تغذیه و سلامت

راه و روش‌های پیشگیری از سرماخوردگی

سرماخوردگی و آنفولانزای فصلی شایع‌ترین بیماری پاییز و زمستان است. ابتلا به این بیماری سیستم ایمنی شما را ضعیف می‌کند و در شرایط کنونی(با توجه به شیوه ویروس کرونا)، این بدترین اتفاق ممکن است. به همین دلیل هم در این مقاله قرار است به تعدادی از مهم‌تری راه و روش‌های پیشگیری از سرماخوردگی بپردازیم.

پاییز امسال قرار است سخت‌تر از همه پاییزهای گذشته باشد. ویروس کرونا که از اواخر سال پیش زندگی ما را تحت تاثیر خود قرار داده است، هنوز هم وجود دارد و روزانه افراد زیادی را مبتلا می‌کند و به دام مرگ می‌کشاند. به همین دلیل هم باید از روش‌ها و توصیه‌هایی که باعث حفظ سلامت شما می‌شود، پیروی کنید.

اولین و مهم‌ترین موضوعی که با نزدیک شدن به پاییز، باید به آن توجه کنیم و مراقبش باشیم، سرماخوردگی‌های شایع این فصل است. بیماری‌ای که می‌تواند سیستم ایمنی شما را ضعیف کند و راه ورود ویروس کرونا به بدن شما باشد. توصیه‌هایی که در ادامه این متن آورده‌ایم، راه و روش‌های امتحان شده و موثری برای پیشگیری از سرماخوردگی هستند. روش‌هایی علمی که توسط پزشکان تایید شده است و می‌تواند شما را ازا این بیماری دور نگه دارد.

ویروس نوظهور کرونا زندگی ما را بیشتر از آنچه که باید تحت تاثیر خود قرار داده است و به همین دلیل لازم است که اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم. در مقاله زیر می‌توانید اطلاعات ارزشمندی در مورد این ویروس کسب کنید:

ویروس کرونا و هر آنچه که باید در مورد آن بدانید

روش‌های پیشگیری از سرماخوردگی

تنها یک چیز است که می‌تواند بدن شما را از این بیماری در امان نگه دارد و آن سیستم ایمنی قوی است. پس برای پیشگیری از سرماخوردگی، باید به دنبال تقویت سیستم ایمنی باشید و چه چیزهایی سیستم ایمنی شما را تقویت می‌کند؟ ما به شما خواهیم گفت:

واکسن آنفولانزا

واکسن آنفولانزا می‌تواند بدن و سیستم ایمنی شما را در برابر ویروس آنفولانزا مقاوم کند
واکسن آنفولانزا می‌تواند بدن و سیستم ایمنی شما را در برابر ویروس آنفولانزا مقاوم کند

اولین روش باید مطمئن‌ترین و علمی‌ترین روش باشد. واکسن آنفولانزا می‌تواند بدن و سیستم ایمنی شما را در برابر ویروس آنفولانزا مقاوم کند و چه بهتر از این؟ بهترین زمان برای تهیه و تزریق این واکسن، شهریور تا اویل مهر ماه است. اگر قصد دارید امسال واکسن آنفولانزا بزنید، بهتر است عجله کنید! با توجه به شرایط نامساعد و نرخ بالای ابتلا به بیماری کووید ۱۹، بیشتر مردم به دنبال تقویت سیستم ایمنی و روش‌های پیشگیری از سرماخوردگی هستند و چه روشی سریع‌تر، راحت‌تر و مطمئن‌تر از واکسن سرماخوردگی؟

قاعده و قانونی در مورد زمان زدن واکسن وجود ندارد و تنها دلیلی که ما این زمان را به شما پیشنهاد کردیم، این است که واکسن‌ها دائما در حال تغییر هستند. هر ساله پزشکان و محققین واکسن را با توجه به آخرین تغییرات ویروس‌های سرماخوردگی تغییر می‌دهند و شما بهتر است آخرین ورژن واکسن را تهیه و استفاده کنید تا کاملا از شر سرماخوردگی‌های شدید و اذیت‌کننده در امان بمانید. البته لازم است بدانید که این واکسن هرگز نمی‌تواند احتمال ابتلای شما را به صفر درصد برساند، اما به شما اطمینان می‌دهد که حتی اگر سرما خوردید، بیماری شما خفیف خواهد بود.

ورزش کنید

شاید فکر می‌کردید که این لیست قرار است پر از داروها و مواد غذایی باشد که با خوردن آن‌ها می‌توانید رویین تن شوید و از سرماخوردگی در امان بمانید!! متاسفانه یا خوشبختانه اینطور نیست! دومی روش از روش‌های پیشگیری از سرماخوردگی ورزش مرتب و روزانه است.

ورزش می‌تواند جسم شما را قوی‌تر و سالم‌تر کند. افراد قوی و سالم کمتر به سرماخوردگی مبتلا می‌شوند و حتی اگر سرما بخورند، بدن قوی و مقاوم آن‌ها زودتر می‌تواند سلامت خود را بازیابد. ورزش و تمرین‌های روزانه‌ای مثل پیاده‌روی سریع می‌تواند سیستم ایمنی شما را قوی‌تر و مقاوم‌تر از چیزی که هست کند و این خبر خوبی‌ست.

نتایج یک مطالعه تحقیقاتی نشان می‌دهد خطر ابتلا به سرماخوردگی در افرادی که روزانه ۴۵ دقیقه را صرف پیاده‌روی سریع می‌کنند، حدود یک سوم کم‌تر از سایرین است. به همین دلیل هم ورزش و فعالیت‌های بدنی منظم را در جایگاه دوم لیست روش‌های پیشگیری از سرماخوردگی آورده‌ایم.

از آن جایی که با شیوع ویروس کرونا، رفتن به باشگاه‌های ورزشی یا شرکت در ورزش‌های گروهی زیر نظر مربیان متخصص سخت شده است، ورزش در خانه اهمیت دو چندانی پیدا کرده است. اگر ترجیح می‌دهید در این دوران در خانه بمانید و حتی برای پیاده‌روی در فضای آزاد هم از خانه بیرون نروید، مقاله زیر می‌تواند به شما کمک کند. در این مقاله چند حرکت ورزشی که به هیچ تجهیزاتی نیاز ندارند را به شما آموزش خواهیم داد:

حرکاتی برای ورزش در خانه

تغذیه و استراحت خوب

تغذیه و استراحت باکیفیت و کافی می‌تواند بر سلامت بدن شما تاثیر مستقیم بگذارد.
تغذیه و استراحت باکیفیت و کافی می‌تواند بر سلامت بدن شما تاثیر مستقیم بگذارد.

همان طور که از شما خواستیم خوب ورزش و فعالیت کنید، از شما می‌خواهیم خوب بخورید و خوب بخوابید. تغذیه و استراحت باکیفیت و کافی می‌تواند بر سلامت بدن شما تاثیر مستقیم بگذارد. خواب کافی، تغذیه خوب و ورزش و فعالیت متناسب در هر روز، از استرس و فشار روزانه شما می‌کاهد و سیستم ایمنی شما را قوی و سالم نگه می‌داد.

سبزیجات و میوه‌های حاوی آنتی اکسیدان را وارد رژیم غذایی خود کنید و خواب شبانه خود را به حدود ۷ الی ۸ ساعت برسانید. این گونه و با پیروی درست از روش‌های پیشگیری از سرماخوردگی، هم خودتان سالم خواهید ماند و هم اطرافیانتان را در خطر نمی‌اندازید.

چای سبز بنوشید

شاید همه ما کاملا از خواص چای سبز آگاه نباشیم اما به خوبی می‌دانیم که این دم‌نوش می‌تواند آثار بی‌نظیری بر سلامت ما داشته باشد. چای سبز سرشار از آنتی اکسیدان‌هایی به نام فلانوئید است که می‌توانند آثار مثبتی همچون کاهش فشار خون، کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی – عروقی و … داشته باشند.

بهتر است در این روزها چای سبز را جایگزین چای سیاه کنید و روزانه چند فنجان چای سبز تازه دم بنوشید. نوشیدن چای سبز در کنار همه خواصی که دارد، یکی از روش‌ها پیشگیری از سرماخوردگی است و باید جدی گرفته شود.

مصرف ویتامین C و D

ویتامین C نمی‌تواند از شدت یا طول دوره درمان بکاهد اما سیستم ایمنی شما را برای پیشگیری از سرماخوردگی قوی می‌کند. حالا که فصل پرتقال، نارنگی و لیموشیرین گذشته است، می‌توانید برای دریافت ویتامین C مورد نیاز خود به سراغ لیموترش یا قرص‌های جوشان ویتامین C، مکمل‌های ویتامین C یا مولتی ویتامین‌هایی که در داروخانه‌ها به فروش می‌رود، بروید.

پایین بودن سطح ویتامین D باعث بروز مشکلاتی همچون رشد کم و نرمی استخوان، بیماری‌های قلبی – عروقی و ضعف سیستم ایمنی می‌شود. به همین دلیل هم مصرف ویتامین D در روش‌های پیشگیری از سرماخوردگی آمده است.

بدن می‌تواند ویتامین D را که در مواد غذایی محدودی همچون زرده تخم مرغ، قارچ، ماهی آزاد و کنسرو تن ماهی یافت می‌شود، با قرار گرفتن در زیر نور خورشید تولید کند. البته اگر شما هم پوست تیره‌ای دارید، بهتر است خوراکی‌ها یا مکمل‌های غذایی حاوی این ویتامین را، به عنوان یکی از روش‌های پیشگیری از سرماخوردگی، در رژیم خود بگنجانید.

اگر قصد خرید مکمل‌های ویتامین D از داروخانه را دارید، انتخاب مدل‌های حاوی ویتامین D3 انتخابی هوشمندانه‌تر و بهتر است.

فلفل کاین که در ساختار خود هم ویتامین C و هم مقداری از آنتی اکسیدان‌های فلانوئیدی را دارد، ادویه خوبی برای افزودن به غذاهایتان در این دوران است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سایر خواص این ادویه مقاله زیر را در مجه اینترنتی امرسن بخوانید:

تاثیر ادویه‌ها بر سلامت بدن

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا