سینمافرهنگ و هنر

معرفی انیمیشن Inside Out: انیمشنی برای همه سنین

بسیاری از ما فکر می‌کنیم انیمیشن‌ها تنها برای سرگرم کردن کودکان ساخته شده‌اند در صورتی که همیشه هم این طور نیست! تعداد انیمیشن‌های آموزنده و تفکربرانگیزی که می‌توانند در کنار سرگرم کردن کودکان و یا حتی والدین‌شان چیزی نیز به آن‌ها بیاموزند، کم نیست. در ادامه این مقاله قصد داریم یکی از مهم‌ترین و بهترین انیمیشن‌های آموزنده‌ای که ارزش دیده شدن دارد را به شما معرفی کنیم: انیمیشن Inside Out.

کلمه انیمیشن ممکن است این حس را به شما بدهد که این فیلم مناسب کودکان است و تنها می‌تواند آن‌ها را سرگرم کند یا چیزی بهشان بیاموزد. اما مطمئن باشید که این طور نیست. دیدن انیمیشن Inside Out حتی برای بزرگ‌سالان نیز آموزنده، سرگرم‌کننده، شیرین و دلچسب خواهد بود. پس هرگز با بهانه‌های الکی مثل جنسیت، سن و سال، مشغله‌های کاری یا … دیدن این انیمیشن را به تعویق نیاندازید. از آن جایی که تا الآن هیچ‌کس از دیدن انیمیشن Inside Out پشیمان نشده است، مطمئن باشید که شما هم از این قاعده مستثنی نخواهید بود.

داستان انیمیشن Inside Out

انیمیشن Inside Out داستان ماجراهایی است که برای دختر نوجوانی به نام رایلی پس از اسباب‌کشی به شهری جدید پیش می‌آید
انیمیشن Inside Out داستان ماجراهایی است که برای دختر نوجوانی به نام رایلی پس از اسباب‌کشی به شهری جدید پیش می‌آید

ترجمه کردن برخی از کلمات یا اصطلاحات انگلیسی کار راحتی نیست. Inside Out نیز یکی از این کلمات است. بهترین ترجمه‌هایی که تا کنون برای نام این انیمیشن ارائه شده، اسامی مثل «درون بیرون» یا «ظاهر  باطن» است که باز هم آن چنان چنگی به دل نمی‌زنند. البته خوبی این اسامی این است که می‌توانند اطلاعات کمی در مورد داستان انیمیشن Inside Out به ما بدهند.

انیمیشن Inside Out که بر اساس تجربه شخصی یکی از نویسندگان این اثر (پیت داکتر) ساخته شده است، داستان ماجراهایی است که برای دختر نوجوانی به نام رایلی پس از اسباب‌کشی به شهری جدید پیش می‌آید. شما در این انیمشین جز رایلی، والدینش، هم‌کلاسی‌های جدیدش و … شاهد ۵ شخصیت مهم و اصلی دیگر نیز هستید. غم، شادی، نفرت، ترس و خشم!

این ۵ احساس اصلی که از کودکی همراه همه از جمله رایلی هستند، در اتاق فرمان مغز او نشسته‌اند و بر همه رفتارهایش نظارت دارند. آن‌ها در تمام تصمیم‌گیری‌های او، تمام لحظات سخت زندگی‌اش، همه خوشحالی‌هایش و تمام موقعیت‌های حساس حضور چشم‌گیر و اثرگذاری دارند. در انیمیشن Inside Out می‌توان دید که چگونه احساسات بر تصمیمات و رفتارهای ما اثر می‌گذارند و ما را کنترل می‌کنند و این ساده‌ترین برداشتی است که می‌شود از این انیمیشن داشت.

Inside Out تنها یک ایده درخشان نیست و پیاده‌سازی فوق‌العاده‌ای نیز دارد. به نحوی که همه افراد فارغ از سن و سال‌شان از دیدن این انیمیشن لذت می‌برند و از آن چیزهایی می‌آموزند. گروه سازنده این فیلم روند بروز احساسات در هر موقعیتی را به ساده‌ترین و قابل فهم‌ترین شکل ممکن به تصویر کشیده‌اند و هر کس می‌تواند با توجه به دانسته‌ها و عمق درک خود از این انیمیشن بهره ببرد. به همین دلیل نیز Inside Out یکی از انیمیشن‌های آموزنده برای کودکان و بزرگ‌سالان است.

با دیدن انیمیشن Inside Out حتی یک کودک ۷ – ۸ ساله نیز متوجه چگونگی کارکرد احساسات می‌شود و این یعنی گروه سازنده این انیمیشن در رسیدن به هدف‌شان موفق بوده‌اند. این انیمیشن که توانسته چیزی فراتر از سرگرمی را به مخاطب ارائه دهد، مورد تحسین بسیاری از منتقدین و مخاطبین قرار گرفته است.

موفقیت‌های انیمیشن Inside Out

Inside Out که ساخته سال ۲۰۱۵ است، مورد توجه و تحسین منتقدین، روان‌شناسان و بسیاری از مخاطبین قرار گرفته است
Inside Out که ساخته سال ۲۰۱۵ است، مورد توجه و تحسین منتقدین، روان‌شناسان و بسیاری از مخاطبین قرار گرفته است

Inside Out که ساخته سال ۲۰۱۵ است، مورد توجه و تحسین منتقدین، روان‌شناسان و بسیاری از مخاطبین قرار گرفته است. هدف اصلی Inside Out این است که نشان دهد در درون انسان‌ها چه خبر است؟ آنچه که شما از ظاهر و رفتار انسان‌ها می‌بینید، چه ارتباطی با فعل و انفعالات درونی‌شان دارد؟ تصمیمات هر کس از کدام اتفاقات و احساسات نشات می‌گیرد؟ و …

با توجه به این که انیمیشن Inside Out توانست در هشتاد و هشتمین مراسم اسکار، نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم‌نامه شود، می‌توان فهمید که این انیمیشن در انتقال مفاهیم موفق بوده است. هرچند در آخر موفق به دریافت این جایزه نشد و به اسپات لایت باخت. البته لازم به ذکر است که کم‌تر انیمیشنی حتی می‌تواند در این بخش نامزد شود و همین نامزد شدن نیز موفقیت بزرگی برای اوست.

درست است که Inside Out در بخش بهترین فیلم‌نامه موفق نبود، اما در همان دوره، جایزه بهترین انیمیشن را از آن خود کرد و این موفقیت بزرگی برای گروه سازندگان آن است.

اگر اهل دیدن انیمیشن هستید یا کودکی دارید که با هیچ چیزی جز انیمیشن آرام نمی‌گیرد، احتمالا به لیستی از انیمیشن‌هایی که ارزش دیدن دارند، نیاز دارید. چنین لیستی را می‌توانید از طریق لینک زیر، در مجله اینترنتی امرسان پیدا کنید:

این آخر هفته به دنیای انیمیشن‌های پیکسار پناه ببرید

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا