روانشناسیروانشناسی شخصیتروانشناسی عمومی

پشتکار ذاتی نیست! روش های تقویت آن؟

تابحال پیش‌ آمده تصمیمی بگیرید و بعد از گذشت روزها به یادش بیافتید بدون اینکه حتی یک قدم در جهت عملی شدن آن برداشته باشید؟ این اتفاق چند بار در زندگی شما تکرار شده؟ چند بار تصمیم گرفته‌اید نمره‌ی بالایی را در یک آزمون کسب کنید، سیگار را ترک کنید، وزن خود را کم کنید، شغل بهتری بدست بیاورید یا حتی به مسافرت بروید، و بعد از مدتی متوجه شده اید که به این اهداف نزدیک نشده‌اید؟

فرآیند هر تغییر در زندگی به طور کلی سه جزء مهم دارد:
• جهت (می‌خواهید چه‌ کاری انجام دهید و به چه چیزی دست پیدا کنید).
• تلاش (به چقدر کار سخت و مداوم برای رسیدن به آن هدف نیاز دارید).
• پشتکار (تلاش شما تا چه حد باید تداوم داشته باشد تا منجر به رسیدن به هدفتان شود).
پس از تعیین اهداف و مشخص کردن مسیر رسیدن و تلاش لازم برای رسیدن به آن‌ها، یکی از مهم‌ترین لوازم موفقیت و پیشرفت در زندگی پشتکار است. برای اکثر افراد، مشکل در پروسه تغییر زمانی آغاز می‌شود که وارد مرحله تلاش پیوسته در راستای رسیدن به اهدافشان می‌شوند. افزایش پشتکار معمولا نیاز به زمان و تمرین دارد، اما چند مشکل کلی وجود دارد که پرداختن به آن‌ها به اکثر افراد در این جهت کمک می‌کند.

از کلماتی مانند《اما》و《اگر》دوری کنید

جمالتی مثل (اگر مطمئن باشم که موفق می‌شوم، تلاش می‌کنم) یا (می‌خواهم تغییر کنم اما نگرانم کارهای زیادی بر سر من ریخته‌شود).کلماتی شک و نگرانی شما را بیشتر کرده، مانع شروع تغییر برای زندگی بهتر و دستیابی به اهدافتان می‌شوند.

سعی نکنید، انجام دهید

کار کردن نتیجه‌ای دارد اما سعی کردن این‌گونه نیست. بعد از اینکه خرید شما از مغازه‌ای تمام شد، شما سعی کردید مغازه را ترک کنید یا واقعا انجارا ترک می‌کنید؟ امروز صبح سعی کردید لباس بپوشید یا اینکه واقعا لباس پوشیدید؟ دفعه‌ بعد که خواستید کاری انجام بدهید، به جای جمله《سعی می‌کنم انجام بدهم》بگویید《انجام خواهم داد》این جمله نه تنها شما را به کار وا‌می‌دارد بلکه به فعالیت و تلاش مداوم نیز ترغیب می‌کند.

به دنبال لذت کوتاه مدت نباشید

اگر به دنبال لذت و خوشگذرانی کوتاه مدت و گذرا هستید، بدانید دارید اهداف بلند مدت خود را فدا می‌کنید. برای رسیدن به اهداف واقعی زندگی، ناچارید از برخی لذت‌های کوتاه مدت چشم بپوشید. کم طاقتی شاید مهم‌ترین دلیلی باشد که افراد بعد از درک مشکلات و چگونگی تغییر آن‌ها، در این راه قدم برنمی‌دارند.

راه حل مشکل مهمتر از علت آن است

اگر شما جزو افرادی هستید که با جمله “اگر میدانستم علت مشکلم کجاست آن را حل می‌کردم” خود را گول می‌زنید، باید بدانید این نوعی تله ذهنی است. به جای تمرکز روی گذشته و گفتن اینکه راه حل مشکلات را نمی‌دانید، روی شرایط کنونی تمرکز کنید و مشکلات واقعی حال حاضر خود را حل کنید. سعی کنید فردای شما بهتر از امروز شود.

من یک آدم نالایق هستم

به خود بگویید کار من بد بوده و باعث آشتفگی زندگی خودم و دیگران شده، اما الان می‌خواهم یاد بگیرم این رفتار را تکرار نکنم. این رفتار نشانه حقیقتی درونی درباره من و بد بودن من نیست.
به خود بگویید کار من بد بوده و باعث آشتفگی زندگی خودم و دیگران شده، اما الان می‌خواهم یاد بگیرم این رفتار را تکرار نکنم. این رفتار نشانه حقیقتی درونی درباره من و بد بودن من نیست.

اگر می‌خواهید با مشکل اعتیاد، اضافه وزن یا تنبلی مقابله کنید ولی فکر میکنید به علت داشتن یکی از این مشکلات انسان بی ارزشی هستید، این فرض را برای خود ایجاد می‌‌کنید که حتی اگر در جهت تغییر تلاش کنید شکست خواهید خورد چرا که تحت این طرز فکر، شما آدم بدی هستید و یک آدم بد نمی‌تواند پشتکار داشته باشد. به جای این طرز فکر، به خود بگویید کار من بد بوده و باعث آشتفگی زندگی خودم و دیگران شده، اما الان می‌خواهم یاد بگیرم این رفتار را تکرار نکنم. این رفتار نشانه حقیقتی درونی درباره من و بد بودن من نیست.

تقریباً همه‌ی ما در زندگی یک بار با جمله «از شنبه شروع می‌کنم» خود را گول زده‌ایم یا برای بیدار شدن از خواب و دل کندن از رختخواب گرم و نرم در یک روز سرد زمستانی تعلل ورزیده‌ایم. این تصمیم‌ها از تنبلی و سستی ما نشأت گرفته‌اند و مانند سدی در برابر رسیدن به هدف‌هایمان عمل می‌کنند. اگر به دنبال راهکارهایی برای مقابله با تنبلی هستید، با ما در مقاله زیر از مجله اینترنتی امرسان همراه باشید:

راه‌های مقابله با تنبلی را بشناسید

من دیگر آدم قبلی نیستم

از دست دادن هویت می‌تواند فرایند تغییر را با مشکل مواجه کند. این فکر باعث می‌شود که در عین حال که تلاش می‌کنید تغییری را در زندگی خود ایجاد کنید، نسبت به خودتان احساس غریب و گنگی داشته باشید که مانع تغییر می‌شود. این فکر منجر به ایجاد یک ناهماهنگی و جنگ بین شمای جدید و قدیم می‌شود، چون شمای جدید دنبال تغییر و بهتر شدن است ولی شمای قدیم به دنبال زندگی به سبک قبلی است. قبول کنید که شما همان آدم قبلی هستید، خودتان را بابت اشتباه کردن ببخشید . سعی کنید با شناخت بهتر شرایط زندگیتان، اشتباهات قبلی را کمتر تکرار کرده و در جهت بهتر شدن تلاش کنید.

دیگران باید به من کمک کنند

اگر تلاش شما برای تغییر بر مبنای کمک دیگران بنا شده باشد هرگز اتفاق نخواهد افتاد. اگر از آن دسته افراد هستید که می‌گویید: من بخواهم درس بخوانم، شما باید صدای تلویزیون را کم کنید، شما مسئولیت تغییر خود را بر دوش دیگران می‌گذارید و اگر موفق نشوید آن‌ها را مقصر می‌دانید. توقع اینکه دیگران باید در راه تغییر به شما کمک کنند، مسئولیت شخصی شما برای تغییر را کم رنگ کرده و این فکر را در شما ایجاد می‌کند که فرد آسیب پذیری هستید و به تنهایی از پس مشکلات بر نمی‌آیید. اینکه از دیگران درخواست کنید برای تغییر به شما کنند، کاملا منطقی بوده و میتواند سودمند باشد. ولی در نهایت تغییر شما در راستای بهتر شدن شرایط زندگی شما انجام گرفته و مسئولیت اصلی با شخص شماست.

پیشرفت نکردم، بهتر است دست از تلاش بردارم

اگر برای تغییر صبر داشته باشید و این فکر را از ذهن خود بیرون کنید، شانس شما برای تسلیم نشدن و پشتکار در راستای تغییر و نزدیک شدن به نتایج مطلوب افزایش می‌یابد.
اگر برای تغییر صبر داشته باشید و این فکر را از ذهن خود بیرون کنید، شانس شما برای تسلیم نشدن و پشتکار در راستای تغییر و نزدیک شدن به نتایج مطلوب افزایش می‌یابد.

این طرز فکر احتمالا نشان می‌دهد شما به دنبال پیشرفت فوری یا نامحتمل در کار خود هستید. در ذهن خود گفت‌اید “اگر تا آخر هفته یا ماه تغییری رخ نداد، بهتر است دست از تلاش بکشم”. این طرز فکر باعث بلاتکلیفی شما در جریان تغییر می‌شود. باید بدانید که وقتی برای تغییر رفتار یا عادتی تلاش می‌کنید، ممکن است مدتی طول بکشد تا پیشرفت حاصل شود. اگر هم پیشرفتی به دست آید، ممکن است کوچک و بی‌اهمیت به نظر برسد. باید بدانید که تغییر یک مرتبه رخ نمی‌دهد و به تدریج اتفاق می‌افتد. اگر برای تغییر صبر داشته باشید، شانس شما برای تسلیم نشدن در راستای نزدیک شدن به نتایج مطلوب افزایش می‌یابد.

دیگر از من گذشته

با این جملات آشنایی دارید؟ “انجام این کار در سن و سال من خیلی سخت است”، “اگر قرار است با خوردن غذاهای سرخ کردنی سکته کنم، بگذار این طور شود. از من دیگر گذشته”، “برای من دیگر خیلی دیر شده است که دست از این رفتار بردارم”. بدانید که با این حرفها دارید خود را فریب می‌دهید، چرا که نه تنها تغییر عادت سخت است، بلکه ممکن است عادت‌هایی که می‌خواهید تغییرشان دهید لذت‌بخش هم باشند. به خود یادآوری کنید که شما اکنون مشکلاتی دارید و در همین لحظه تغییر برخی از رفتارهای شما به سود شما خواهد بود. مهم نیست که چه مدت یک رفتار مخرب را تکرار کرده اید، مهم این است که اکنون برای بهتر شدن شرایط چه کاری می‌توانید انجام دهید.

اگر شروع به تغییر کنم، دیگر این تغییر از بین رفتنی نیست

با اعتقاد به اینکه پس از یک دوره تلاش مداوم برای حل مشکلی، مثل غلبه بر تنبلی یا سیگار کشیدن، دیگر نیاز به هیچ تلاشی برای حفظ موفقیت و تغییر ایجاد شده نیست، خود را به بازگشت به شرایط قبلی و از دست دادن عادت های مفید جدید آسیب پذیر می‌کنید. در مورد بسیاری از تغییرات، پس از شروع فرآیند تغییر و رسیدن به نتایج اولیه حفظ این تغییرات آسان‌تر می‌شود. اما همیشه به یاد داشته باشید که اگر برای بهتر شدن و پایدار کردن شرایط مناسب زندگی تلاش نکنید، این شرایط می‌توانند مجدد به جهت نامطلوبی تغییر کنند. سعی کنید ضمن رضایت از تغییرات مثبت در زندگیتان، جهت حفظ این تغییرات کوشش کنید.

پشتکار ارزشش را دارد

در این متن به موانع مهمی که بر سر راه پشتکار و رسیدن به تغییرات مثبت قرار دارند اشاره شد. بیزاری از پشتکار و عدم تحمل آن، شما را به این سمت هل می‌دهد که سریع دست از کار بکشید. همچنین شما را متقاعد می‌کند که تحمل تلاش سخت است. باید بدانید که نداشتن پشتکار در نهایت برای شما مشکلات بیشتری ایجاد خواهد کرد، و اگر می‌خواهید در برابر مشکلات مختلف شکست نخورید و در زندگی به سمتی که می‌خواهید حرکت کنید و از انجام کارهای مهم دست نکشید، بهتر است یادتان باشد که پیامدهای پشتکار داشتن در نهایت از سختی سر و کله زدن با مشکلات و حل کردن آنها بسیار مهمتر خواهد بود. پشتکار همیشه ارزشش را دارد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا