی برای بیماران دیابتی

در این جا نمی‌توان دستور مشترکی برای همه بیماران دیابتی صادر کرد. نوع اول یا دوم بودن دیابت افراد می‌تواند بر توصیه‌های غذایی که به آن‌ها می‌کنیم، تاثیر بگذارد. افراد مبتلا به دیابت نوع اول در وعده شام، به یک ماده غذایی کربوهیدرات‌دار مانند برنج و ماکارونی نیاز دارند. مصرف چنین ماده غذایی می‌تواند منحنی گلوکز خون آن‌ها را کنترل کند و برای‌شان مفید است.

اما در صورتی که فردی به دیابت نوع دو مبتلا باشد، این دستورالعمل برعکس خواهد شد. بهتر است بیماران مبتلا به دیابت نوع دو، برنج و ماکارونی یا سایر غذاهای حاوی کربوهیدرات را از شام‌های خود حذف کنند. این کار به آن‌ها در کنترل و کاهش وزن کمک می‌کند، سطح گلوکز خون را پایین‌تر می‌آورد و در آخر باعث کم‌تر شدن علائم بیماری، کاهش عوارض ناشی از آن و بهبود شرایط سلامت فرد خواهد شد.

سخن آخر

پس اگر ورزشکار هستید یا فرزند کوچک و فعال و پرجنب‌و‌جوشی در خانه دارید، برنج و ماکارونی را در برنامه غذایی خانواده بگنجانید. البته اگر در میان شما افراد کم‌تحرک‌تر، میان‌سال یا افراد چاقی که قصد لاغری دارند، هستند بهتر است در کنار این غذاها، غذای دیگری نیز آماده کنید. چنین افرادی برای حفظ و بهبود شرایط سلامت خود، باید کربوهیدرات دریافتی خود را به حداقل برسانند.

غذاهای کربوهیدرات‌دار برای کودکان هم مفید و هم جذاب هستند و می‌توانند کودکان کم‌غذا را برای خوردن سر ذوق آورند.فرآیند غذا دادن به کودک بدغذا و کم غذا چیزی از یک میدان جنگ کم ندارد. اگر شما هم کودک کم‌غذا یا بدغذایی دارید، مطالعه مقاله زیر می‌تواند راهنمای خوبی برای رفتار درست با او باشد:

با کودک بدغذا چه کنم؟

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا