روانشناسیروانشناسی کودک و نوجوان

آنچه والدین برای تربیت فرزندان باید بدانند!

در جوامع امروزی، منابع بسیاری صرف تربیت فرزندانی سالم، توانمند، شاد و موفق می‌شود و اهمیت فرزند پروری در شکل‌دهی آینده فرزندان شناخته شده است. اکثر والدین از اهمیت فراهم کردن شرایط مناسب برای رشد و بلوغ جسمانی فرزندانشان خبر دارند. ولی مطالعات بسیاری نشان داده که همزمان با رشد و بلوغ کودکان شخصیت و افکار آن‌ها نیز در حال شکل‌گیری و تحول است که بخش زیادی از این شکل‌گیری در سال‌های اولیه‌ی زندگی کودک از والدین تاثیر می‌گیرد. از طرف دیگر، با گذر از روش‌های سنتی تربیت فرزند و به علت ‌بی‌اطلاع بودن والدین از شیوه‌های نوین فرزند پروری و دادن آزادی‌ بی حد و مرز به کودک. شاهد بیشتر شدن مشکلات رفتاری فرزندان هستیم.

عموم مردم بر این باورند که فرزند پروری خصوصیتی ذاتی است که پس از تولد کودک به والدین اعطا می‌شود. در حالی که والد بودن یک مهارت است و مانند هر مهارت دیگری نیاز به فراگیری مستمر و هدفمند دارد. در این مقاله چند توصیه مهم در مورد فرزندپروری، اشتباهات رایج والدین و همچنین توصیه‌هایی جهت جلوگیری از آنها ارائه شده است.

دوران کودکی را از دست ندهید

فرزندان شما تنها یکبار کودک هستند و دوران کودکی قابل تکرار نیست. با اولویت دادن به امور دیگر چون کار، روابط اجتماعی، تحصیل و… این دوران مهم در زندگی فرزند خود را از دست ندهید. کودک شما بیش از هرچیز دیگری به حضورتان احتیاج دارد و این وظیفه‌ی هر والدی است که حضوری فعال و پررنگ در این دوره برای فرزندش داشته باشد.

مهارت دوست یابی در کودکان از جمله مواردی است که والدین را به هنگام مهد کودک رفتن کودکانشان، نگران می‌کند. اینکه کودکانشان بتوانند دوست پیدا کنند و مهارت دوست یابی را درست فرا بگیرند، باعث نگرانی پدر و مادرهاست.
ما در مقاله زیر قصد داریم به والدین راه‌های درست را بشناسانیم تا مهارت درست دوست یابی را به کودکان خود آموزش دهند. مطالعه‌ی این مقاله را به والدین گرامی ‌توصیه می‌کنیم.

دوست یابی کودکان

جلوگیری از رفتارهای نامناسب

جلوگیری از رفتارهای نامناسب فرزندان

اگر شما به عنوان یک والد به هنگام مواجه با رفتار نامناسب فرزندتان برای تربیت او رفتارهای نامطلوبی مانند داد زدن، تهدید کردن، توهین و تحقیر کردن یا تنبیه کردن و غیره را از خود نشان می‌دهید، باید بدانید که در عمل چنین رفتارهایی باعث تشدید رفتار نامناسب کودکتان خواهد شد. چرا که فرزندتان با رفتارش توجه شما را بدست آورده است.

طبق مطالعات انجام شده، برای جلوگیری از تکرار رفتارهای نامناسب فرزندان، کارآمدترین روش این است که شما به عنوان والد بتوانید عصبانیت و احساسات درونی خود را کنترل کرده کنید و به دنبال آن رفتارهای سنجیده‌ای نشان دهید که موجب کاهش رفتارهای نامناسب شوند. رفتارهایی مانند《نادیده گرفتن به جای داد زدن و تهدید》《صحبت کردن در مورد مسئله به جای توهین و تحقیر 》و یا 《قدم زدن به جای تنبیه کردن 》

الگوی فرزندان

شخصیت یک کودک با نگاه کردن به الگوها (افراد بسیار نزدیک به او در دوران کودکی عموما والدین) شکل می‌گیرد. این که شما به عنوان والد چه رفتارهایی دارید یا چه کار‌هایی انجام می‌دهید در زندگی فرزندتان تاثیر بسیاری می‌گذارد. بخواهد یا نخواهید الگوی فرزندانتان هستید. عادات و رفتار فرزندان ابتدا با الگو برداری از والدین شکل می‌گیرد آنها نظارگر شما و آنچه انجام می‌دهید هستند.
از تاثیر گذارترین شیوه‌های تربیت فرزند این است که با مثال به او آموزش بدهید. باید به اعمال و رفتارتان دقت کنید، همان شخصی باشید که می‌خواهید وقتی فرزند‌تان برزگ شد بشود.
هرگز در بازی با کودک تقلب نکنید، اگر به او قولی داده‌اید تحت هر شرایطی به آن عمل کنید. به جای وادار کردن فرزند به انجام کاری درست اول خودتان آن کار را انجام بدهید.

آموزش مهارت‌های اجتماعی به کودکان از مهم‌ترین وظایف والدین و مربیان آن‌ها در سنین پایین است. کودکی که از ابتدا، آموزش‌های درست و کارآمدی دریافت کرده باشد، در زندگی اجتماعی خود نیز موفق‌تر خواهد بود. اما کدام مهارت‌های اجتماعی از همه مهم‌تر است و چگونه باید آن‌ها را آموزش داد؟ ما به شما خواهیم گفت:

آموزش مهارت‌های اجتماعی به کودکان – قسمت اول

آموزش مهارت‌های اجتماعی به کودکان – قسمت دوم

توجه و تشویق رفتارهای مثبت

متاسفانه خیلی راحت می‌توان رفتارهای خوب را نادیده گرفت و مدام بابت خطا و اشتباهات به کودک تذکر داد. حتی تعداد زیادی از والدین به اشتباه تصور می‌کنند با تشویق رفتار درست و مناسب کودک. فرزند آنها می‌آموزد که کارها را با گرفتن رشوه انجام بدهید.
به یاد داشته باشید که فرزندتان تشنه‌ی توجه شماست وقتی به رفتارهای مطلوب فرزند خود توجه نکنید او دیگر آن رفتار را تکرار نخواهد کرد.
نشان دادن توجه به کارهای مثبتی که کودک انجام می‌دهد با آنکه بیش از چند ثانیه از شما زمان نمی‌گیرد. تاثیر شگفت آوری در شخصیت فرزند شما خواهد گذاشت. از فرزند خود برای ساده ترین چیز ها مثل بی‌سر و صدا بازی کردن، مهربانی با حیوانات، منتظر ماندن هنگامی که شما مشغول انجام کاری هستید و مانند این ها تشکر و تعریف کنید.

فرزند خود را باور کنید

فرزند خود را باور کنید

اگر والدین مشوق فرزندان نباشند چه کسی این کار را می‌کند؟. اعتماد شما به توانایی فرزندانتان موجب می‌شود آنها احساس کنند می‌توانند هر کاری‌ را انجام بدهند. در اکثر موارد هنگامی که یک کودک متوجه می‌شود والدینش که حامی او هستند توانایی هایش را باور دارند میزان تلاش خود را در انجام کارها بالا برده و بهترین عملکرد در توانش را ارائه می‌دهد.
منظور از باور داشتن فرزندتان، تعریف از صفات ارثی مانند هوش، زیبایی و یا استعدادی خاص نیست بلکه شما باید به او یادآوری کنید تلاش او ارزشمندتر از پیروزی است و شما به توانایی او ایمان دارید. با چنین جملاتی فرزندتان با انگیزه و امید آماده میشود تا در آینده هم تمام تلاش خود را بکار ببرد.

کودکان معولا در سنین ۲ الی ۵ سال، در مقابل والدین رفتارهایی را نشان می‌دهند که ناشی از شکل‌گیری احساس استقلال‌طلبی در آنها می‌باشد. واکنش درست به این تغییر در کودکان می‌تواند نقش موثری در رفتار سالم آنها در این زمینه داشته باشد. در مقاله زیر توضیحات بیشتری پیرامون استقلال و استقلال طلبی در کودکان آورده‌ایم:

استقلال‌طلبی در کودکان

فرزند پروری

در نهایت، به یاد داشته باشید که فرزندپروری فرآیندی پیچیده و مسیری طولانی است. به مهارت های زیادی در این مسیر نیاز خواهید داشت و کسب آنها الزاما آسان نمیباشد. حواستان باشد که قرار نیست شما والدی بینقص باشید یا مرتکب هیچ اشتباهی نشوید، و هدف یادگیری پیوسته از اشتباهات و کسب مهارت ها و عادت های فرزندپروری مفید جدید است.

برای والدی کردن کمک بگیرید

در این مسیر، می‌توانید از والدینی که به نظر شما ارتباط مناسبی با فرزندانشان دارند مشورت بگیرید. از مقالات و کتاب‌های معتبر استفاده کنید. در صورت امکان، خوب است از متخصصین سلامت روان در این زمینه کمک بگیرید، حتی اگر به نظرتان مشکل حادی در رابطه شما و فرزندتان وجود نداشته باشد.
والدی کردن یکی از دشوارترین و در عین حال شیرین ترین مراحل زندگی والدین است. یادگیری مهارت‌های والدی بهتر طی زمان کمک می‌کند تا علاوه بر تربیت هرچه بهتر کودک خود. ارتباطی سالم و مستحکم بین خود و فرزندتان برقرار شود. والد بودن را به مثبت ترین شکل ممکن تجربه کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا