روانشناسی

چرا از افکار منفی بیشتر خوشمان می‌آید؟

صحبتمان درباره خوش‌بینی یا بدبینی نیست اما قطعا برای همه‌ی ما اتفاق افتاده که بیشتر به افکار منفی پر و بال می‌دهیم تا افکار مثبت. انگار ذهن ما به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شده که بیشتر افکار منفی را دوست داشته باشد. اما این موضوع از کجا نشأت می‌گیرد؟ در این مقاله به این قضیه می‌پردازیم.

نقد‌های منفی اغلب اثراتی به مراتب بیشتر از تعریف و تمجید دارند و خبر‌های منفی بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند تا خبر‌های مثبت. تعصب روی افکار منفی ما را برای مشاجرات در حالت آماده باش قرار می‌هند؛ و توازن بین مثبت‌ها و منفی‌ها را در ذهن ما بر هم می‌زنند.

گاهی اوقات در خیالات غرق می‌شویم و سخت مشغول انجام کاری هستیم. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در خیالات خود با کسی مشاجره و اشتباهات خود را توجیه می‌کنید. نقد‌های منفی اغلب اثراتی به مراتب بیشتر از تعریف و تمجید دارند و خبر‌های منفی بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند تا خبر‌های مثبت. دلیل این موضوع این است که اتفاقات منفی اغلب اثرات بیشتری نسبت به خبر‌های مثبت، بر مغز دارند. روانشناسان این مبحث را تعصب (به معنی اصرار داشتن) روی افکار منفی می‌نامند، که اثرات قوی بر رفتار، تصمیم‌ها و روابط شما دارد.

تعصب روی افکار منفی چیست؟

تعصب روی افکار منفی ما را برای مشاجرات در حالت آماده باش قرار می‌هند؛ و توازن بین مثبت‌ها و منفی‌ها را در ذهن ما بر هم می‌زنند. تعصب روی افکار منفی این گونه بیان می‌شود که زخم زبان و سرزنش کردن بیشتر از لذت یک جایزه ما را درگیر می‌کند. این پدیده روانشناسی توضیح می‌دهد که چرا با اولین تجربه منفی هر اتفاقی به سختی کنار می‌آییم و آسیب‌های روانی در گذشته تا این حد بر ما اثرگذار بودند. ما به کنش‌های منفی بیشتر واکنش نشان می‌دهیم و تمایل داریم آن‌ها را بار‌ها در ذهن خود با تصویری واضح مجسم کنیم.

موفقیت در تمامی زمینه‌ها نیازمند انجام اقدامات و رعایت نکاتی است که می‌توان این اقدامات و نکات را از زندگی و سرگذشت افراد موفق پیدا کرد. افراد موفق در هر زمینه‌ای که فعالیت می‌کنند، ویژگی‌ها و مشخصه‌های مشترکی دارند که به نوعی می‌توان آنها را ویژگی‌های افراد موفق دانست. در مقاله زیر قصد داریم تا ۸ ویژگی افراد موفق را باهم بشناسیم.

۸ ویژگی افراد موفق را بشناسید

ذهن ما تمایل بیشتری به موضوعات منفی دارد!

تحقیقات نشان می‌دهد که به عنوان یک آدمی‌زاد ما به موضوعات زیر بیشتر تمایل داریم تا موضوعات خوب و مثبت:

  • یادآوری آسیب و تجربه‌های منفی
  • یادآوری سرزنش‌ها داریم نسبت به تحسین‌ها
  • واکنش تند به کنش‌های منفی
  • مرور اتفاقات بد
  • برخورد با اتفاقات بد

فرض کنید یک روز عالی داشته باشید، ولی همکارتان ناخواسته کاری انجام دهد که شما را ناراحت کند، همین اتفاق باعث می‌شود تا باقی‌مانده‌ی روز را درباره‌ی حرف‌های همکارتان فکر کنید. وقتی به خانه می‌رسید و همسرتان از شما می‌پرسد: «روزتان چگونه بود؟» پاسخ می‌دهید: «افتضاح». شما تمام روز خوب‌تان را برای یک اتفاق بد، فدا کردید. این مثال به این موضوع برمی‌گردد که توجه بیشتری به اتفاقات منفی دارید و آن‌ها را مهم‌تر از چیزی که هستند می‌بینید.

محققان قوانین وسیعی درباره تمایل بیشتر مردم به تمرکز روی مسائل منفی یافته‌اند. مردم اتفاقات بد برایشان مهم‌تر است و سعی می‌کنند از نتیجه اتفاقات و تجربه‌های بد خود درس بگیرند؛ حتی این موضوع نیز به میان آمد که ما اغلب تمایل به تصمیم گرفتن بر اساس اطلاعات منفی داریم نه داده‌های مثبت. در واقع هر چیز منفی باشد می‌تواند توجه ما را به خود جلب کند.

افکار‌های منفی انگیزشی!

برخی از یافته‌های روانشناسان نشان می‌دهد تعصب روی افکار منفی، باعث ایجاد انگیزه برای به اتمام رساندن یک ماموریت یا وظیفه می‌شود. به دست آوردن چیزی انگیزه کمی به ما می‌دهد، نسبت به از دست دادن آن. از دست دادن داشته‌هایمان انگیزه بیشتری برای ایستادگی و جنگیدن به ما می‌دهند تا به دست آوردن خواسته‌های جدید. ما برای اینکه داشته‌هایمان را حفظ کنیم به یک کار ادامه نمی‌دهیم مگر اینکه بدانیم اگر برایشان تلاش نکنیم آن‌ها را از دست می‌دهیم. این موضوع می‌تواند نقش محرک انگیزشی را بازی کند.

به انسان‌هایی که دارای کاریزما هستند، افراد کاریزماتیک می‌گویند. بطور معمول به افرادی کاریزماتیک می‌گویند که جذاب و دلربا هستند و طرفداران زیادی دارند. ویژگی افراد کاریزماتیک این است که در ارتباط با دیگران، الگو و الهام بخشند و روی لایه‌های عمیق احساسی آن‌ها تاثیر مثبت می‌گذارند. در این مقاله قصد داریم تا با معرفی ویژگی‌های افراد کاریزماتیک به شما کمک کنیم تا شما هم جزو این دسته افراد باشید.

چگونه فردی کاریزماتیک بنظر برسیم؟

خبر‌های بد مهم‌تر هستند!

مطالعات محققان نشان داده است اغلب مردم تمایل بیشتری به درست پنداشتن اخبار منفی دارند. همچنین اخبار منفی توجه‌های بیشتری را به خود جلب می‌کنند و زودتر بین مردم می‌پیچند. ممکن است ارزش بیشتری هم برای ما داشته باشند. این شاید دلیل منتخب بودن و محبوب بودن اخبار منفی باشد.

در دنیایی که انتشار خبرهای بد سرعت یافته است، پالایش کردن افکار می‌تواند بسیار به ما کمک کند.
در دنیایی که انتشار خبرهای بد سرعت یافته است، پالایش کردن افکار می‌تواند بسیار به ما کمک کند.

اثرات افکار منفی

محققان دریافتند که ما بسیاری از اوقات خود را به فکر کردن درباره‌ی هر منفی‌ای که در زندگی‌مان است، می‌گذرانیم و این موضوع بر نحوه فکر کردن، احساسات و عکس‌العمل‌های ما اثری قوی دارد. اثرات این افکار را به وضوح می‌توانید در روابط، تصمیم گیری و نحوه درک‌تان از دیگران ببینید. حتی مرور خاطرات منفی نیز می‌تواند بر تصمیم‌های ما اثرگذار باشند.

اثرگذاری بر روابط

تعصب روی افکار منفی اثر مستقیمی بر روابط شما می‌گذارد. به این صورت که شما بدترین‌ها را از دیگران انتظار دارید، به خصوص این موضوع در روابط صمیمی و نزدیک بیشتر است. به طور مثال، وقتی پیش‌بینی می‌کنید که دوست شما چطوری به مسئله‌ای واکنش نشان می‌دهد و شما چگونه باید از خود دفاع کنید در وضعیت قرمز قرار دارید. مشاجرات در رابطه‌ی شما و دوست‌تان به همین علت است؛ زیرا شما تصمیم گرفته‌اید با پیش‌زمینه‌های ذهنی خود همه چیز را ارزیابی کنید. وقتی این قبیل اتفاقات در روابط انسانی می‌افتد به راحتی، فراموش نمی‌شوند.

اثرگذاری بر تصمیم‌گیری

تصمیم‌گیری در زندگی ما بسیار مهم است و تعصب روی افکار منفی بر روند تصمیم‌گیری ما اثر می‌گذارد و فاکتور‌های مغزی ما را تغییر می‌دهد. بر انتخاب و ریسک‌پذیری ما نیز اثر می‌گذارد. ما بیشتر به جنبه‌های منفی هر چیز نگاه می‌کنیم و جنبه‌های مثبت را از قلم می‌اندازیم. همین باعث می‌شود نتوانیم تصمیم‌های درست بگیریم.

اثرگذاری بر ادراک

بررسی محققان نشان داده است که وقتی دو موضوع پیش رو داشته باشیم، یکی درباره‌ی نقاط قوت افراد و دیگری درباره‌ی نقاط منفی، اکثر مردم نقاط منفی یکدیگر را نشانه‌گیری می‌کنند.

داشتن فن بیان خوب و قوی از مهم‌ترین دغدغه‌های افراد در زندگی امروزه است. همگی ما تاثیر داشتن فن بیان خوب را در اطرافمان دیده‌ایم و از این رو، همیشه دوست داریم تا فن بیان خود را تقویت کنیم. اما چگونه می توانیم فن بیان خوبی داشته باشیم؟ مطالعه مقاله زیر را پیشنهاد می‌کنیم.

چگونه فن بیان خوبی داشته باشیم؟

چگونه باید تعصب روی افکار منفی خود را از بین ببریم؟

تعصب روی افکار منفی بر روی سلامت ذهن اثر می‌گذارند. این دلیلی است که بخش تاریک ذهن بیشتر به کار گرفته می‌شود. به روابط و کسانی که دوست‌شان دارید، صدمه می‌زند. موضوع دید مثبت به زندگی را برای شما سخت می‌کند. خوشبختانه، ما راه‌های خلاص شدن از فکر کردن به افکار منفی را برای شما گردآوری کرده ایم.

  • از منفی حرف زدن با خودتان دست بردارید. (در دعوا‌ها ذهنی، ری‌اکشن‌های منفی)
  • اتفاقات را با قاب مثبت ببینید و سعی کنید دیدی برابر به جنبه‌های منفی و مثبت داشته باشید.
  • الگوی ذهنی جدیدتری را برای خود بسازید. از افکار منفی به قدم زدن و موزیک خوب گوش دادن پناه ببرید.
  • لحظه‌های مثبت را ارزشمند بدانید و آن‌ها را حفظ کنید.
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا