تغذیه و سلامت

از HDL و LDL چه می‌دانید؟

کلسترول ماده‌ای چربی-مانند (لیپید-مانند) است. که در بدن شما به عنوان ماده‌ی سازنده‌ای برای تولید هورمون‌ها، ویتامین D و اسیدهای گوارشی استفاده می‌شود. کلسترول به شما در تجزیه چربی‌هایی که در غذای‌تان وجود دارد کمک میکند. HDL (لیپوپروتئین با چگالی بالا یا کلسترول خوب) و LDL (لیپوپروتئین با چگالی کم یا کلسترول بد) دو نوع لیپوپروتئین موجود در خون هستند. که کلسترول را به سلول‌های بدن منتقل می‌کنند.

بدن شما برای عملکرد به مقداری کلسترول نیاز دارد. با این حال هنگامی که میزان آن بیش از حد بالا میرود، رسوبات چربی در رگ‌های خونی تجمع می‌یابند. که این امر باعث باریک شدن رگ‌ها می‌شود. این باریک شدن مجاری خون بدن توسط چربی‌ها می‌تواند منجر به حملات قلبی، بیماری عروق کرونر، سکته مغزی یا سایر بیماری‌های عروقی شود.

کلسترول و تری گلیسیرید

تری گلیسیرید چربی‌ موجود در غذاهایی است که می‌خورید. تری گلیسیرید آنچه را که اخیرا خورده اید و کلسترول آنچه در مدتی قبل خورده‌اید زا نشان می‌دهد. اگر یک وعده غذای چرب بخورید، چربی آن به عنوان تری گلیسیرید جذب می‌شود. در چند روز اول پس از خوردن یک غذای چرب، مقادیر زیادی تری‌ گلیسیرید در خون شما وجود خواهد داشت. سپس کبد این تری گلیسیریدها را در بافت چربی بدن ذخیره می‌کند. همچنین مقداری از آن را به کلسترول تبدیل می‌کند. که باعث افزایش سطح کلسترول خون برای چند روز تا چند هفته پس از خوردن غذایی چرب می‌شود.

سطح تری‌گلیسیرید نشان‌دهنده میزان چربی موجود در خون شما است. به همین دلیل هم افزایش و بیشتر بودن آن از جد مجاز دردسرآفرین است. در ادامه این مقاله قصد داریم، راهکارها و نکات کلیدی برای کاهش سطح تری‌گلیسیرید خون را با شما به اشتراک بگذاریم.

نکات طلایی در کاهش تری‌گلیسیرید

HDL کلسترول خوب و LDL بد است

کلسترول کل شما مجموع چربی‌های موجود در خون است که شامل کلسترول LDL و HDL می‌باشد. این تعداد می‌تواند نشانه‌ای از عوامل خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی ، عروق کرونر یا سکته مغزی باشد. افزایش تعداد کلسترول LDL خطر بیشتری برای انسداد عروق و مشکلات سلامتی را نشان می دهد. همچنین با افزایش سن، در دیواره‌ی رگ‌ها پلاک ایجاد می‌شود. که این پلاک‌ها ممکن است از کلسترول LDL‌ اضافی در خون ساخته شوند. پلاک‌ها باعث تنگی رگ‌ها می‌شوند که به آن تصلب شرایین گفته می‌شود.

کلسترول HDL می‌تواند کلسترول LDL سرگردان در خون را به سوی کبد هدایت کند. به همین دلیل است که کلسترول HDL‌ را کلسترول «خوب» می‌نامیم چون با کاهش LDL در رگ‌ها، خطر حملات قلبی و سکته‌های مغزی را کاهش می‌دهد‌. کلسترول HDL همچنین ممکن است اثر محافظتی بر رگ‌های خونی داشته باشد و سطح بالای HDL در بدن ممکن است از پیشرفت بیماری‌های قلبی عروقی جلوگیری کند.

چطور سطح کلسترول LDL را کاهش داد

شیوه زندگی و اصلاح رژیم اصلی ترین راه جلوگیری از افزایش کلسترول LDL و حفظ سطح کلسترول HDL است. رژیم غذایی کم چربی و دارای فیبر بالا داشته باشید. به طور منظم ورزش کنید، وزن خود را کنترل کنید و سیگار نکشید. همچنین می‌توانید با پزشک، متخصص تغذیه یا سایر متخصصان بهداشت و درمان صحبت کنید تا یک برنامه غذایی و ورزشی مناسب برای خود داشته باشید. با استفاده از تکنیک‌های کاهش استرس مانند یوگا یا مدیتیشن استرس را کاهش دهید.

برخی از عوامل کلسترول LDL بالا ژنتیکی هستند و ممکن است برای نگه داشتن سطح کلسترول در یک محدوده سالم به درمان دارویی نیاز داشته باشند. اگر رژیم غذایی، ورزش و تغییر سبک زندگی برای پایین آوردن کلسترول در محدوده سالم کافی نباشد پزشک ممکن است دارو برای شما تجویز کند. نوع داروهای کاهش دهنده کلسترول به میزان LDL ، HDL و تری گلیسیرید شما بستگی دارد.

گزینه‌های دارویی برای کاهش کلسترول شامل استاتین‌ها ، نیاسین و عوامل اسید فیبریک (فیبرات) است. پزشک شما ممکن است یک یا چند نوع از این داروها را برای کاهش سطح کلسترول در یک محدوده سالم برایتان تجویز کند‌.

رژیم غذایی مفید

بشقاب خود را پر از میوه‌ها و سبزیجات کنید (پنج تا ۹ واحد در روز) تا کلسترول بد LDL را پایین بیاورید. آنتی اکسیدان‌های موجود در این غذاها بسیار سودمند هستند. هر چه شما بیشتر میوه و سبزیجات مصرف کنید کمتر غذاهای چرب خواهید خورد. به این ترتیب شما می‌توانید فشار خون خود را پایین آورده و به وزن متعادل برسید. غذاهایی که با استرول‌های گیاهی غنی شده‌اند مانند کره گیاهی، ماست و سایر غذاها می‌توانند کلسترول  LDL را پایین بیاورند.

فشار خون یکی از بیماری‌هایی است که اگر نادیده گرفته‌شود، می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری به دنبال داشته‌باشد. این قاتل خاموش سالانه هزاران نفر را در سراسر جهان به کام مرگ می‌کشاند؛ اما مسیر مبارزه با این بیماری زیاد پر پیچ و خم نیست. با تغییر برخی عادات روزانه و سبک زندگی غول فشار خون را شکست خواهید‌داد. به یاد داشته‌باشید آنچه می‌خورید بر فشار خون شما مستقیماً تأثیر می‌گذارد. بنابراین در صورتی که شما هم با فشار خون بالا دست و پنجه نرم می‌کنید، از خوردن غذاهای ذکر شده در این مقاله خودداری کنید.

اگر فشار خون بالا دارید، این غذاها را نخورید

میان وعده مناسب

یک مشت از مغزها یک میان وعده مناسب برای کاهش کلسترول است. مغزها حاوی مقادیر زیاد چربی اشباع نشده هستند که کلسترول بد LDL را کاهش می‌دهند و درمیزان کلسترول خوب HDL تغییری ایجاد نمی‌کنند. مطالعات زیادی نشان می‌دهد. افرادی که حدود ۳۰ گرم از مغزها در طول روز مصرف می‌کنند احتمال ابتلا به بیماری قلبی در آن ها کمتر است. مغزها چربی و کالری زیادی دارند و نباید زیاد مصرف شوند. از خوردن مغزهایی که با شکر یا شکلات پوشانده شده‌اند خودداری کنید.

دو وعده ماهی در هفته است

یک رژیم غذایی سالم برای قلب شامل دو وعده ماهی در هفته است. ماهی چربی اشباع کم و مقادیر زیاد اسیدهای چرب امگا3 دارد. اسیدهای چرب امگا 3 به کم شدن سطح تری گلیسرید که یک نوع چربی در خون است کمک می‌کنند. همچنین به کم کردن کلسترول و کاهش سرعت رشد پلاک‌ها در عروق نیز کمک می‌کند. از ماهی‌هایی مانند ماهی آزاد، ماهی تن، ماهی قزل آلا و ماهی ساردین استفاده کنید. یادتان باشد ماهی را سرخ نکنید. این عمل منافع سلامتی ماهی را خنثی می‌کند.

اسید چرب امگا 3

دنبال کردن رژیم‌های غذایی مدیترانه‌ای مثل چربی‌های سالم موجود در ماهی و زیتون باعث می‌شود که خطر ابتلا به مشکلات ذهنی کم شود. مصرف امگا 3 می تواند در مدت زمان کوتاهی ذهن شما را قوی‌تر کند. همچنین اسید چرب امگا 3 نقش مهمی را در فعالیت و ساختار مغز دارد و یکپارچگی سلول‌های مغزی را حفظ می‌کند. چربی‌های غیر اشباع نقش محافظت کننده دارند زیرا منبع امگا 3 و امگا 6 هستند. این چربی‌ها نقش دفاعی در برابر افت ادراک و حتی زوال عقل دارند.

اگر انرژی کافی دریافت نکنید از نظر ذهنی خسته بوده و به سختی می‌توانید تمرکز خود را حفظ کنید چرا که میزان چربی موجود در بدن شما کمتر از حد طبیعی است. تحقیقات نشان می‌دهد که چربی امگا 3 با وضعیت کلی روحیه و شادابی شما ارتباط مستقیم دارد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا