سینمافرهنگ و هنر

معرفی ۷ فیلم عاشقانه خارجی

فیلم‌های عاشقانه همیشه طرفداران خاص خودشان را دارند. کسانی که از هیاهوی دنیای بیرون به آرامش درون این فیلم‌ها پناه می‌برند و می‌خواهند برای چند ساعتی هم که شده به چیزی جز عشق فکر نکنند. در ادامه این مطلب۷ فیلم عاشقانه خارجی محبوب و نسبتا معروف را معرفی خواهیم کرد.

درست است که موضوع اصلی همه این فیلم‌ها عشق و فراز و فرودهای یک رابطه عاطفی است، اما مطمئن باشید هیچ کدام از این فیلم‌های عاشقانه مثل آن دیگری نیستند و شما نباید به این بهانه که یکی از آن‌ها را دوست نداشتید، باقی فیلم‌های این لیست را نیز قربانی کنید.

در ادامه لیستی از ۷ فیلم عاشقانه خارجی محبوب از دیدگاه بینندگان و منتقدین را آورده‌ایم. این فیلم‌ها در دوره خود از بهترین، معروف‌ترین و حرفه‌ای ترین ساخته های سینمایی جهان بوده‌اند و افراد زیادی را شیفته خود کرده‌اند.

اگر طرفدار محصولات فرهنگی عاشقانه هستید، احتمالا خواندن شعرهای عاشقانه هم شما را به وجد می‌آورد. احمد شاملو یکی از شعرای معاصر و زبان‌زد در سرودن شعر نو عاشقانه است. برای آشنایی بیشتر با او می‌توانید مقاله زیر را در مجله اینترنتی امرسان بخوانید:

شعرای معاصر و توانمند در شعر نو

کازابلانکا  (Casablanca)

«کازابلانکا» یک درام رمانتیک از سال ۱۹۴۲، با بازی هامفری بوگارت و اینگرید برگمن است
«کازابلانکا» یک درام رمانتیک از سال ۱۹۴۲، با بازی هامفری بوگارت و اینگرید برگمن است

اولین فیلم این لیست را به «کازابلانکا» افسانه‌ای اختصاص دادیم. این فیلم که شهرتی جهانی میان فیلم‌بازان و غیرفیلم‌بازان دارد یک درام رمانتیک از سال ۱۹۴۲، با بازی هامفری بوگارت و اینگرید برگمن است. داستان این فیلم عاشقانه خارجی، اقتباسی از نمایشنامه‌ای به نام «همه به کافه ریک می‌آیند» است که هرگز نتوانست به روی صحنه تئاتر برود .

«کازابلانکا» موفق شد به جایگاهی دست نیافتنی، دست پیدا کند و در سرتاسر جهان دیده و تحسین شود. این فیلم داستان عشقی قدیمی در دوران جنگ جهانی دوم است. عشقی که با موانع بسیار روبه‌رو است و در آخر یکی از طرفین را بر سر یک دوراهی بزرگ می‌گذارد. دوراهی که او را مجبور می‌کند بین عشق و انسان دوستی دست به انتخاب بزند. این فیلم عاشقانه قدیمی و سیاه و سفید جز پرداختن به ماجرایی عاشقانه، در مورد بحران پناه‌جویان نیز صحبت می‌کند.

«کازابلانکا» بارها و در نظرسنجی‌های متعدد، به عنوان بهترین فیلم عاشقانه تاریخ سینما انتخاب شده است و این برای اول بودن در لیست ما دلیل خوب و موجهی‌ست.

فیلم عاشقانه خارجی «آپارتمان»، یکی دیگر از آن فیلم‌هایی است که بینندگان و منتقدین زیادی را مجذوب خود کرده است. این فیلم کمدی رمانتیک، ۵ جایزه اسکار برده و در نوع خود بی‌نظیر است. معرفی و نقد کامل فیلم «آپارتمان» را در لینک زیر بخوانید:

نقد فیلم آپارتمان The Apartment 1960

سینما پارادیزو (Cinema Paradiso)

فیلم «سینما پارادیزو» شاهد عشق مردی هستیم به سینما
فیلم «سینما پارادیزو» شاهد عشق مردی هستیم به سینما

عشق که همیشه قرار نیست، عشقی زمینی و میان دو جنس باشد. یک فیلم عاشقانه خارجی می‌تواند به موضوعی دیگر و عشقی دیگر بپردازد. در فیلم «سینما پارادیزو» شاهد عشق مردی هستیم به سینما.

این فیلم عاشقانه خارجی، یکی از معروف‌ترین و موفق‌ترین فیلم‌های سینمایی ایتالیا در چند دهه اخیر است. «سینما پارادیزو» به کارگردانی جوزپه تورناتوره، داستان مردی به نام سالواتوره است که بیشتر کودکی و نوجوانی خود را در سینمای معروف سیسیل، یعنی سینما پارادیزو می‌گذراند. «سینما پارادیزو» ترکیبی از اتفاقات گذشته و زمان حال است. فیلم با رسیدن خبر مرگ آلفردو، آپاراتچی معروف سینما پارادیزو، به سالواتوره شروع می‌شود و با فلش‌بکی طولانی به کودکی سالوارتوره ادامه پیدا می‌کند

در نیمه پایانی فیلم می‌بینیم که عشق و علاقه سالوتوره به سینما پارادیزوی قدیمی و نوستالژیک او را پس از سال‌ها دوری، دوباره به روستای محل زندگیش بازمی‌گرداند. این عشق آنقدر خالصانه، صادقانه و خاص است که کمتر کسی می‌تواند تحت تاثیر آن قرار نگیرد.

البته فیلم عاشقانه خارجی «سینما پارادیزو» جز داستان عشق میان سالواتوره و سینما، رگه‌هایی هم از یک داستان عاشقانه دیگر دارد و آن عشق دوران جوانی سالواتوره و دختری به نام الناست که هرگز به ثمر نمی‌شیند.

این فیلم که در لیست ۱۰۰۱ فیلمی که باید پیش از مرگ ببینید، قرار دارد، توانسته اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان را از آن خود کند.

تایتانیک (Titanic)

«تایتانیک» یکی از مشهورترین و موفق‌ترین فیلم‌های عاشقانه خارجی است
«تایتانیک» یکی از مشهورترین و موفق‌ترین فیلم‌های عاشقانه خارجی است

آیا کسی هم هست که «تایتانیک» را ندیده باشد؟ «تایتانیک» یکی از مشهورترین و موفق‌ترین فیلم‌های عاشقانه خارجی است. این فیلم که در سال ۱۹۹۷ و به کارگردانی جیمز کامرون ساخته شده است، سومین فیلم پرفروش تاریخ سینما است.

تایتانیک روایت رابطه عاشقانه دختر و پسری از دو طبقه مختلف جامعه، در ماجرای تاریخی غرق شدن کشتی تایتانیک است. این فیلم آنقدر در میان مخاطبین و منتقدین موفق و محبوب بود که توانست نامزد ۱۴ جایزه اسکار شود و ۱۱ تا از آن‌ها را ببرد.

این فیلم عاشقانه خارجی داستان عشق میان دو جوان با نام‌های رز (با بازی کیت وینسلنت) و جک (با بازی لئوناردو دیکاپریو) است که در کشتی تایتانیک با هم بوده‌اند. از آن جایی که حادثه غرق شدن تایتانیک، ماجرایی تاریخی و واقعی است، حدس پایان تلخ داستان کار سختی نیست.

با این همه عشق میان دختری جوان و ثروتمند و پسری جوان، فقیر و نقاش آنقدر زیبا و متفاوت هست که به تحمل پایانی تلخ، بیارزد.

فیلم کوتاهی درباره عشق (A Short Film About Love)

فیلم «فیلم کوتاهی درباره عشق» ساخته کریشتوف کیشلوفسکی لهستانی، یکی از آثار فاخر و تحسین شده او است
فیلم «فیلم کوتاهی درباره عشق» ساخته کریشتوف کیشلوفسکی لهستانی، یکی از آثار فاخر و تحسین شده او است

فیلم «فیلم کوتاهی درباره عشق» ساخته کریشتوف کیشلوفسکی لهستانی، یکی از آثار فاخر و تحسین شده او است. این فیلم عاشقانه خارجی از عشق نامتعارف میان تومک، یک کارمند ۱۹ ساله اداره پست و ماگدانا همسایه  ۳۰ ساله آن‌ها می‌گوید.

تومک دیوانه‌وار ماگدانا را می‌پرستد، هر شب او را با یک تلسکوپ زیرنظر دارد، به او زنگ می‌زند بی آن که حرفی بزند  و برای دیدن او یا شنیدن صدایش، از رسیدهای جعلی یا شیشه‌های شیر استفاده می‌کند. داستان این فیلم اما پس از اینکه تومک عشقش به ماگدانا را ابراز می کند ۱۸۰ درجه برمی‌گردد و متفاوت می‌شود. پایان این فیلم و سرانجام تومک احساساتی و زنی که هیچ باوری به عشق ندارد، به راحتی قابل حدس نیست و شما را تا پایان همراه خود می‌کشاند.

«فیلم کوتاهی درباره عشق»، واقعا هم کوتاه است. این فیلم ۸۶ دقیقه‌ای از آن فیلم‌های کم‌دیالوگ است که شما را با جذابیت‌های بصری خود سرگرم و درگیر می‌کند.

درخشش ابدی یک ذهن بی آلایش (Eternal Sunshine of the Spotless Mind)

«درخشش ابدی یک ذهن بی آلایش» یک فیلم عاشقانه و علمی – تخیلی است.
«درخشش ابدی یک ذهن بی آلایش» یک فیلم عاشقانه و علمی – تخیلی است.

همه ما زمانی که درگیر غم، خشم، افسردگی و درماندگی بعد از پایان رابطه هستیم با خود می‌گوییم: کاش می‌شد همه چیز را از یاد ببرم. میشل گوندری، کارگردان فیلم عاشقانه خارجی «درخشش ابدی یک ذهن بی آلایش» فیلمش را پیرامون تحقق این آرزو ساخته است.

وقتی از فیلم‌های علمی- تخیلی حرف می‌زنیم، ذهنمان ناخودآگاه به سمت فیلم‌هایی در مورد فضا، موجودات فضایی، ابرقهرمان‌ها، سفر به گذشته یا آینده، هوش‌های مصنوعی پیشرفته و پیچیده و … می رود. «درخشش ابدی یک ذهن بی آلایش» اما با این که مانند هیچ یک از این‌ها نیست، یک فیلم علمی – تخیلی است. در این فیلم می‌بینیم که شرکتی بنا بر اصول علمی و با طی کردن یک فرآیند مشخص و انجام یک جراحی، خاطرات افراد از معشوق‌های سابق‌شان را دستکاری یا پاک می‌کند.

اما از آن جا که موضوع اصلی فیلم پیرامون عشق و نفرت انسانی می‌چرخد، هرگز تخیلی بودن آن توی ذوق نمی‌زند. صحبت اصلی این فیلم عاشقانه خارجی این است که آن چه که باید بدرخشد، هرگز از درخشید دست برنمی‌دارد. عشق واقعی، خاطراتش و تمنای میان دو عاشق واقعی هرگز قابل فراموش کردن نیست و همواره همان طور که از ازل می‌تابیده، تا ابد به تابش ادامه می‌دهد.

فیلمنامه «درخشش ابدی یک ذهن بی آلایش» آنقدر موفق و خاص بود که توانست اسکار بهترین فیلمنامه را به چارلی کافمن، نویسنده توانمند و قوی این فیلم هدیه کند.

اردوگاه اشعه ایکس یکی دیگر از آن فیلم‌های عاشقانه خارجی و عجیب است. عشقی پنهانی میان زندانی و زندانبانش، عشقی که هرگز در فیلم سخنی از آن به میان نمی‌رود، اما بیننده به خوبی آن را حس می‌کند. اردوگاه اشعه ایکس، یکی از درخشان‌ترین بازی‌های پیمان معادی در خارج از ایران است. برای آشنایی بیشتر با او و فیلم‌های خوبش، مقاله زیر را در مجله اینترنتی امرسان بخوانید:

۵ فیلم دیدنی با بازی پیمان معادی

او (Her)

«او» یک فیلم عاشقانه خارجی دیگر در ژانر علمی – تخیلی و به کارگردانی اسپایک جونز است
«او» یک فیلم عاشقانه خارجی دیگر در ژانر علمی – تخیلی و به کارگردانی اسپایک جونز است

«او» یک فیلم عاشقانه خارجی دیگر در ژانر علمی – تخیلی و به کارگردانی اسپایک جونز است. داستان فیلم «او»، داستان مردی به نام تئودور (با بازی وایکین فینیکس) است که درگیر رابطه‌ای عاطفی با یک دستیار شخصی هوشمند می‌شود. این رابطه عاشقانه آنقدر واقعی و قابل لمس پیش می‌رود که احتمالا شما هم پس از مدتی گیج خواهید شد که آیا این رابطه واقعا وجود دارد یا نه؟!

فیلم عاشقانه خارجی «او»، میدانی‌ست برای نبرد حقیقت و واقعیت. نبردی که شاید در سال ۲۰۱۳ عجیب، غیرواقعی و دور از ذهن بود، اما هرچه پیش‌تر می‌رویم واقعی‌تر و محتمل‌تر به نظر می‌رسد.

البته ایده رابطه عاشقانه با یک ربات، سال‌ها ذهن جونز را مشغول خود کرده بود و «او»، پس از یک فیلم کوتاه در سال ۲۰۱۰، دومین فیلمی بود که با این موضوع ساخت. فیلمی موفق که نظرات مثبت مخاطبین و منتقدین بسیاری را به همراه داشت.

شکل آب (The Shape of Water)

«شکل آب» توانسته ۴ جایزه اسکار بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین موسیقی متن و بهترین طراحی صحنه را ببرد.
«شکل آب» توانسته ۴ جایزه اسکار بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین موسیقی متن و بهترین طراحی صحنه را ببرد.

حالا که صحبت از روابط عاشقانه عجیب شد، نام بردن از فیلم عاشقانه خارجی «شکل آب» ضروری به نظر می‌رسد. این فیلم که از فیلم‌های موفق سال ۲۰۱۷ بود، نامزد دریافت ۱۳ جایزه اسکار شد و در نهایت ۴ تا از آن‌ها را (اسکار بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین موسیقی متن و بهترین طراحی صحنه) برد.

شخصیت اول و اصلی فیلم زنی جوان است که قدرت تکلم خود را از دست داده و در یک آزمایشگاه دولتی، به کار نظافت مشغول است. داستان عاشقانه و عجیب فیلم درست از لحظه‌ای متفاوت می‌شود که او به یکی از این آزمایشگاه‌ها که محل انجام برخی از آزمایشات سری است وارد می‌شود. در این آزمایشگاه از موجودی دو زیست و عجیب نگه‌داری می‌کنند. موجودی که قرار است طرف دوم رابطه عاشقانه فیلم شود.

البته وقتی نام گیرمو دل‌تورو را به عنوان کارگردان فیلم می‌بینیم، وجود موجوداتی خارق‌العاده و عجیب دیگر آنچنان هم شگفت به نظر نمی‌رسد. او عادت دارد که شخصیت‌های اصلی فیلم‌هایش را درگیر چنین روابطی بکند.

فیلم «شکل آب» تلاشی برای بی‌مرز و بی‌زبان نشان دادن عشق است. این فیلم عاشقانه خارجی به ما می‌گوید برای عاشق شدن نیازی به جای گرفتن در چارچوب‌های جامعه پسند نداریم و می‌توانیم همه قواعد موجود را زیر پا بگذاریم. درست مثل دل‌تورو که خود را درگیر کلیشه‌های معمول فیلم‌های هالیوودی نکرده است و پای قصه‌های اساطیری و افسانه‌های کودکی را به یک فیلم فانتزی تیره کشانده است.

با این همه اگر فیلم‌های عاشقانه ایرانی را به نمونه‌های خارجی ترجیح می‌دهید، «دلشکسته» و «حوض نقاشی» فیلم‌های خوبی هستند که ارزش دیده شدن دارند. از طریق لینک زیر می‌توانید اطلاعات بیشتر و کامل‌تری در مورد موضوع و داستان این فیلم‌ها به دست آورید:

بهترین فیلم‌های شهاب حسینی که ارزش دیدن دارند

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا