سبک زندگی

مهم‌ترین علل تعریق زیاد

در فصل تابستان به علت گرم‌تر بودن هوا، میزان تعریق همه ما چندبرابر می‌شود اما این تعریق زیاد در بعضی‌ها بیش از حد معمول و آزاردهنده است. برای حل این مشکل راهکارهای موقت زیادی وجود دارد اما ریشه‌یابی مشکل و پیدا کردن اصلی‌ترین و مهم‌ترین علل تعریق زیاد، به یافتن راهکارهای دائم منتهی می‌شود و چه بهتر از این؟

درست است که ارائه راهکارهایی برای جلوگیری از تعریق زیاد نیز ارزشمند است، اما اگر به سراغ ریشه‌یابی علل تعریق زیاد نروید، تا زمانی که از مشکل اصلی آگاه نشوید و آن را حل نکنید (یعنی شاید تا آخر عمر)، پدهای عرق‌گیر و اسپری‌های ضدتعریق در سبد خرید شما خواهند ماند.

البته لازم به ذکر است که این علل لزوما پیچیده و خطرناک نیستند. مسائل ساده و پیش‌پا‌افتاده‌ای مثل رژیم غذایی نامناسب، استرس یا برخی از مشکلات جسمی (خفیف یا شدید) می‌تواند تعریق شما را زیادتر از حد معمول کند. در ادامه تعدادی از متداول‌ترین، اصلی‌ترین و مهم‌ترین علل تعریق زیاد را بیان خواهیم کرد:

اگر شما هم تعریق زیادی دارید، احتمالا مدام مجبور به شستن البسه‌تان هستید. به همین دلیل هم به احتمال زیاد ماشین لباسشویی جایگاه ویژه‌ای در میان وسایل خانه شما دارد. اگر به دنبال خرید یک ماشین لباسشویی عمری، مناسب و به صرفه هستید، مقاله زیر را در مجله اینترنتی امرسان بخوانید:

راهنمای خرید ماشین لباسشویی

اصلی‌ترین علل تعریق زیاد

این که چرا گاهی یا همیشه بیش از سایرین و حد معمول عرق می‌کنیم، سوالی‌ست که قرار است به آن پاسخ دهیم:

هایپرهیدروزیس (Hyperhidrosis)

بیماری هایپرهیدروزیس یا تعریق بیش از حد و غیرطبیعی، همان طور که از اسمش پیداست یکی از اصلی‌ترین دلایل تعریق زیاد است
بیماری هایپرهیدروزیس یا تعریق بیش از حد و غیرطبیعی، همان طور که از اسمش پیداست یکی از اصلی‌ترین دلایل تعریق زیاد است

بیماری هایپرهیدروزیس یا تعریق بیش از حد و غیرطبیعی، همان طور که از اسمش پیداست یکی از اصلی‌ترین دلایل تعریق زیاد است. شاید در نگاه اول این بیماری خطرناک یا آنچنان آزاردهنده به نظر نرسد اما مبتلایان بسیاری هستند که تنها به دلیل این بیماری، با آسیب‌های زیادی در جنبه‌های مختلف زندگی روبه‌رو شده‌اند. به همین دلیل هم به هایپرهیدروزیس معلولیت خاموش نیز می گویند.

ابتلا به این بیماری ممکن است در هر برهه‌ای از زندگی و بدون دلیل مشخصی اتفاق بیافتد. البته یکی از انواع این بیماری که هایپرهیدروزیس ثانویه (پاتولوژیک) نام دارد معمولا در بزرگسالی و به علت مسائلی همچون ورزش، استرس، هیجان بیش از حد، مصرف بعضی داروها و بیماری‌هایی همچون تب، عفونت و پرکاری تیروئید بروز پیدا می‌کند.

اما نوع دیگر آن یعنی هایپرهیدروزیس اولیه (ایدیوپاتیک) که معمولا از کودکی یا دوران بلوغ شروع می‌شود، دلیل خاصی ندارد. در بیشتر موارد میزان تعریق مبتلایان به این بیماری با محرک‌هایی مثل اضطراب، هیجان بیش از حد (مثبت یا منفی) و برخی غذاها بیشتر می‌شود.

تشخیص خودسر این بیماری ممکن نیست و برای تشخیص و درمان تعریق زیاد ناشی از آن، حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

دیابت

اگر دقت کرده باشید، اکثرا افراد دیابتی بیشتر از سایر افراد عرق می‌کنند. یکی از دلایل این می‌تواند اضافه وزن احتمالی دیابتی‌ها باشد. اضافه وزن سوخت و ساز بدن را افزایش می‌دهد و همین دلیلی است برای تعریق زیاد.

علاوه بر این، گلوکز موجود در خون افراد دیابتی نیز بیشتر از سایرین است و همین موضوع ممکن است به نورون‌های بدن آسیب برساند. از نورون‌های آسیب دیده نیز نمی‌توان انتظار فعالیت بی‌نقص داشت. آن‌ها پیام‌های عصبی را آنطور که باید انتقال نمی‌دهند و همین تبدیل به یکی از دلایل اختلال در عملکرد غدد عرق‌ریز و تعریق زیاد می‌شود.

بلوغ

استرس ناشی از تغییرات جسمانی یا ایجاد اختلالات هورمونی موقت باعث افزایش میزان تعریق می‌شود
استرس ناشی از تغییرات جسمانی یا ایجاد اختلالات هورمونی موقت باعث افزایش میزان تعریق می‌شود

بلوغ یک تغییر اساسی در بدن همه انسان‌ها است و هر تغییر اساسی اثرات جانبی‌ای نیز دارد. گاهی استرس ناشی از تغییرات جسمانی یا ایجاد اختلالات هورمونی موقت، باعث به کار افتادن مکانیزم دفاعی بدن و افزایش میزان تعریق می‌شود.

مصرف پروبیوتیک‌ها به زنان در رفع اختلالات هورمونی‌شان کمک می‌کند. پروبیوتیک‌ها با بازیافت هورمون‌هایی نظیر استروژن، فیتواستروژن و هورمون تیروئید علائم و مشکلات یائسگی و PMS را کاهش می‌دهند، باعث برقراری تعادل هورمونی می‌شوند و به سلامت پستان‌ها کمک می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید:

چرا نیاز زنان به پروبیوتیک بیشتر است؟

بارداری

بارداری هم مانند بلوغ تغییرات عجیب و شدیدی در ساختار بدن ایجاد می کند. در این دوران سطح هورمون‌ها دستخوش تغییر می‌شود و سوخت و ساز بدن افزایش پیدا می‌کند. همین نیز دلیل محکمی برای تعریق زیاد زنان باردار است. این موضوع و مشکل حتی تا مدتی بعد از بارداری نیز ادامه پیدا می‌کند چرا که بدن برای رسیدن به حالت طبیعی خود و ایجاد تعادل هورمونی نیاز به زمان و از دست دادن آب اضافی بدن دارد.

این باور که مادر در دوران بارداری دو برابر یک فرد عادی به غذا نیاز دارد، بی‌اساس و اشتباه است. طبیعتا نیاز او به مواد غذایی بیشتر از همیشه خواهد شد اما این به آن معنی نیست که باید ۲ برابر همیشه غذا بخورد. در مجله اینترنتی امرسان می‌توانید در مورد تغذیه دوران بارداری بیشتر بخوانید:

تغذیه دوران بارداری

یائسگی

افزایش ناگهانی دمای بدن (گر گرفتگی) و تعریق شبانه از اصلی‌ترین علائم یائسگی است و دلیل آن نیز مثل دو مورد بالا تغییرات هورمونی است. پس اگر در سنین یائسگی هستید، تعریق زیادتر نسبت به قبل آنچنان غیرطبیعی و نگران‌کننده نیست!

رژیم غذایی

خوردن غذاهای تند، دمای بدن شما را بالا می‌برد و بیشتر عرق خواهید کرد
خوردن غذاهای تند، دمای بدن شما را بالا می‌برد و بیشتر عرق خواهید کرد

رژیم غذایی می‌تواند همه جنبه‌های سلامت روحی و جسمی شما را تحت تاثیر قرار دهد پس آمدن آن در لیست مهم‌ترین علل تعریق آن قدرها هم عجیب نیست. برای مثال خوردن غذاهای تند، دمای بدن شما را بالا می‌برد. بالا رفتن دمای بدن، زنگ خطری برای غدد عرق‌ریز است. آن‌ها با دریافت این هشدار فعالیت خود را دو چندان می‌کنند و همین یعنی تعریق بیشتر از حد نیاز و معمول.

مصرف داروها

یکی از عوارض جانبی برخی از داروها، دیافورز یا عرق ریختن زیاد است. پس اگر مصرف دارویی را شروع کرده‌اید و مصادف با آن میزان تعریق شما زیاد شد، به پزشک خود اطلاع دهید. او می‌تواند متوجه شود که آیا این مشکل شما به خاطر دارو است یا دلیل دیگری دارد. اگر مشکل از دارو بود، از او بپرسید که آیا می‌توان این دارو را با داروی دیگری جایگزین کرد یا نه!

گرما و رطوبت هوا

این که گرما دلیلی برای تعریق زیاد است که امری بدیهی‌ست. اما در مورد رطوبت باید بگوییم که حتما شما هم در یک سفر تابستانی به شمال یا جنوب کشور، متوجه شده‌اید که رطوبت چقدر می‌تواند تعریق شما را زیادتر کند. در چنین شرایطی پوشیدن لباس‌های سبک و نخی راهکاری مفید است که به حل حدودی مشکل شما کمک می‌کند.

استرس

استرس عاملی برای افزایش تپش قلب، فشار خون و دمای بدن است  و بدن برای رفع این مشکلات، خنک شدن و بازگشت به حالت طبیعی خود به غدد عرق‌ریز دستور فعالیت بیشتر می‌دهد.
استرس عاملی برای افزایش تپش قلب، فشار خون و دمای بدن است و بدن برای رفع این مشکلات، خنک شدن و بازگشت به حالت طبیعی خود به غدد عرق‌ریز دستور فعالیت بیشتر می‌دهد.

استرس عاملی برای افزایش تپش قلب، فشار خون و دمای بدن است  و بدن برای رفع این مشکلات، خنک شدن و بازگشت به حالت طبیعی خود به غدد عرق‌ریز دستور فعالیت بیشتر می‌دهد. پس عرق ریختن در شرایط استرس‌زایی مثل مصاحبه شغلی، خواستگاری یا امتحان‌های مهم طبیعی است. اما اگر مقدار عرق شما از حد طبیعی فراتر می‌رود باید به پزشک مراجعه کنید یا به دنبال روش هایی مثل اسپری‌ها یا استیک‌های ضد تعریق باشید.

ورزش

از عرق کردن به هنگام ورزش، طبیعی‌تر هم چیزی هست؟ با این همه بعضی از افراد از تعریق زیاد در چنین شرایطی شکایت می‌کنند. میزان تعریق در حین ورزش با وزن و جثه افراد رابطه مستقیم دارد. هر چه وزن بیشتر باشد، تعریق نیز بیشتر خواهد شد. پس اگر وزن شما زیاد است، از تعریق زیاد تعجب نکنید. اما اگر وزن زیادی ندارید احتمالا بهتر است با یک متخصص مشورت کنید.

اگر اهل ورزش و رفتن به باشگاه‌های ورزشی بوده‌اید و اکنون به خاطر شیوع بیماری کووید-۱۹ از این امکان محروم شده‌اید، بهتر است به چای هیچ کاری نکردن، در خانه ورزش کنید. در لینک زیر برخی از حرکاتی که می‌توانید در خانه و بدون هیچ تجهیزاتی انجام دهید، را آورده‌ایم:

حرکاتی برای ورزش در خانه

غدد عرق‌ریز

ممکن است هیچ یک از این مشکلات جسمی یا محیطی که بالاتر گفتیم، شامل حال شما نشود اما باز هم تعریق زیاد شما را کلافه کند. در چنین شرایطی حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کنید اما نگران نباشید. شاید تنها مشکل شما برخورداری از تعداد بیشتری غده عرق‌ریز در زیر پوست نواحی خاصی از بدن باشد!

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا