ترفند های خانه داری

راهنمای خرید هود

به نظر می‌رسد فرآیند پخت و پز منشأ اصلی تولید آلاینده در آشپزخانه باشد؛ به همین دلیل است که خرید هود برای آشپزخانه اهمیت دوچندانی پیدا می‌کند. هود با جذب دود، بو، گرما و رطوبت باعث تهویه هوا شده و از این طریق فضای آشپزخانه را به محیط مطلوب تری تبدیل می‌کند. با توجه به تنوع هودهای مختلف در بازار شاید انتخاب برای شما کمی سخت باشد. در این مقاله نکاتی برای خرید هود گفته شده‌است تا بتوانید راحت‌تر هود مورد نیاز خود را پیدا کنید.

انواع فیلتراسیون هود

فیلترهای به کار رفته در هودهای بدون کانال قابلیت تعویض و شستشو را دارند.
فیلترهای به کار رفته در هودهای بدون کانال قابلیت تعویض و شستشو را دارند.

درست است که وظیفه اصلی هودها زدودن آلاینده‌ها از فضای آشپزخانه است اما از نظر نحوه عملکرد انواع مختلفی در بازار وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

هود دارای کانال

این نوع هودها آلاینده‌ها را جذب کرده و از طریق مجرا و کانال به فضای بیرون از آشپزخانه منتقل می‌کنند.

هود بدون کانال

در این نوع هودها به جای کانال فیلترهایی به کار رفته که با جذب آلاینده‌ها و فیلتراسیون آن‌ها هوای تمیز را دوباره به آشپزخانه باز می‌گردانند. به طور کلی این نوع هودها کارایی کمتری نسبت به هودهای دارای کانال دارند اما در مواردی که در آشپزخانه فضای کافی برای نصب کانال وجود ندارد، خرید هود بدون کانال راه‌حلی مناسب به شمار می‌رود. فیلترهای به کار رفته در این نوع هودها می‌تواند از جنس آلومینیومی و یا زغالی باشد:

• فیلترهای آلومینیومی: این نوع فیلترها را می‌توانید هر ماه یک بار در ماشین ظرفشویی خود بشویید.

• فیلترهای زغالی: این نوع فیلترها قابلیت شستشو ندارند و باید هرماه طبق دفترچه راهنما تعویض شوند. توجه داشته باشید که در صورت عدم تعویض فیلترهای زغالی، فشار بیشتری به موتور هود می‌آید و طول عمر دستگاه کاهش می‌یابد.

توجه به محل قرارگیری هود

در صورتی که هود فضای بالای اجاق گاز را کاملاً پوشش دهد، می‌تواند بهترین عملکرد را در جذب آلاینده‌ها داشته‌باشد.
در صورتی که هود فضای بالای اجاق گاز را کاملاً پوشش دهد، می‌تواند بهترین عملکرد را در جذب آلاینده‌ها داشته‌باشد.

معمولاً هودها باید 600 تا 750 سانتی متر بالاتر از سطح اجاق گاز نصب شوند. اندازه و محل قرارگیری هود باید به صورتی باشد که فضای بالای اجاق گاز را کاملاً پوشش داده تا بتواند بهترین عملکرد را در جذب آلاینده‌ها داشته باشد. پس بهتر است پیش از خرید هود، فضای نصب آن را در نظر بگیرید تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

یکی از انواع مایکروویوها، مایکروویو بالا اجاقی است. این نوع مایکروویوها در بالای اجاق گازها نصب شده و نقش هود را نیز ایفا می‌کنند. فن‌های درون دستگاه بو و حرارت ناشی از پخت و پز روی اجاق گاز را به بیرون منتقل کرده و همچنین از گرمای بیش از حد خود مایکروویو هم جلوگیری می‌کنند. اگر می‌خواهید با انواع مایکروویوها آشنا شده و نکاتی درباره خرید مایکروویو بیاموزید، مقاله زیر را بخوانید:

راهنمای خرید مایکروویو

انواع هود

کانال هودهای آسانسوری به کف آشپزخانه متصل شده و آلاینده‌ها را به سمت پایین هدایت می‌کند.
کانال هودهای آسانسوری به کف آشپزخانه متصل شده و آلاینده‌ها را به سمت پایین هدایت می‌کند.

شاید اگر سری به بازار زده‌باشید با انواع و اقسام هودهای مختلف برخورد کرده‌باشید که این امر باعث سردرگمی شما شده باشد، در ادامه به بررسی انواع هودها پرداخته تا تصمیم‌گیری برای شما آسان‌تر شود:

هود زیرکابینتی

هودهای زیرکابینتی یکی از متداول‌ترین هودهای موجود در بازار بوده که با چیدمان بسیاری از آشپزخانه‌ها منطبق هستند. این نوع هودها در زیر کابینت و بالای اجاق گاز نصب شده و به طور ایده‌آل طول اجاق را می‌پوشانند تا آلاینده‌ها را قبل از رسیدن به کابینت جذب کنند.

هود دیواری

در صورتی که در فضای اطراف اجاق گاز کابینت نداشته باشید، هودهای دیواری گزینه مناسبی برای شما هستند. این نوع هودها شکلی شبیه دودکش دارند؛ به طوری که قسمت‌های پایینی پهن‌تر بوده و در بخش‌های بالاتر باریک‌تر می‌شوند.

هود جزیره‌ای

این نوع هودها برای فضاهایی طراحی شده‌اند که دیواری برای اتصال دستگاه وجود ندارد. کانال هودهای جزیره‌ای از طریق سقف آلاینده‌ها را به بیرون از فضای آشپزخانه منتقل می‌کند.

هود توکار

همانطور که اسمشان پیداست، این نوع هودها بالای اجاق گاز و داخل کابینت قرار می‌گیرند. نکته‌ای که باید توجه داشته‌باشید این است که هودهای توکار به دلیل طراحی، ساخت و نصب، گران‌تر از سایر هودها هستند.

هود آسانسوری

کانال هودهای آسانسوری به کف آشپزخانه متصل شده و برخلاف هودهای دیگر آلاینده‌ها را به سمت پایین هدایت می‌کند؛ بنابراین به نظر می‌رسد این نوع هودها کارایی کمتری نسبت به سایر هودها داشته باشند.

قدرت هود

CFM معیاری است که برای توصیف قابلیت تهویه هوا استفاده می‌شود و معمولاً بر حسب مترمکعب بر ساعت اندازه گیری می‌شود. هر چقدر میزان CFM بیشتر باشد، هود قدرت بیشتری دارد. مؤسسه تهویه خانگی توصیه می‌کند که حداقل میزان CFM برای هودهای دیواری 100 و برای هودهای جزیره‌ای 150 باشد.

سر و صدا

هودهایی با مکش مناسب علاوه بر جلوگیری از اتلاف انرژی، صدای کمتری نیز تولید می‌کنند.
هودهایی با مکش مناسب علاوه بر جلوگیری از اتلاف انرژی، صدای کمتری نیز تولید می‌کنند.

درست است که قدرت هود معیار مهمی برای انتخاب محسوب می‌شود، اما در هنگام خرید هود باید در نظر داشته باشید که علاوه بر این مزیت هود شما صدای کمتری نیز تولید کند. هودهایی با مکش مناسب علاوه بر جلوگیری از اتلاف انرژی، صدای کمتری نیز تولید می‌کنند.

سرعت فن

بیشتر هودها قابلیت تنظیم سرعت فن را دارند. این گزینه به شما امکان می‌دهد که در صورت پخت و پزهای سنگین درجه فن را بیشتر کرده و در غیر این صورت محدوده آن را پایین‌تر بیاورید.

خرید لوازم خانگی کار راحتی نیست. تنوع برندها، مدل‌ها، آپشن‌هایی که هر دستگاه دارد و ویژگی‌های فنی هر وسیله احتمالا شما را گیج خواهد کرد. به همین دلیل هم برای تجربه موفق خرید لوازم خانگی، ‌نیاز به یک دستورالعمل دارید. در مقاله زیر کاربردی‌ترین نکاتی‌گفته شده است که باید در هنگام خرید لوازم خانگی بدانید و در نظر بگیرید:

پیش از خرید لوازم خانگی این مطلب را بخوانید

سایر قابلیت‌های هود

چراغ‌های هود روشنایی مورد نیاز شما را تأمین می‌کنند.
چراغ‌های هود روشنایی مورد نیاز شما را تأمین می‌کنند.

برخی هودها قابلیت‌های ویژه‌ای دارند که در هنگام خرید باید به آن‌ها توجه داشته باشید:

چراغ‌ها

چراغ‌های هود از طریق رشته‌های فلورسنت، هالوژن و لامپ‌های دیود پخش کننده نور (LED) روشنایی مورد نیاز شما را تأمین می‌کنند.

سنسورهای حرارتی

اگر دمای زیر هود خیلی زیاد شود، سنسورهای حرارتی به طور خودکار فن را روشن می‌کنند. این قابلیت از آسیب دیدن موتور دستگاه بر اثر حرارت زیاد جلوگیری می‌کند.

خاموش شدن خودکار

این آپشن باعث می‌شود هود پس از مدت زمان تعیین شده خاموش شود.

چراغ نشانگر فیلتر

این قابلیت برای هودهای بدون کانال در نظر گرفته شده و زمان تعویض فیلتر را به شما یادآوری می‌کند.

Wi-Fi

قابلیت Wi-Fi به شما این امکان را می‌دهد که از طریق دستگاه هوشمند خود، به هود دسترسی داشته و آن را کنترل کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا