خواص مواد غذایی

از خواص روغن نارگیل غافل نشوید

در روزگاری که بیماری‌های بسیاری انسان را احاطه کرده است، بهره بردن از عصاره‌های گیاهی راهی میان بر برای رفع این مشکلات به شمار می‌رود. امروزه خواص روغن نارگیل بر کمتر کسی پوشیده است، پس بهتر است این روغن بی‌نظیر جایگزین بسیاری از مواد شیمیایی شود. در این مقاله سعی شده است خواص روغن نارگیل به طور کامل بررسی شود.

سرشار از اسیدهای چرب سالم

اسیدهای چرب موجود در روغن نارگیل می‌توانند بدن شما را به سوزاندن چربی تشویق کنند و از این طریق انرژی بدن و مغز را تأمین کنند. از طرف دیگر این اسیدهای چرب با افزایش کلسترول HDL (خوب)، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهند.

کلسترول ماده‌ای چربی مانند (لیپید مانند) است که در بدن شما به عنوان ماده‌ی سازنده‌ای برای تولید هورمون‌ها، ویتامین D و اسیدهای گوارشی استفاده می‌شود. کلسترول به شما در تجزیه چربی‌هایی که در غذای‌تان وجود دارد کمک می‌کند. اگر می‌خواهید با انوع کلسترول آشنا شوید، مقاله زیر را بخوانید:

از HDL و LDL چه می‌دانید؟

درمان بیماری صرع

بیشتر چربی‌های موجود در مواد غذایی تری‌گلیسیریدهایی با زنجیره بلند (LCT) هستند، در حالی که روغن نارگیل حاوی تری‌گلیسیریدهایی با زنجیره متوسط (MCT) است. هنگامی که MCT می‌خورید، این تری‌گلیسیریدها مستقیماً به کبد می‌روند؛ در نتیجه بدن شما از آن‌ها به عنوان یک منبع انرژی استفاده کرده و یا آن‌ها را به کتون تبدیل می‌کند. بررسی‌ها نشان می‌دهند کتون‌ها می‌توانند به عنوان درمانی برای بیماری صرع استفاده شوند.

بهبود بیماری آلزایمر

کتون‌های به دست آمده از روغن نارگیل با فراهم کردن یک منبع انرژی جایگزین برای سلول‌های مغزی، علائم بیماری آلزایمر را کاهش می‌دهند.
کتون‌های به دست آمده از روغن نارگیل با فراهم کردن یک منبع انرژی جایگزین برای سلول‌های مغزی، علائم بیماری آلزایمر را کاهش می‌دهند.

بیمار آلزایمر شایع‌ترین علت زوال عقل است که معمولاً افراد مسن را درگیر می‌کند. این بیماری توانایی مغز را در استفاده از گلوکز برای تأمین انرژی کاهش می‌دهد. تحقیقات حاکی از آن است که کتون‌های به دست آمده از روغن نارگیل می‌توانند با فراهم کردن یک منبع انرژی جایگزین برای سلول‌های مغزی، علائم بیماری آلزایمر را کاهش دهند.

کاهش گرسنگی

یکی از ویژگی‌های جالب MCT این است که گرسنگی را کاهش می‌دهد. این امر مربوط به نحوه متابولیسم این اسید چرب در بدن می‌باشد، زیرا کتون‌های حاصل شده از تجزیه MCT می‌توانند باعث کاهش اشتها شوند. بررسی‌ها نشان داده که کسانی که از صبحانه‌های حاوی MCT استفاده می‌کنند، در وعده ناهار کالری کمتری مصرف می‌کنند.

سلامت کبد

اسیدهای چرب موجود در روغن نارگیل می‌توانند از کبد در برابر آسیب‌های ناشی از مصرف الکل و سموم محافظت کنند. در یک مطالعه، موش‌هایی که با روغن نارگیل تحت درمان قرار گرفتند، پس از قرار گرفتن در معرض یک ترکیب سمی، التهاب کبد آن‌ها کاهش یافته و فعالیت آنزیم‌های مفید کبدی افزایش پیدا کرد.

آلودگی و عدم سلامت کبد مصداق بارز جمله “وای به روزی که بگندد نمک!” است؛ چرا که کبد به عنوان بزرگ‌ترین غده بدن، مهم‌ترین نقش را در دفع و پاک‌سازی سموم ایفا می‌کند. کبد چرب یکی از شایع‌ترین بیماری‌های کبدی است که در کارکرد این ارگان اساسی، تداخل ایجاد کرده و سلامت بدن را تهدید می‌کند. در زیر مقاله نکات مهمی درباره کبد چرب گفته شده است:

کبد چرب را جدی بگیرید

اثرات ضدمیکروبی

اسید لوریک حدود نیمی از اسیدهای چرب موجود در روغن نارگیل را تشکیل می‌دهد. وقتی بدن شما اسید لوریک را هضم می‌کند، یک مونوگلیسرید به نام مونولارین تشکیل می‌شود. حالا حدس بزنید چه اتفاقی می‌افتد؟ مونولارین می‌تواند با عوامل بیماری‌زای مضر مانند باکتری‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌ها مبارزه کند. مطالعات نشان می‌دهند اسید لوریک و مونولارین باعث از بین بردن باکتری استافیلوکوکوس اورئوس (عامل عفونت استاف) و کاندیدا آلبیکانس (منشأ عفونت‌های مخمری در انسان) می‌شوند.

عضله سازی

MCTهای موجود در روغن نارگیل یکی از ترکیبات به کار رفته در پروتئین‌های عضله سازی است.
MCTهای موجود در روغن نارگیل یکی از ترکیبات به کار رفته در پروتئین‌های عضله سازی است.

MCTهای موجود در روغن نارگیل یکی از ترکیبات به کار رفته در پروتئین‌های عضله سازی است. اما تا وقتی می‌توان به طور طبیعی از روغن نارگیل استفاده کرد چرا باید به سراغ جایگزین‌های شیمیایی رفت؟ روزانه 1-2 قاشق غذاخوری روغن نارگیل به رژیم غذایی خود اضافه کنید تا تأثیرات شگفت‌انگیز آن را بر عضله سازی مشاهده کنید.

سلامت دهان و دندان

روغن نارگیل می‌تواند سلاحی قدرتمند در برابر باکتری‌هایی از جمله استرپتوکوک موتانس باشد. این موجودات موذی باعث بروز پلاک دندان، بیماری‌های لثه و پوسیدگی دندان می‌شوند. غرغره کردن روغن نارگیل به مدت 10 دقیقه می‌تواند عملکردی مانند دهان شویه ضدعفونی کننده داشته و باکتری‌های دهان را کاهش دهد.

کنترل قند خون

MCTهای موجود در روغن نارگیل با افزایش حساسیت به انسولین، در کنترل قند خون تأثیر بسزایی دارد.

تسکین آرتروز

آرتروز با درد، التهاب و عدم تحرک مفاصل خود را نشان می‌دهد. پلی‌فنول که یکی از آنتی‌اکسیدان‌های موجود در روغن نارگیل است، برخی از علائم آرتروز را تسکین می‌دهد.

تهیه سس مایونز سالم

سس‌های مایونز آماده اغلب حاوی مقادیر زیادی روغن سویا و شکر هستند. شما می‌توانید از روغن نارگیل به عنوان یک از روغن‌ سالم برای تهیه سس مایونز خانگی استفاده کنید.

کاهش چربی شکم

روغن نارگیل با کاهش چربی شکم خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و دیابت نوع 2 را کاهش می‌دهد.
روغن نارگیل با کاهش چربی شکم خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و دیابت نوع 2 را کاهش می‌دهد.

روغن نارگیل با کاهش چربی شکم خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و دیابت نوع 2 را کاهش می‌دهد. در یک مطالعه انجام شده، مردان چاق با افزودن 2 قاشق غذاخوری روغن نارگیل به رژیم غذایی خود، 2.54 سانتی متر از چربی دور کمر خود را از دست دادند.

بهبود زخم

مطالعات نشان داده مصرف روغن نارگیل با کاهش التهاب و افزایش تولید کلاژن، بهبود زخم را تسریع می‌بخشد. برای سرعت بخشیدن به ترمیم بریدگی یا خراش‌های جزئی، کمی روغن نارگیل را مستقیماً به زخم بمالید و روی آن را با باند بپوشانید.

تعادل هورمون‌ها

اختلالات هورمونی می‌تواند مشکلات زیادی در مردان و زنان ایجاد کند. اسید لوریک موجود در روغن نارگیل به تعادل هورمون‌ها کمک می‌کند. مطالعه‌ای که در سال 2012 در فیلیپین انجام شد حاکی از آن است که روغن نارگیل با تأثیر مثبت بر هورمون استروژن، خواص بی‌نظیری در دوران یائسگی دارد.

سلامت پوست

روغن نارگیل با افزایش رطوبت‌رسانی، خشکی پوست را بهبود می‌بخشد.
روغن نارگیل با افزایش رطوبت‌رسانی، خشکی پوست را بهبود می‌بخشد.

بسیاری از افراد برای بهبود سلامت و ظاهر پوست به روغن نارگیل روی آورده‌اند. روغن نارگیل با افزایش رطوبت‌رسانی، خشکی پوست را بهبود بخشیده و علائم اگزما را کاهش می‌دهد. از طرفی دیگر روغن نارگیل می‌تواند با مسدود کردن 20% از اشعه ماوراء بنفش خورشید، به عنوان یک ضدآفتاب عمل کند. علاوه بر این روغن نارگیل روشی طبیعی برای پاک کردن آرایش به شمار می‌رود.

خواص روغن نارگیل برای سلامت پوست به همین‌جا ختم نمی‌شود؛ این روغن طبیعی می‌تواند به ترمیم پاشنه‌های نیز ترک خورده کمک کند.

پوست شما اولین خط دفاعی در برابر باکتری‌ها و ویروس‌ها است، بنابراین حفظ سلامت پوست یک نکته مهم و ضروری در زندگی روزمره است. امروزه داروها و روش‌های درمانی زیادی برای جلوگیری از خشکی پوست معرفی شده‌اند؛ اما تغییر برخی عادات و روتین‌های زندگی، راهی میان‌بر برای رفع خشکی پوست به شمار می‌آیند. اگر شما هم درگیر خشکی پوست هستید، خواندن مقاله زیر برایتان خالی از لطف نیست:

روش‌های جلوگیری از خشکی پوست

دئودورانت طبیعی

روغن نارگیل به دلیل داشتن خواص ضدباکتریایی، می‌تواند به عنوان یک دئودورانت طبیعی استفاده شده و از بوی بد عرق جلوگیری کند.
روغن نارگیل به دلیل داشتن خواص ضدباکتریایی، می‌تواند به عنوان یک دئودورانت طبیعی استفاده شده و از بوی بد عرق جلوگیری کند.

باکتری‌های موجود در عرق باعث تولید بوی نامطلوب می‌شوند. روغن نارگیل به دلیل داشتن خواص ضدباکتریایی، می‌تواند به عنوان یک دئودورانت طبیعی استفاده شده و از بوی بد عرق جلوگیری کند.

سلامت استخوان

آنتی‌اکسیدان‌های موجود در روغن نارگیل با خنثی کردن اثر رادیکال‌های آزاد، از استخوان‌ها محافظت می‌کند. علاوه بر این یکی از خواص روغن نارگیل افزایش جذب ویتامین‌ها و کلسیم در روده است. به همین دلیل روغن نارگیل با افزایش حجم و ساختار استخوان، از پوکی استخوان جلوگیری می‌کند.

تهیه شکلات تلخ خانگی

درست کردن شکلات تلخ خانگی راه‌حلی مناسب برای بهره بردن از فواید روغن نارگیل است. البته توجه داشته‌باشید که شکلات را در یخچال یا فریزر نگهداری کنید، زیرا روغن نارگیل در دمای 24 درجه سانتیگراد ذوب می‌شود.

سلامت مو

روغن نارگیل با تأمین رطوبت مورد نیاز مو، از موخوره و وز وز شدن موها جلوگیری می‌کند.
روغن نارگیل با تأمین رطوبت مورد نیاز مو، از موخوره و وز وز شدن موها جلوگیری می‌کند.

روغن نارگیل تأثیرات شگفت‌انگیری بر سلامت مو دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • ویتامین‌ها و اسیدهای چرب موجود در روغن نارگیل با نفوذ به کوتیکول مو و تغذیه پوست سر، به رشد و ضخیم شدن موها کمک می‌کند.
  • اگر موهای شما کمی خشک و یا آسیب دیده است، روغن نارگیل راه‌حلی مناسب برای رفع این مشکل است. کافی است قبل از شامپو زدن، روغن نارگیل را از ریشه تا نوک موهای خود ماساژ دهید.
  • روغن نارگیل با تأمین رطوبت مورد نیاز مو، از موخوره و وز وز شدن موها جلوگیری می‌کند.
  • مخلوط روغن نارگیل و چند قطره روغن درخت چای، ترکیبی مؤثر برای از بین بردن شپش سر به شمار می‌رود.
  • اگر از شوره سر رنج می‌برید، حدود 5 دقیقه روغن نارگیل را روی پوست سر خود گذاشته و سپس آن را با شامپو بشویید.

خلاص شدن از شر گرد و غبار با روغن نارگیل

همانطور که گفته شود روغن نارگیل خواص بی‌نظیری برای سلامت بدن دارد، اما می‌تواند در زمینه‌های دیگر نیز استفاده شود. روغن نارگیل به عنوان یک روش طبیعی از چسبیدن گرد و غبار به وسایل خانه جلوگیری می‌کند.

پاک کردن لکه‌ها

از روغن نارگیل می‌توان برای از بین بردن لکه‌های فرش و مبلمان استفاده کرد. روغن نارگیل و جوش شیرین را با نسبت‌های مساوی با هم ترکیب کرده و به صورت خمیر درآورید. این ترکیب را به لکه بزنید و پس از 5 دقیقه آن را پاک کنید.

تشخیص روغن نارگیل اصل از تقلبی

در بعضی از موارد بهره بردن از خواص نارگیل فقط با استفاده از نوع اصلی آن حاصل می‌شود. روغن نارگیل تقلبی با فرآیند حرارت بالا تصفیه می‌شود، به همین دلیل طعم و بوی نارگیل از روغن گرفته شود. در صورتی که روغن نارگیل اصل بوی شیرین ملایمی داشته و بوی نارگیل تازه به خوبی از آن قابل تشخیص است. علاوه بر این روغن نارگیل اصل فاقد هرگونه مواد افرودنی است، پس در یخچال به صورت یک ماده سفید جامد و یکدست باقی می‌ماند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا