چهره هاسینمافرهنگ و هنر

۵ فیلم موفق جیم کری که باید ببینید

جیم کری یکی از هنرمندان محبوب و مشهور هالیوودی است که بیشتر به واسطه فیلم‌های کمدی‌اش شناخته شده است. این کمدین توانا کارنامه درخشانی دارد و تا کنون ۲ جایزه گلدن گلوب برای فیلم‌های «نمایش ترومن» و «مرد روی ماه» برده است. در این مقاله قصد داریم ۵ فیلم برتر جیم کری که ارزش حداقل یک بار دیدن را دارند، به شما معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

جیم کری هنرپیشه‌ای آمریکایی است که به جز یکی دو فیلم، تمام نقش‌آفرینی‌هایش در فیلم‌های کمدی بوده است. البته در همان یکی دو فیلم غیرکمدی نیز، جیم کری حضور درخشانی داشته است و این موضوع نشان‌دهنده توانمندی و هنرمندی او است.

اولین فیلم موفق او که دیده و تحسین شد، «ایس ونچورا: کارگاه حیوانات» نام داشت. در ادامه حتما به این فیلم کمدی بیشتر خواهیم پرداخت. او توانست در اواخر دهه ۹۰ جایگاه ویژه‌ای در نظر مخاطبین و منتقدان پیدا کند و همین شروع موفقیت‌های چشم‌گیر او بود. پس از «ایس ونچورا»، جیم کری با بازی در «نمایش ترومن» نشان داد که چیزی بیشتر از یک کمدین است و می‌تواند بازی بهتر و عمیق‌تری نیز از خودش ارائه دهد. جیم کری برای این فیلم که انتقادات مثبت و تحسین‌های بسیاری را به همراه داشت، اولین جایزه گلدن گلوب خود را برد.

در ادامه این مقاله ۵ فیلم موفق و محبوب با بازی جیم کری را به شما معرفی خواهیم کرد تا از آن‌ها برای گذراندن یک آخر هفته شیرین بهره ببرید.

اگر برای گذراندن اوقات فراغت خود یا به در کردن خستگی یک روز کاری، به دنبال فعالیت دیگری جز فیلم دیدن هستید، خواندن کتاب های شعر را به شما توصیه می‌کنیم. در مقاله زیر با بهترین شعرای معاصر در حوزه شعر نو آشنا خواهید شد:

شعرای معاصر و توانمند در شعر نو

ایس ونچورا: کارگاه حیوانات (Ace Ventura: Pet Detective)

ایس ونچورا یکی از آن آثاری بود که در مشهور شدن جیم کری نقش بسزایی داشت
ایس ونچورا یکی از آن آثاری بود که در مشهور شدن جیم کری نقش بسزایی داشت

ایس ونچورا یکی از آن آثاری بود که در مشهور شدن جیم کری نقش بسزایی داشت. بسیاری از طرفداران او، هنوز هم با شنیدن نام جیم کری به یاد ایس ونچورا و ماجراهای به شدت خنده‌دارش می‌افتند. این اثر شاید از لحاظ سینمایی یا تچاری چندان موفق نبود اما طرفداران خاص خودش را دارد که حاضرند چندین و چند بار این فیلم را ببینند و هر بار غرق لذت بردن از آن شوند.

داستان این فیلم در مورد مردی به نام ایس ونچورا (با بازی جیم کری) است که به عنوان یک کارگاه حیوانات فعالیت می‌کند. او استخدام شده تا دلفین دزدیده شده تیم فوتبال میامی دلفینز را پیدا کند و به آن‌ها بازگرداند. در این میان اتفاقات خنده‌دار بسیاری می‌افتد و به همین دلیل هم «ایس ونچورا: کارگاه حیوانات» پیشنهاد خوبی برای به در کردن خستگی یک روز سخت کاری است.

این فیلم دنباله دیگری نیز به نام «ایس ونچورا: هنگامی که طبیعت فرا می‌خواند» دارد که در سال ۱۹۹۵ ساخته شد و هرگز نتوانست به موفقیت فیلم اول برسد.

درغگو دروغگو (Liar Liar)

«دروغگو دروغگو» ساخته ۱۹۹۷ است و جیم کری را برای اولین بار نامزد دریافت جایزه گلدن گلوب کرده است
«دروغگو دروغگو» ساخته ۱۹۹۷ است و جیم کری را برای اولین بار نامزد دریافت جایزه گلدن گلوب کرده است

«دروغگو دروغگو» ساخته ۱۹۹۷ است و جیم کری را برای اولین بار نامزد دریافت جایزه گلدن گلوب کرده است. این فیلم در مورد وکیلی به نام فلچر رید (با بازی جیم کری) است که زندگی کاری و شخصی خود را بر پایه دروغ می‌گذراند. فلچر اما در روز تولد پسرش مجبور است به خواست او، برای ۲۴ ساعت دروغ را کنار بگذارد.

با شنیدن داستان فیلم شاید نسبت به دیدن آن علاقه‌مند نشوید و با خود فکر کنید، این هم فیلم آبکی دیگری مثل خیلی از فیلم‌های کمدی دیگر است. اما مطمئن باشید که اینطور نیست. «دروغگو دروغگو» ‌شما را تا سر حد مرگ می‌خنداند و در آخر فیلم لبحند رضایتی بر لب شما می‌نشاند.

پیام این فیلم ساده، مستقیم و معلوم است. «دروغگو دروغگو» ساخته شده است تا به ما نشان دهد که زندگی، بی دروغ هم ممکن است و اگر چه عواقبی دارد اما مزایایی هم دارد. این فیلم علاوه بر یک موفقیت سینمایی، یک موفقیت تجاری نیز بود و در حالی که تنها ۴۵ میلیون دلار هزینه ساخت داشت، توانست ۳۰۰ میلیون دلار بفروشد.

نمایش ترومن (The Truman Show)

«نمایش ترمن» در مورد مردی به نام ترومن با بازی جیم کری است که پس از سی سال زندگی آرام، منظم و ساده متوجه می‌شود تمام زندگی‌اش یک فیلم و تمام اطرافیانش بازیگران این فیلم هستند
«نمایش ترمن» در مورد مردی به نام ترومن با بازی جیم کری است که پس از سی سال زندگی آرام، منظم و ساده متوجه می‌شود تمام زندگی‌اش یک فیلم و تمام اطرافیانش بازیگران این فیلم هستند

نمایش ترومن که در سال ۱۹۹۸ ساخته شده است، فیلمی در سبک کمدی، علمی و تخیلی است. داستان این فیلم نوآورانه و بسیار جلوتر از زمان خود بوده است. «نمایش ترمن» در مورد مردی به نام ترومن با بازی جیم کری است که پس از سی سال زندگی آرام، منظم و ساده متوجه می‌شود تمام زندگی‌اش یک فیلم و تمام اطرافیانش بازیگران این فیلم هستند. او متوجه می‌شود که زندگی او از ابتدا و در تمام لحظات،‌نمایشی تلویزیونی برای بینندگان خرج از دنیای اوست و همین زندگی او را دستخوش تغییرات زیادی می‌کند.

«نمایش ترومن» موفقیت بزرگی بود. این فیلم علاو بر این که جیم کری را محبوب، موفق و مشهور کرد، توانست حدود ۲۶۴ میلیون درآمد داشته باشد. این درآمد در مقابل تنها ۶۰ میلیون هزینه ساخت فیلم، سود بی‌نظیر و موفقیت تجاری چشم‌گیری بود که کمتر فیلمی توانسته به آن دست یابد.

اگر سریالی با قسمت‌های نهایت ۱ ساعته را به فیلم‌های بیش از ۲ ساعته ترجیح می‌دهید، پیشنهاد ما به شما سریال This Is Us است. این سریال در ژانر کمدی درام ساخته شده و یک سریال خانوادگی به حساب می‌آید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این سریال و خواندن معرفی و نقد آن، به لینک زیر مراجعه کنید:

معرفی و نقد سریال This Is Us

درخشش ابدی یک ذهن بی‌آلایش (Eternal Sunshine Of The Spotless Mind)

«درخشش ابدی یک ذهن بی آلایش» یک فیلم عاشقانه و علمی – تخیلی است.
«درخشش ابدی یک ذهن بی آلایش» یک فیلم عاشقانه و علمی – تخیلی است.

« درخشش ابدی یک ذهن بی‌آلایش» یکی از همان فیلم‌هایی است که به همه نشان داد جیم کری می‌تواند در هر سبک و هر فیلمی موفق باشد. این فیلم که محصول سال ۲۰۰۴ است، داستانی عاشقانه و علمی – تخیلی دارد. « درخشش ابدی یک ذهن بی‌آلایش» در مورد موسسه‌ای است که می‌تواند خاطرات افراد را پاک‌سازی یا جایگزین کند. این افراد پس از هر شکست عاطفی می‌توانند به سراغ این موسسه بروند ومغز خود را از خاطرات طرف مقابل پاک کنند. اما همان طور که از عنوان فیلم پیدا است، این تلاش چندان موفقیت‌آمیز به نظر نمی‌رسد. چرا که یک ذهن بی‌آلایش همواره نسبت به فرد خاصی گرایش دارد و مهم نیست که چقدر آن را محدود و مجبور کنید، ذهن در آخر به سمت او می‌رود و جذب‌اش خواهد شد.

داستان اصلی این فیلم پیرامون رابطه عاشقانه و زیبای جوئل (با بازی جیم کری) و کلمنتاین (با بازی کیت وینسلنت) شکل گرفته است. عشقی که بالا و پایین‌های زیادی دارد و در آخر جوئل را به موسسه‌ای که بالاتر گفتیم می‌کشاند. اما ذهن جوئل تسلیم این کار نمی‌شود و پایان غیرمنتظره‌ای را برای فیلم رقم می‌زند.

مخاطبان « درخشش ابدی یک ذهن بی‌آلایش» به شدت آن را دوست داشتند، با آن ارتباط گرفتند و آن را تحسین کردند. علاوه بر این، «درخشش ابدی یک ذهن بی‌آلایش» توجه منتقدین و داوران جشنواره‌های بین‌المللی را هم برانگیخت و توانست جوایز بزرگ و معتبری مثل اسکار بهترین فیلمنامه غیراقتباسی و گلدن گلوب بهترین فیلم کمدی – موزیکال را دریافت کند و در زمینه‌های مختلف و زیاد دیگری نیز نامزد دریافت جایزه شود.

«درخشش ابدی یک ذهن بی‌آلایش» یکی از فیلم‌های عاشقانه‌ای است که در لیست ۷ فیلم عاشقانه خارجی آورده‌ایم. برای خواندن بیشتر در مورد این فیلم و ۶ فیلم عاشقانه دیگر که حتما باید ببینید، مقاله زیر را در مجله اینترنتی امرسان بخوانید:

معرفی ۷ فیلم عاشقانه خارجی

دوستت دارم فیلیپ موریس (I Love You, Phillip Morris)

«دوستت دارم فیلیپ موریس» محصول سال ۲۰۰۹ است و بر اساس زندگی واقعی شیادی به نام استیون جی راسل ساخته شده است
«دوستت دارم فیلیپ موریس» محصول سال ۲۰۰۹ است و بر اساس زندگی واقعی شیادی به نام استیون جی راسل ساخته شده است

«دوستت دارم فیلیپ موریس» محصول سال ۲۰۰۹ است و بر اساس زندگی واقعی شیادی به نام استیون جی راسل ساخته شده است. جیم کری که در این فیلم نقش راسل را بازی می‌کند، به زندان می‌افتد و در همین حین عاشق یکی از هم‌سلولی های خود به نام فلیپ موریس می‌شود و همین دلیلی خواهد شد برای ۴ بار فرار او از زندان.

این اثر سینمایی با این که کمدی است و شما را به خنده می‌اندازد اما کمدی تاریک‌تری نسبت به سایر کمدی‌های این لیست است و عناصر دراماتیک بیشتری را در خود جای داده است. البته این هرگز به آن معنا نیست که دیدن آن شما را سرگرم نمی‌کند یا لذت‌بخش نیست. «دوستت دارم فیلیپ موریس» از بهترین، زیباترین و قوی‌ترین فیلم‌های جیم کری است و ارزش دیده شدن را دارد.

جیم کری در این فیلم بازی چالش برانگیز و پیچیده‌تری را از خود نشان داده است. شخصیت پردازی او در فیلم «دوستت دارم فیلیپ موریس» دقیق‌تر و ظریف‌تر از همه فیلم‌های دیگر او است. به طوری که یکی از منتقدین فیلم مجله تایمز در مورد بازی جیم کری گفته است که بازی او در نقش راسل یکی از بهترین نقش‌آفرینی‌هایش بوده است و او بازیگر محبوب و توانمندی است که هرگز خودش را به قوانین و عرف‌های نانوشته هالیوود و حاشیه‌های آن آلوده نمی‌کند.

با این همه اگر فیلم‌ها و بازیگران ایرانی را ترجیح می‌دهید، مقاله زیر لیستی از ۵ فیلم زیبا و مفهومی با بازی پیمان معدی است. فیلم‌هایی که ارزش یک تا چند بار دیده شدن را دارند و بسیار موفق بوده‌اند:

۵ فیلم دیدنی با بازی پیمان معادی

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا