ترفند های خانه داری

راهنمای خرید اجاق گاز مبله

خرید اجاق گاز مبله زدن دو نشان با یک تیر است. چنین اجاقی هم نیاز شما به اجاق را برآورده می‌کند و هم یک فر خوب و کارآمد در اختیار شما می‌گذارد. البته برای کسب بیشترین سود هنگام خرید اجاق گاز باید به برخی از نکات توجه داشته باشید. چه نکاتی؟ ما به شما خواهیم گفت.

آشپزخانه همان‌طور که از اسمش پیداست مکانی است برای پخت و پز غذا و چه ابزاری برای این کار مهم‌تر و ضروری‌تر از اجاق گاز؟

اجاق گاز مبله یا همان اجاق گاز فردار،  انواع مختلفی دارد. انواعی که از لحاظ جنس بدنه، تعداد شعله، گنجایش فر، جوجه گردان یا سایر امکانات اضافی با هم تفاوت دارند. اما کدام یک از این‌ها بهتر است؟ معیار انتخاب صحیح، هنگام خرید اجاق گاز مبله چیست؟ یک اجاق گاز مبله خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟ کدام ویژگی‌ها ارزش پرداخت هزینه بیشتر دارند؟ و …

همه این‌ها سوالاتی است که باید پاسخش را پیش از اقدام به خرید اجاق گاز بدانید. در ادامه برخی از مهم‌ترین نکات و امکاناتی که باید در هنگام خرید اجاق گاز مبله به آن‌ها توجه کنید را آورده‌ایم.

بعد از اجاق گاز، یخچال را به عنوان مهم‌ترین عضو آشپزخانه می‌شناسیم. امروزه یخچال‌های متوعی با امکانات متنوع و شکل‌های ظاهری متفاوت در بازار وجود دارند، اما ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که کدام یک برای آشپزخانه شما مناسب‌تر است؟ خواندن مقاله زیر در مجله اینترنتی امرسان می‌تواند تا حدودی به این سوال پاسخ دهد:

بررسی انواع یخچال فریزرهای موجود در بازار

اجاق گازی بخریم یا برقی؟

منطور از اجاق گاز مبله، همین اجاق گازهای معمولی است که در خانه داریم و با گاز کار می‌کنند. برخی از انواع اجاق گاز اما برقی هستند و با یک المنت به غذا حرارت می‌دهند. خرید هر یک از این دو نوع اجاق مزایای خاص خودش را دارد، اما در ایران و با توجه به هزینه قبض برق و هزینه قبض گاز، خرید یک اجاق گازی بسیار به‌صرفه‌تر از خرید اجاق برقی است. چرا که این اجاق‌ها هم قیمت کمتری برای شما دارند، هم انرژی کمتری مصرف می‌کنند و هم هزینه‌های جاری منزل شما را کاهش می‌دهند.

در اجاق گاز‌های برقی، درست مثل اتوبخار از یک المنت برای تولید حرارت استفاده می‌شود. اگر قصد خرید اتوبخار را دارید در جریان باشید که اتوبخارهای خانگی، به طور معمول باید توانی در حدود ۹۰۰ الی ۳۰۰۰ وات داشته باشند. در مورد سایر ویژگی‌های یک اتوبخار خوب در مقاله زیر بخوانید:

راهنمای خرید اتوبخار

جنس بدنه اجاق گاز مبله

مهم‌ترین مزیت اجاق گاز با رویه لعابی سهولت در تمیز کردن آن است
مهم‌ترین مزیت اجاق گاز با رویه لعابی سهولت در تمیز کردن آن است

اجاق گاز مبله قرار است فضایی بیشتر از یک کابینت آشپزخانه شما را بگیرد، پس جنس آن حائز اهمیت است. می‌توان اجاق گازها را از لحاظ جنس بدنه به دو دسته عمده، استیل و لعابی تقسیم کرد. اجاق گازهای تمام استیل بدنه و رویه استیل و اجاق گازهای لعابی بدنه و رویه‌ای از جنس لعاب حرارت دیده شده، دارند. البته اجاق‌هایی هم در بازار هستند که بدنه استیل و رویه‌ای با رنگ لعابی دارند.

اگر تنها معیار شما برای جنس بدنه، زیبایی و هم‌خوانی آن با سایر وسایل آشپزخانه باشد، ما نمی‌توانیم به شما توصیه‌ای برای خرید کنیم. اما اگر طول عمر مفید و مقاومت بدنه نیز برای شما در هنگام خرید اجاق گاز مبله مهم است، پیشنهاد ما مدل‌هایی با رویه استیل است.

مزیت رویه استیل عمر مفید طولانی‌تر، مقاومت بالاتر در برابر ضربه و خوردگی و احتمال زنگ‌زدگی کمتر است. البته همان‌طور که مزایای اجاق گاز رویه استیل را گفتیم، لازم است در مورد مزیت اجاق گاز با رویه لعابی نیز صحبت کنیم. مهم‌ترین مزیت چنین اجاق گازی سهولت در تمیز کردن آن است. البته بدیهی است این ویژگی به هیچ وجه برای خرید اجاق گاز کافی نیست. به همین دلیل هم امروزه بیشتر شرکت‌های بزرگ به تولید اجاق گازهای استیل روی آورده‌اند.

شعله‌های اجاق گاز

اجاق گاز شما باید بتواند هر روز و در هر شرایطی، چه آن موقعی که تنها هستید و چه آن موقع که ده‌ها مهمان دارید، پاسخ‌گوی نیازهایتان باشد. به همین دلیل هم تعداد شعله از آن نکاتی است که باید در هنگام خرید اجاق گاز به آن توجه کنید.

هنگام انتخاب تعداد شعله‌های مورد نیاز خود، باید به ابعاد آشپزخانه، تعداد اعضای خانواده و میزان پخت و پز روزانه خود توجه کنید. اجاق گازهای ۳ شعله برای خانواده‌های کم جمعیتی که در خانه‌های کوچک زندگی می‌کنند کافی است اما اگر مصرف بیشتری دارید می‌توانید به سراغ خرید اجاق گاز مبله ۵ یا ۶ شعله بروید.

البته از آن جایی که در خانه‌های ما جای اجاق گاز مبله از پیش تعیین شده است، خرید اجاق گاز مبله با کمتر از ۵ شعله خیلی هم عملی و ممکن نیست. چرا که ممکن است با قرار دادن یک اجاق گاز ۳ شعله در آن‌جا مقداری جای خالی ایجاد شود که با هیچ چیز قابل پر کردن نیست.

علاوه بر این، هنگام خرید اجاق گاز باید به توان هر شعله نیز توجه کنید. توان مطلوب برای شعله پلوپز بین ۳/۸ تا ۴ کیلووات است. مطمئن باشید که توان کمتر نیاز شما را برآورده نخواهد کرد و باعث خراب شدن غذا می‌شود و توان بیشتر به کار شما نمی‌آید.

یکی از امکانات اضافی اجاق گازهای مبله، دو شیر گاز مجزا برای شعله وسطی آن است. این قابلیت به شما امکان کنترل جداگانه شعله بیرونی و شعله داخلی را می‌دهد و می‌تواند به شما در پخت مطلوب‌تر غذا کمک کند.

اگر زمان کافی برای آبکش کردن یا دم کردن برنج روی گاز را ندارید، می‌توانید از پلوپز استفاده کنید. پلوپزها قرار است این کار را سریع‌تر و آسان‌تر کنند. اگر قصد خرید پلوپز را دارید احتمالا به یک راهنما که تمام نکات مهم را در خود داشته باشد نیاز پیدا خواهید کرد. این راهنما را می‌توانید از طریق لینک زیر در مجله اینترنتی امرسان پیدا کنید:

راهنمای خرید پلوپز

ترموکوپل

ترموکوپل با قطع خودکار جریان گاز از خطرات احتمالی پیش‌گیری می‌کند
ترموکوپل با قطع خودکار جریان گاز از خطرات احتمالی پیش‌گیری می‌کند

ترموکوپل یکی از آن ویژگی‌های ایمنی اجاق گازهای جدید است که از احتمال گاز گرفتگی یا انفجار و آتش‌سوزی بر اثر انتشار گاز جلوگیری می‌کند. اگر باد شعله اجاق گاز را خاموش کند، غذا سر برود یا به هر دلیل دیگری شعله خاموش شود، ترموکوپل با قطع خودکار جریان گاز از خطرات احتمالی پیش‌گیری می‌کند.

به همین دلیل هم توصیه ما به شما توجه به این مورد و سایر موارد امنیتی در هنگام خرید اجاق گاز مبله است. سلامت شما و سایر اعضای خانواده‌تان اهمیت خیلی زیادی دارد و به پرداخت کمی هزینه بیشتر می‌ارزد.

صفحه نمایش اجاق گاز

صفحه نمایش اجاق گاز ابزاری برای اطلاع‌رسانی و استفاده از ویژگی‌ها و امکانات اضافی آن است. به کمک این صفحه نمایش و دکمه‌هایی که روی آن یا در کنارش تعبیه شده است می‌توانید از درجه حرارت شعله گاز یا فر مطلع شوید، می‌توانید تایمر برای خاموش شدن شعله تعیین کنید، می‌توانید وضعیت فعالیت جوجه گردان یا فن فر را چک کنید و متوجه خاموش یا روشن بودن چراغ فر شوید.

امکان زمان‌بندی یکی از آن امکاناتی است که هم از سوختن غذای شما پیشگیری می‌کند و هم باعث صرفه‌جویی در انرژی می‌شود. به همین دلیل هم بهتر است به سراغ خرید اجاق گاز مبله‌ای با این ویژگی و با یک صفحه نمایشگر بروید.

فر اجاق گاز مبله

یکی از دلایلی که ما اجاق گاز مبله را به اجاق گاز رومیزی برتر دانستیم، فر آن بود. پس حتما باید کمی هم در مورد فر و ویژگی‌های کارآمد آن صحبت کنیم. اگر شما از آن دسته افرادی هستید که کیک و شیرینی زیاد می‌پزید یا برای پخت غذاهای مختلف یا گرم نگه داشتن آن‌ها از فر استفاده می‌کنید، نکات زیر را با دقت بخوانید.

تعداد طبقات فر، نحوه چیدمان آن‌ها، جنس سینی فر، کیفیت شعله‌های آن، توان شعله‌ها و درجه حرارت حداقلی و حداکثری فر از نکاتی هستند که باید در هنگام خرید اجاق گاز مبله به آن‌ها توجه کرد. بهتر است طبقات فری که انتخاب می‌کنید، قابل جابه‌جایی و خارج کردن باشد. در چنین شرایطی هم تمیز کردن آن‌ها راحت‌تر است و هم می توانید آن را با توجه به غذا یا شیرینی که قرار است بپزید، تنظیم کنید.

نکته مهم دیگری که حائز اهمیت فراوان است، سالم بودن درب فر و کیپ بودن آن است. چرا که این موضوع بر کیفیت عملکرد آن و پخت غذا تاثیر فراوان می‌گذارد. فر با گرم کردن فضای بسته و استفاده از حرارت مستقیم و حرارت تاشبی از دیواره‌ها غذا را می‌پزد و اگر این حرارت به بیرون از فر درز کند، فرآیند پخت غذا ناکامل خواهد ماند و غذا خام می‌ماند یا بد می‌پزد.

حواستان به درجه کیفی اجاق باشد

اجاق گاز تقریبا پرکاربردترین و مصرفی‌ترین وسیله‌ای است که در آشپزخانه وجود دارد. به همین دلیل هم خرید اجاق گازهای با کیفیت و استاندارد اهمیت زیادی دارد. پیش از خرید اجاق گاز در مورد کیفیت آن از آشنایان یا سایت‌های اینترنتی معتبر تحقیق کنید و هرگز تعریف‌های فروشنده را معیار خرید خود قرار ندهید.

علاوه بر این چک کردن درجه مصرف انرژی و رفتن به سراغ برندهای معتبر و شناخته شده اجاق گاز می‌تواند تجربه بهتری از خرید اجاق گاز مبله برای شما باقی بگذارد.

همان طور که حتما خودتان هم می‌دانید لوازم برقی منزل گران‌ترین وسایلی هستند که باید برای یک خانه خرید. وسایلی که اگر مناسب نباشند و جنس خوبی نداشته باشند، زود به زود خراب خواهند شد و هم کارمان را لنگ می‌گذارند و هم هزینه زیادی برایمان خواهند داشت. به همین دلیل هم توجه به نکاتی که در مقاله زیر آورده‌ایم، اهمیت زیادی در هنگام خرید لوازم برقی دارد:

نکات طلایی در خرید لوازم برقی منزل

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا