ترفند های خانه داری

راهنمای خرید ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی شاید آنقدرها هم ضروری نباشد، اما به شدت کاربردی و مفید است. اگر قصد خرید این وسیله گران قیمت را دارید، بهتر است با اطلاعات کامل به فروشگاه بروید. این مقاله همه چیزهایی که لازم است پیش از خرید ماشین ظرفشویی بدانید را در اختیار شما می‌گذارد.

ماشین‌های ظرفشویی یکی از جدیدترین اعضای آشپزخانه‌های ما هستند و قدمت زیادی ندارند. نداشتن ماشین ظرفشویی آن چنان زندگی شما را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد و تنها وقتی متوجه اهمیت و تاثیر آن خواهید شد که چند هفته در خانه‌ای با ماشین ظرفشویی زندگی کنید.

وقتی ماشین ظرفشویی داشته باشید دیگر خبری از شستن ظرف‌های ناهار بعد از ساعت‌ها پای گاز ایستادن یا شام بعد از خستگی یک روز کاری نیست، دیگر لازم نیست چهار – پنج نفری در آشپزخانه بایستید و نوبتی ظرف‌های بی شمار مهمانی را بشویید و آب بکشید، دیگر لازم نیست با سیم و شوینده‌های قوی به جان قابلمه‌ها و تابه‌ها بیوفتید تا آن‌ها را از آثار غذا پاک کنید و ….

ماشین ظرفشویی همه این کارها را برای شما انجام می‌دهد. البته به شرطی که هنگام خرید ماشین ظرفشویی، توجه لازم و کافی به خرج داده باشید و صرفا بر اساس احساسات و تعریفات فروشنده تصمیم نادرست و هیجانی نگرفته باشید.

اگر به دنبال لیستی از نکاتی هستید که باید در هنگام خرید ماشین ظرفشویی به آن‌ها توجه کنید، این مقاله همان چیزی است که نیاز دارید.

طریقه کار ماشین ظرفشویی

پیش از این که بخواهیم با شما در مورد برنامه‌های ماشین ظرفشویی حرف بزنیم یا از شما بخواهیم که به فیلتر آب یا جنس مخزن ظروف توجه کنید، باید به شما در مورد طریقه کار ماشین ظرفشویی بگوییم. ماشین ظرفشویی برای شستن ظرف‌ها با پودر، قرص یا مایعی که در آن می‌ریزیم به طریق زیر عمل می‌کند:

با شروع برنامه شستشو، ماشین ظرفشویی تمام فضای داخلی را پر از آب و ماده شوینده می‌کند. در قدم بعدی به کمک فواره و آب‌پاش‌هایی که در آن تعبیه شده است آب را باسرعت و فشار به ظرف‌ها می‌پاشد. پر کردن ماشین با آب و شوینده در قدم اول و پاشیدن آب به ظرف‌ها در دومین قدم باعث تمیز شدن ظرف‌ها خواهد شد. در این مرحله دریچه خروجی آب باز می‌شود، آب کثیف خارج می‌شود و ماشین طرفشویی دوباره ظرف‌ها را آب کشی می‌نماید.

پس از یک یا دوبار آب کشی، ماشین ظرفشویی (اگر برنامه خشک‌کن داشته باشد) شروع به تولید هوای گرم در داخل ماشین می‌کند تا ظروف را در این دمای بالا خشک کند و مانع از باقی ماندن لکه‌های آب روی آن‌ها شود.

انواع ماشین ظرفشویی

حالا که متوجه روش کار و شستشوی ظروف شدید،‌ هنگام خرید ماشین ظرفشویی بهتر می‌توانید فروشنده را در مورد ویژگی‌های هر ماشین سوال‌پیچ کنید. اما اول از همه این شمایید که باید به ۱ سوال مهم فروشنده پاسخ دهید. به دنبال کدام یک از انواع ماشین ظرفشویی هستید؟

این وسیله هم مانند همه وسایل دیگر خانه انواع و اقسام مختلفی دارد. به طور کلی ماشین‌های ظرفشویی را می‌توان به ۳ دسته ماشین‌های ظرفشویی رومیزی،‌ ماشین ظرفشویی مبله یا ایستاده و ماشین ظرفشویی رومیزی تقسیم کرد. در ادامه ویژگی‌هایی که باعث تمایز این دسته‌ها از هم شده است را بیان خواهیم کرد:

ماشین ظرفشویی رومیزی

ماشین ظرفشویی رومیزی روی کابینت قرار می‌گیرد
ماشین ظرفشویی رومیزی روی کابینت قرار می‌گیرد

ماشین ظرفشویی رومیزی همان طور که از اسمش پیداست، قرار است روی کابینت قرار بگیرد و به همین دلیل هم نمی‌تواند خیلی بزرگ باشد. این مدل‌ها معمولا برای ۶ تا ۸ نفر کافی هستند و به همین دلیل خرید ماشین ظرفشویی رومیزی تنها به خانواده‌های کم‌جمعیتی توصیه می‌شود که مهمان‌ها زیادی ندارند یا قرار نیست از این ماشین برای میهمانی‌هایشاان استفاده کنند. البته اگر فصد خرید ماشین ظرفشویی رومیزی را دارید، بهتر است حتما به سراغ مدل‌های ۸ نفره بروید. پرداخت تنها کمی قیمت بیشتر نسبت به فضای بیشتری که این ماشین دارد، ارزنده است. کوچک بودن و کم‌ظرفیت بودن ماشین‌های ظرفشویی رومیزی، علاوه بر عیب، مزیت‌هایی هم دارد.

این ماشین را می‌توانید به راجتی جا‌به‌جا کنید، در هر جایی از آشپزخانه قرار دهید، ماشین ظرفشویی رومیزی زود پر می‌شود و نسبت به مدل‌های مبله یا توکار ارزان‌تر است.

ماشین ظرفشویی مبله یا ایستاده

ماشین ظرفشویی مبله یا ایستاده
ماشین ظرفشویی مبله یا ایستاده

اگر در خانواده پرجمعیت‌تری زندگی می‌کنید یا بساط میهمانی دائما در خانه شما برپاست، بهتر است به سراغ ماشین‌های ظرفشویی مبله بروید. این مدل‌ها بسیار بزرگ هستند و می‌توانید تا چند روز در آن‌ها ظرف کثیف بگذارید. البته اگر نسبت به شستن ظرف‌های کثیف تا پایان روز حساس هستید، بهتر است به سراغ خرید ماشین ظرفشویی با قابلیت شسشتوی نصفه ظرفیت بروید. با استفاده از این قابلیت، دوره شستشو کوتاه‌تر می‌شود و آب و شوینده کمتری مصرف خواهید کرد (صرفه جویی در مصرف برق، آب و شوینده).

ماشین ظرفشویی توکار

ماشین ظرفشویی توکار کاملا در فضای زیر کابینت قرار می‌گیرد و احتمالا جلوه زیباتری به آشپزخانه شما می‌بخشد
ماشین ظرفشویی توکار کاملا در فضای زیر کابینت قرار می‌گیرد و احتمالا جلوه زیباتری به آشپزخانه شما می‌بخشد

ماشین ظرفشویی توکار تفاوت زیادی با ماشین‌های ظرفشویی مبله ندارند و تنها تفاوت آن‌ها این است که کاملا در فضای زیر کابینت قرار می‌گیرند و احتمالا جلوه زیباتری به آشپزخانه شما می‌بخشند.

حالا که با انواع ماشین ظرفشویی آشنا شدید می‌توانید با توجه به نیاز خود، به این سوال که قصد خرید کدام مدل را دارید، پاسخ دهید. در این مرحله این شما هستید که باید ماشین‌های پیشنهادی فروشده را بررسی کنید و از ویژگی‌های آن سوال بپرسید.

به برند ماشین ظرفشویی توجه کنید

بهتر است پیش از این که برای خرید ماشی ظرفشویی بروید، در مورد برندهایی که این وسیله برقی آشپزخانه را تولید می‌کنند، تحقیق کنید. ماشین ظرفشویی از آن وسایلی است که اگر خراب شود، تعمیر و یا خرید دوباره آن هزینه ناخواسته زیادی را به شما تحمیل می‌کند. به همین دلیل هم لطفا، حتما به سراغ برندهای معتبری بروید که جواب پس داده‌اند.

زمانی که فروشنده به شما پیشنهاد ماشینی با برند ناشناخته یا غیرمعتبر را داد، مهم نیست که چقدر از آن تعریف می‌کند، به آن «نه» بگویید.

در مورد فیلتر آب سوال کنید

ایجاد لکه روی ظروف ممکن است به خاطر خوب خشک نشدن ظرف‌ها یا فیلتر نشدن آب باشد. پیش از خرید ماشین ظرفشویی از فروشنده در مورد فیلتر آب دستگاه سوال کنید. فیلتر شدن آب نه تنها تعداد لکه‌های روی ظروف را کم‌تر می‌کند بلکه فرآیند شستشو را نیز تسهیل می‌کند، باعث سریع‌تر و راحت‌تر پاک شدن لکه‌های چربی می‌شود و با توجه به همه این‌ها باعث صرفه‌جویی در مصرف شوینده خواهد شد.

به سبدهای ماشین ظرفشویی توجه کنید

ظرف‌های کثیف قرار است در سبدهای داخل ماشین ظرفشویی قرار گیرند. هرچه این سبدها بیشتر و با طراحی بهتری باشند، شما می‌توانید از فضای داخل ماشین ظرفشویی بهینه‌تر استفاده کنید. استفاده بهینه‌تر یعنی جای دادن ظروف بیشتر در ماشین و این یعنی صرفه‌جویی در همه چیز!!

نکته مهم بعدی در مورد سبدها، قابل درآوردن و قابل جا‌به‌جایی بودن آن‌ها است. این که بتوانید سبدهایی مثل سبد قاشق و چنگال را در صورت عدم نیاز دراوید، فضای بیشتری برای سایر ظروف در اختیار شما می‌گذارد، شستشوی سبدها را راحت‌تر می‌کند و به شما این اجازه را می‌دهد که با توجه به سایر وسایلی که در ماشین گذاشته‌اید، جای خوبی برای سبد انتخاب کنید.

مخزن ظرفشویی استیل را ترجیح دهید

مخزن‌های ظرفشویی ممکن است استیل یا پلاستیکی باشند. درست است که مدل پلاستیکی نیز مزایای خودش را دارد، اما وصیه ما به شما این است که اگر قصد خرید ماشین ظرفشویی را دارید، به سراغ مدل‌هایی با مخزن استیل بروید. چرا که استیل از زنگ زدن و خوردگی در امان است، کثیف و چرک نمی‌شوند، بر اثر حرارت زیاد آسیب نمی‌بینند و آب نمی‌شوند و در طولانی مدت بهتر و باکیفیت‌تر می‌مانند.

در مورد برنامه‌های مختلف ماشین پرس‌وجو کنید

ماشین‌های ظرفشویی جدید که به بازار می‌آیند ممکن است آپشن‌های زیاد و جدیدی مثل آبکشی اولیه، آب کشی سریع، امکان استفاده از نیم ظرفیت، برنامه‌ریزی برای زمان شروع و پایان شستشو، برنامه شستن ظروف حساس، بخارشویی ظروف، ضدعفونی کردن، قابلیت شستشوی میوه‌ها و …. داشته باشند.

از فروشنده در مورد این امکانات سوال کنید و تنها زمانی برای آن‌ها هزینه کنید که مطمئنید به کارتان می‌آیند.

توجه به همه این نکات در خرید ماشین ظرفشویی شانس شما برای استفاده بهتر و بیشتر از ماشین ظرفشویی، بدون نیاز به تعمیرات را بالاتر می‌برد.

با این همه اگر نگران طول عمر ماشین ظرفشویی خود هستید و به دنبال دستورالعملی می‌گردید که با دنبال کردن آن از سالم ماندن ماشین ظرفشویی خود تا مدت‌ها مطمئن شوید، مقاله زیر را در مجله اینترنتی امرسان بخوانید:

افزایش عمر ماشین ظرفشویی با این راهکارها

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا