آشپزیغذای اصلی

طرز تهیه قلیه میگو

قلیه‌ها در کل از غذاهای معروف و محلی جنوبی هستند که با ادویه‌های تند و ترش درست می‌شوند. قلیه میگو نیز یکی از محبوب‌ترین این خورشت‌ها در مناطق جنوبی ایران از جمله خوزستان، بوشهر، فارس، هرمزگان و … است. اگر شما هم قلیه میگو را تجربه کرده‌اید و دوست داشتید، یا علاقه‌مند به تجربه آن هستید، با ما در ادامه این مقاله همراه باشید:

طعم دلچسب و جالب قلیه میگو از آن غذایی باب طبع همه ایرانیان ساخته است. به همین دلیل هم تصمیم گرفتیم یکی از مقالات مجله اینترنتی امرسان را به طرز تهیه قلیه میگو اختصاص دهیم. این غذای اصیل جنوبی، یکی از غذاهای مجلسی این خطه است و در میهمانی‌ها یا مراسم‌های مهم سرو می‌شود.

اگر طرفدار غذاهای دریایی هستید، با تندی و ترشی غذا مشکلی ندارید، از ادویه‌های معطر جنوبی مثل کاری مزه‌دار شده مشکلی ندارید، پختن قلیه میگو را پشت گوش نیاندازید.

حواستان باشد که خوردن غذاهای تند در فصل تابستان، میزا تعریق شما را زیاد می‌کند. در مورد این موضوع می‌توانید در مجله اینترنتی امرسان بخوانید:

مهم‌ترین علل تعریق زیاد

مواد اولیه برای تهیه قلیه میگو (برای ۵ نفر)

 • نیم کیلو میگو پاک کرده
 • ۱ عدد پیاز بزرگ
 • ۱ بوته سیر
 • ۱ قاشق غذاخوری رب گوجه فرنگی
 • ۲۰۰ گرم تمر هندی
 • ۱ قاشق غذاخوری سرخالی آرد
 • ۳۵۰ گرم گشنیز
 • ۵۰ گرم شنبلیله
 • ۲ قاشق غذاخوری زعفران
 • زردچوبه، ادویه کاری، فلفل قرمز و نمک به میزان لازم و دلخواه

سیر و گشنیز هردو از آن مواد طبیعی هستند، که خواص دارویی نیز دارند و باید در آشپزی روزمره ما وارد شوند. در مقاله زیر می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد خواص درمانی این دو و سایر ادویه‌جات، گیاهان و چاشنی‌های طبیعی کسب کنید:

استفاده از ادویه‌جات و چاشنی‌ها را جدی بگیرید

طرز تهیه قلیه میگو

وقتی که دیگر چیزی از پختن خورش قلیه میگو باقی نمانده است (حدود ۱۵ دقیقه قبل از آماده شدن و سرو خورش)، هنگامی که خورش روغن انداخته بود، باید میگوها را اضافه کنید
وقتی که دیگر چیزی از پختن خورش قلیه میگو باقی نمانده است (حدود ۱۵ دقیقه قبل از آماده شدن و سرو خورش)، هنگامی که خورش روغن انداخته بود، باید میگوها را اضافه کنید

مرحله اول

در اولین مرحله باید پیاز را رنده کرده و آب پیاز رنده شده را جدا کنید. از این آب قرار است در مزه دار کردن میگو بهره ببریم. پیاز رنده شده را در تابه و با کمی روغن تف دهید تا طلایی شود، سپس سیر له‌شده، زردچوبه، ادویه کاری و فلفل قرمز را به تابه پیاز بیافزایید.

بعد از اینکه سیر و ادویه‌ها به مقدار کافی تف خوردند، نوبت اضافه کردن رب گوجه فرنگی و آرد به این مواد است.

مرحله دوم

در این مرحله لازم است سبزی قلیه را آماده کنید. برای آماده سازی این سبزی باید گشنیز و شنبلیله‌ای را که قبلا گفتیم، جداگانه تف دهید و سرخ کنید. سپس این سبزی‌ها را به تابه پیاز و سیر خود اضافه کنید و به خوبی هم بزنید تا به مخلوط یکدستی برسید.

مرحله سوم

در این مرحله نوبت به اضافه کردن تمر هندی، اویه محبوب جنوبی‌ها، می‌رسد. چند ساعت قبل از شروع آشپزی لازم است تمر هندی را در دو لیوان آب جوش قرار دهید تا به خوبی نرم شود، در آب حل شود و آن را مزه‌دار کند. سپس آن را صاف کنید تا دانه‌ها، بافت یا رگ و ریشه‌های تمرهندی وارد خورش شما نشوند.

از آن جایی که تمر هندی همان جزء ترش‌کننده غذاست، باید آن را آرام آرام به تابه سبزی‌های خود اضافه کنید و دائم آن را بچشید تا مبادا بیش از حدی که باید ترش شود.

این ترکیب که همان خورش نهایی شماست، باید به غلطت نهایی و مطلوب برسد. از همین رو در آن مقداری آب جوش بریزید و برای یک ساعت با درب بسته به آن اجازه پخت دهید. هرگاه که احساس کردید آب خورش از حد مطلوب کمتر شده است، می‌توانید کمی آب جوش به آن اضافه کنید.

مرحله چهارم

حالا نوبت میگوهاست. میگوها را باید با آب پیاز، نمک، زردچوبه و زعفران، به مدت ۵ دقیقه با حرارت متوسط، تف دهید. حواستان باشد که بافت میگو با تف دادن زیاد سفت و خراب می‌شود. پس پیش از آن که میگوها به این مرحله برسند، آن‌ها را از روی شعله گاز بردارید.

مرحله پنجم

وقتی که دیگر چیزی از پختن خورش قلیه میگو باقی نمانده است (حدود ۱۵ دقیقه قبل از آماده شدن و سرو خورش)، هنگامی که خورش روغن انداخته بود، باید میگوها را اضافه کنید. پس از اضافه کردن میگوها و هم زدن خورش، آن را بچشید و اگر به نمک بیشتری نیاز داشت، به آن نمک اضافه کنید.

خورش شما آماده سرو است. نوش جان.

اگر طرفدار آشپزی و غذاهای جنوبی هستید، احتمالا رنگینک خرما را نیز دوست دارید. طرز تهیه این دسر خوشمزه جنوبی را می‌توانید در لینک زیر پیدا کنید:

آشپزی با خرما؛ رنگینک و قیساوای خرما

نکاتی در مورد قلیه میگو

در قلیه میگو می‌توانید به جای تمر هندی از رب گوجه فرنگی استفاده کنید
در قلیه میگو می‌توانید به جای تمر هندی از رب گوجه فرنگی استفاده کنید
 • قلیه میگو را می‌توانید در کنار برنج یا نون سرو کنید.
 • اگر از آن دسته افرادی هستید که از طعم تمر هندی خوش‌شان نمی‌آید، می‌توانید به جای آن نیز از رب گوجه فرنگی استفاده کنید. اینجوری رنگ قلیه میگوی شما از سیاهی به قرمزی می‌زند و کمتر ترش خواهد شد.
 • اگر به تمر هندی دسترسی ندارید، اما از ترشی این غذا خوشتان می‌اید، از رب انار استفاده کنید. درست است که غذا از حالت اصیل خود خارج می‌شود اما طعم جالب و جدیدی پیدا می‌کند که بد هم نیست.
 • برقراری تعادل میان مقادیر دو سبزی گشنیز و شنبلیله بسیار مهم است. چرا که اگر سبزی‌های شما متناسب نباشند، احتمالا قلیه میگو شما به تلخی خواهد زد. البته نگران نباشید، با چند بار درست کردن خورش، مقادیر دست سبزی دست‌تان خواهد آمد.
 • اگر فکر می‌کنید تف دادن جداگانه میگو باعث سفت‌تر شدن آن می‌شود و میگو را نرم دوست دارید، می‌توانید آن را، نیم ساعت پیش از آماده شدن غذا در خورش بریزید تا در آن بپزد.
 • از همین قلیه‌ای که برای پخت قلیه میگو استفاده کردید، می‌توانید برای پخت قلیه ماهی یا قلیه تن ماهی نیز استفاده کنید. چگونه؟ ما به شما خواهیم گفت:

اگر شاغل هستید و وقت کافی برای آشپزی ندارید، احتمالا آب کش کردن برنج یا حتی دم‌کردن آن برای شما کاری سخت باشد که نمی‌توانید از پس آن برآیید. در چنین شرایطی خرید پلوپزهای تایمردار، کمک بزرگی برای شما است. در مورد این آپشن و آپشن‌های دیگری که باید هنگام خرید پلوپز به آن توجه داشته باشید،‌مقاله زیر را بخوانید:

راهنمای خرید پلوپز

طرز تهیه قلیه ماهی

مراحل آماده سازی خورش قلیه ماهی، درست شبیه مراحل آماده سازی خورش قلیه میگو است. با این تفاوت که در یکی از میگو و در دیگری از ماهی یا تن ماهی استفاده می‌کنند.
مراحل آماده سازی خورش قلیه ماهی، درست شبیه مراحل آماده سازی خورش قلیه میگو است. با این تفاوت که در یکی از میگو و در دیگری از ماهی یا تن ماهی استفاده می‌کنند.

مراحل آماده سازی خورش قلیه ماهی، درست شبیه مراحل آماده سازی خورش قلیه میگو است. با این تفاوت که در یکی از میگو و در دیگری از ماهی یا تن ماهی استفاده می‌کنند.

اگر می‌خواهید از ماهی استفاده کنید، ماهی‌های جنوب انتخاب‌های بهتری هستند. ماهی‌هایی مثل شیر، سنگشر، ماهور، زبیدی و ….

با این همه اگر پیدا کردن، خریدن، پاک کردن و پختن این ماهی‌ها برای شما سخت و زمان‌بر است و به دنبال غذایی سریع و راحت می‌گردید، درست کرد قلیه تن ماهی از همه این‌ها راحت تر است. شما با طی کردن همین مراحل بالا می‌توانید در نیم ساعت قلیه تن ماهی خود را آماده کنید با این تفاوت که در مرحله آخر (مرحله پنجم) باید به جای میگو،‌ تن ماهی جوشیده شده (یا ماهی سرخ شده) را به خورش آماده، اضافه کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا