ترفند های خانه داری

راهنمای خرید مایکروویو

شاید در گذشته تعداد لوازم برقی موردنیاز در آشپرخانه به انگشتان یک دست هم نمی‌رسید؛ اما با پیشرفت تکنولوژی دستگاه های متعددی وارد بازار شده که انجام کارها را آسان‎تر و سریع‌تر می‌کنند. مایکروویوها از اواسط قرن بیستم میلادی راه خود را به سوی آشپزخانه‌ها باز کردند. این دستگاه پرکاربرد که امروزه به یکی از لوازم برقی مهم در آشپزخانه تبدیل شده، با صرفه‌جویی در وقت و انرژی، محبوبیت زیادی میان خانواده‌ها پیدا کرده‌است. امروزه مایکروویوهای متعددی با قابلیت‌های بسیار در بازار موجود هستند که در هنگام خرید انتخاب را برای شما سخت می‌کنند؛ بنابراین تصمیم گرفتیم در این مقاله نکاتی را برای شما بیان کنیم تا بتوانید به راحتی مایکروویو مورد نیاز خود را خریداری کنید.

درون مایکروویو یک مولد به نام مگنترون وجود دارد. هنگامی که دستگاه شروع به کار می‌کند، مگنترون جریان برق را از پریز گرفته و آن را به امواج رادیویی تبدیل می‌کند. این امواج از طریق محفظه‌ای به صورت رفت و برگشتی بر روی غذا تابانده شده و با انتقال انرژی خود به غذا، مولکول‌های غذا را به ارتعاش درمی‌آورند. حرارت ناشی از این ارتعاش، غذا را به سرعت را گرم می‌کند.

پیش از خرید مایکروویو اطلاعات کسب کنید

قبل از خرید تجربیات سایر افراد را درباره انواع مایکروویوها بخوانید. معمولاً در وب‌سایت‌های سازنده مایکروویوها، نظرات مشتریان پس از استفاده از محصولات وجود دارند. از این طریق می‌توانید اطلاعاتی درباره کارایی، سهولت استفاده و طول عمر دستگاه‌های موجود در بازار به دست آورید.

انواع مایکرویو از لحاظ کارکرد

مایکروویو solo

این نوع مایکروویوها معمولاً کوچکتر و ارزان‌تر از سایر مایکروویوها هستند. از مایکروویوهای solo می‌توانید برای گرم کردن مجدد غذا، درست کردن پاپ کرن و یخ‌زدایی موادغذایی استفاده کنید.

مایکروویو grill

این نوع مایکروویوها علاوه بر تمام قابلیت‌های مایکروویو solo، دارای سیم پیچ‌های گرمایشی هستند که توانایی گریل و کباب کردن غذا را به آن‌ها می‌دهند.

مایکروویو Convention

این نوع مایکروویوها علاوه بر تمام عملکردهای سایر مایکروویوها، به شما توانایی پختن کیک و کلوچه را نیز می‌دهند. همین ویژگی‌ها باعث شده که مایکروویوهای Convention نسبت به دو نوع قبلی گران‌تر باشند.

خرید لوازم خانگی کار راحتی نیست. تنوع برندها، مدل‌ها، آپشن‌هایی که هر دستگاه دارد و ویژگی‌های فنی هر وسیله احتمالا شما را گیج خواهد کرد. به همین دلیل هم برای تجربه موفق خرید لوازم خانگی، ‌نیاز به یک دستورالعمل دارید. این دستورالعمل گزارشی از کاربردی‌ترین نکاتی‌است که باید در هنگام خرید لوازم خانگی بدانید و در نظر بگیرید.

پیش از خرید لوازم خانگی این مطلب را بخوانید

انواع مایکروویو از لحاظ محل قرارگیری

مایکروویوهای بالا اجاقی نقش هود را نیز ایفا می‌کنند.
مایکروویوهای بالا اجاقی نقش هود را نیز ایفا می‌کنند.

مایکروویو رومیزی

این نوع مایکروویوها روی پیشخوان یا کابینت قرار گرفته و قابلیت جابجایی را نیز دارند. اگر فضای کمی دارید، این نوع مایکروویوها گزینه مناسبی برای شما نیستند. مایکروویوهای رومیزی کوچک‌تر از سایر مایکروویوها بوده و نصب آن‌ها نیز راحت‌تر است.

مایکروویو بالا اجاقی

با خرید این نوع مایکروویوها با یک تیر دو نشان می‌زنید. این نوع مایکروویوها در بالای اجاق گازها نصب شده و نقش هود را نیز ایفا می‌کنند. فن‌های درون دستگاه بو و حرارت ناشی از پخت و پز روی اجاق گاز را به بیرون منتقل کرده و همچنین از گرمای بیش از حد خود مایکروویو هم جلوگیری می‌کنند. البته باید در نظر داشته‌باشید که این نوع مایکروویوها کمی گران‌تر از مدل‌های رومیزی هستند.

مایکروویوهای توکار یا کشویی

همانطور که از اسم آن‌ها پیداست این نوع مایکروویوها درون قسمت مشخص شده قرار گرفته و به همین دلیل فضای روی پیشخوان یا کابینت اشغال نمی‌کنند. برخی از مدل‌ها دارای دربی هستند که از بالا به اندازه 90 درجه باز شده و این امکان را به شما می‌دهند که ظروف بزرگ را به راحتی داخل دستگاه قرار دهید.

اندازه

مایکروویوها در ابعاد و ظرفیت های متفاوتی ساخته می‌شوند.
مایکروویوها در ابعاد و ظرفیت های متفاوتی ساخته می‌شوند.

قبل از خرید فضایی را که می‌خواهید مایکروویو خود را در آنجا قرار دهید، اندازه بگیرید. مایکروویوها در اندازه‌های مختلف ساخته شده و ابعاد آن‌ها معمولاً از cm 35.6 × 45.7 × 25.4 (عمق، عرض، ارتفاع) تا cm 50.8 × 61 × 35.6 متغیر هستند. ظرفیت داخلی مایکروویوها از 18 لیتر شروع شده و به 56 لیتر می‌رسد. معمولاً مایکروویوهای 23-20 لیتر بیشترین محبوبیت را در میان خریداران دارند. پس در هنگام خرید با توجه به ابعاد مایکروویو، بهترین انتخاب را داشته‌باشید.

توان و قدرت

مایکروویوهای بزرگ‌تر معمولاً قدرت بیشتری نسبت به مدل‌های کوچک‌تر دارند. قدرت مایکروویو ارتباط مستقیمی با زمان گرم گردن غذا دارد؛ هر چه توان بیشتر باشد، سرعت گرم شدن بیشتر است. محدوده توان مایکروویوها از 600 تا 1200 وات متغیر است. میزان توان دستگاه بر روی جعبه آن ذکر شده‌‌است و به شما کمک می‌کند که انتخاب مناسب تری داشته‌باشید.

لوازم برقی منزل گران‌ترین وسایلی هستند که باید برای یک خانه خرید. وسایلی که اگر مناسب نباشند و جنس خوبی نداشته باشند، زود به زود خراب خواهند شد. خرابی این وسایل هم کارمان را لنگ می‌گذارد و هم هزینه زیادی برایمان خواهد داشت. به همین دلیل هم لازم است هنگام خرید لوازم برقی منزل به نکاتی توجه داشته باشید.

نکات طلایی در خرید لوازم برقی منزل

قابلیت های اضافه

صفحه‌های فلزی درون مایکروویو باعث گرم به طور یکسان بر روی غذا پخش شود.
صفحه‌های فلزی درون مایکروویو باعث گرم به طور یکسان بر روی غذا پخش شود.

قابلیت‌های اضافه‌ای که بر روی مایکروویوها قرار داده شده‌اند، این امکان را به شما می‌دهند که آسان‌تر و با خیال راحت‌تر از دستگاه استفاده کنید. در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

سنسورهای اتوماتیک

سنسورهای اتوماتیک زمانی که حس کنند غذا به اندازه کافی گرم شده، دستگاه را خاموش می‌کنند. این قابلیت از گرم شدن بیش از حد و یا سوختن غذا جلوگیری می‌کند.

قفل کودک

با انتخاب این گزینه تمام دکمه‌های مایکروویو غیرفعال شده و از دستکاری دستگاه توسط کودک شما جلوگیری می‌کند.

سینی گردان

سینی‌های گردان با چرخش خود باعث می‌شوند که غذا به طور یکسان گرم شود؛ در این صورت دیگر لازم نیست مدام دستگاه را متوقف کرده و سینی آن را بچرخانید.

حفظ گرما

برخی مدل‌ها این قابلیت را دارند که پس از پایان زمان تعیین شده و توقف مایکروویو، گرمای درون دستگاه را در حد مطلوبی نگه داشته و از سرد شدن غذا جلوگیری می‌کند.

صفحه‌های فلزی درون دستگاه

هنگام خرید مایکروویو، صفحه فلزی درون دستگاه را در نظر بگیرید. مایکروویوهایی که صفحه فلزی آن‌ها دندانه‌دار نیست، معمولاً فقط قسمت بالایی غذا را گرم می‌کنند؛ بنابراین در نهایت با غذایی مواجه می‌شوید که نیمی از آن گرم و نیمی از آن سرد است. این صفحه  فلزی گرما را به طور مساوی در غذا توزیع کرده و باعث می‌شود تمام قسمت‌های غذا به صورت یکسان گرم شود. این صفحات را می‌توانید از دستگاه بیرون آورده و پس از شستشو دوباره در جای خود قرار دهید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا