ترفند های خانه داریسبک زندگی

راهنمای خرید کولر گازی با سیستم گرمایشی

با تجربه‌ی چند سال زندگی در کشور‌های گرم و خشک مانند ایران حتما می‌دانید تابستان‌های بسیار گرم ما درست مثل تجربه‌ی سرمای شدید زمستان‌ها چقدر آزار دهنده‌اند.
از گذشته تا امروز از شیوه‌های متعدد بسیاری برای بالا بردن یا پایین آوردن دمای خانه‌ها و در نهایت متعادل ساختن دما استفاده می‌شود.
اما کمتر وسیله‌ای مانند یک کولر گازی توانایی انجام هردوی این کارها را دارد. با توجه به تنوع انواع مدل و برند، انتخاب یک کولر گازی مناسب کار دشواری به نظر می‌رسد. در این مقاله اطلاعات مهم و مفیدی را بطور خلاصه آورده‌ایم تا شما را در انتخاب کولر گازی مناسب‌ و مورد نیازتان راهنمایی کنیم.

مطالب آمده در این مقاله به شما برای تجربه‌ی یک خرید موفق کمک می‌کنند. ما در تلاشیم با ارائه‌ی موضوعات مهم و اساسی به شما کمک کنیم لوازم خانگی دل‌خواهتان را انتخاب کنید. با دنبال کردن مقالات لوازم خانگی مجله اینترنتی امرسان می‌توانید خریدی هوش‌مندانه‌تر داشته باشید.

کولر گازی مناسب شما کدام است؟

به طور کلی، مهمترین قدم در راستای خرید یک کولر گازی مناسب شناخت انواع آن است. کولرهای گازی موجود در بازار با توجه به تنوع کارکرد، ساختار، شکل ظاهری و غیره، دسته های متفاوتی دارند. شما با توجه به اینکه در کدام منطقه از کشور زندگی می‌کنید و چقدر بودجه برای سیستم تهویه هوای خود در نظر دارید، می‌توانید گزینه مناسب خود را انتخاب کنید.

اسپلیت سیکل معکوس

به طور کلی برای اکثر خانه‌ها، کولر گازی دو تکه یا همان اسپلیت با سیستم سیکل معکوس بهترین گزینه است. این کولر‌ها ساختار درونی دو قسمتی دارند. یک واحد داخلی و یک واحد خارجی، که توسط لوله های حاوی گاز مبرد به هم متصل می‌شوند. همچنین این نوع کولرهای گازی برای اتاق یا فضایی تا حداکثر 60 مترمربع کاملا مناسب هستند.

کولر گازی‌های کانالی

نوع دیگری از اسپلیت ها کولرهای سقفی کانالی هستند که ساختاری نسبتا مشابه سیستم اسپلیت معکوس دارند‌. برای دو یا سه اتاق مناسب هستند، به خصوص هنگامی که به چند سیستم‌ جداگانه متصل باشند‌.

کولر گازی سقفی ایستاده (مجازی)

کولر گازی سقفی ایستاده (مجازی)

کولر گازی سقفی ایستاده (مجازی)

این کولر ها دارای واحدی مرکزی می‌باشند که معمولاً دور از چشم و در سقف قرار می‌گیرد. واحد مرکزی توسط مجاری هوا به خروجی هوا و حسگرهای هر اتاق متصل می‌شود. اسپلیت‌های مجازی برای خنک کردن و گرمایش تمام فضای داخلی خانه مناسب هستند.

اسپلیت دیواری (پنجره‌ای)

ساختاری یک واحدی و جعبه‌ای مانند دارند و در اطراف یک پنجره یا دیوار خارجی خانه نسب می‌شوند. این دسته از کولرهای گازی برای اتاق‌ها یا فضاهای باز تا 50 متر مربع مناسب هستند. در صورت استفاده از این مدل برای فضاهای کوچک‌تر می‌توان چند واحد را به یک منبع اصلی متصل کرد. همچنین جهت استفاده برای فضاهای بزرگ‌تر به سیم‌کشی اضافی نیاز خواهند داشت. این مدل کارایی کمتری نسبت به مدل‌های دیگر دارد و از لحاظ مالی گزینه‌ی معقولی به حساب می‌آید.

اسپلیت‌های قابل حمل

کولر گازی‌های تک واحدی را در صورت لزوم می‌توانید از یک اتاق به اتاق دیگر منتقل کنید. اکثر آن‌ها یک کانال انعطاف پذیر دارند که باید برای خارج کردن گرما به پنجره متصل شود.

کولر گازی با سیستم خنک‌کننده

این نوع از کولر گازی، با سیستم اسپلیت از طریق گاز مبرد موجود در لوله‌های متصل به واحدهای داخلی و خارجی، گرما را از هوای داخلی استخراج کرده و به خارج انتقال می‌دهد. در مکان‌هایی که نیاز دارید گرمای داخل یک فضا را به بیرون انتقال بدهید، این کولرها مناسب هستند.

اگر شما فقط در تابستان به کولر برای خنک کردن احتیاج دارید و در زمستان نیازی به وسیله گرمایشی ندارید، این کولرهای گازی که تنها خنک کننده هستند، می‌توانند برای شما مناسب باشند. با اینکه این کولرها به طور کلی ارزان‌تر از مدل‌های دیگر می‌باشند، اما معمولا ویژگی‌های مشابه‌ای دارند.

برای پایین آوردن دما روش‌های مختلفی وجود دارد که یکی از رایج‌ترین و پرکاربردترین آن‌ها استفاده از کولر آبی است. اگر امسال تصمیم به خرید یک کولر آبی گرفته‌اید، باید پیش از هر چیز با چم‌وخم‌های خرید کولر آبی آشنا باشید تا در نهایت بتوانید با انتخابی درست و مناسب، خریدی هوشمندانه را رقم بزنید.
در مقاله ی زیر با شما هستیم تا به طور مفصل به موضوع راهنمای خرید کولر آبی بپردازیم.

راهنمای خرید کولر آبی

اهمیت سایز در خرید کولر گازی

کولرهای گازی به علت تنوع گسترده‌ای که در توان، ابعاد و اندازها دارند، برای تمام فضا‌ها با اندازه‌های متفاوت مناسب هستند. برای مثال، کولرهای با توان 2.5 تا 5 کیلووات، مناسب اتاق‌هایی با حجم 20 تا 40 متر مکعب هستند. کولرهای با توان 6 تا 9 کیلووات مناسب اتاق های 80 متر مکعب و بیشتر از آن می‌باشند. بهتر است سعی کنید کولر گازی با ظرفیت برابر یا کمی بیشتر برای اتاق خود انتخاب کنید. برای مثال، اگر مساحت اتاق شما به کولر با توان 6 کیلووات نیاز دارد، شما یک کولر گازی با ظرفیتی در محدوده 6 تا 6.5 کیلووات خریداری کنید.

سایر عوامل مهم در انتخاب کولر گازی

نوع اتاق نیز در انتخاب کولر گازی مهم است

نوع اتاق (اتاق نشیمن، آشپرخانه، اتاق خواب و غیره) نیز در انتخاب کولر گازی نقش مهمی دارد، چون اتاق‌های مختلف در معرض تغییرات دمایی مختلفی قرار دارند و مدت زمان استفاده روزانه از آن‌ها متفاوت است. میزان سر و صداهای قابل تحمل کولر نیز در اتاق های مختلف فرق دارد.

عامل مهم دیگر، اندازه و جهت پنجره‌ها و درهای شیشه‌ای است. پنجره‌های بزرگ رو به شمال یا شرق، می‌توانند گرمای زیادی را در تابستان به محیط خانه راه بدهند. همچنین عایق‌بندی و پرده‌ی روی پنجره‌ها، عایق کف و سقف اتاق‌ها و رنگ یا کاغذ دیواری بودن دیوارها نیز می‌تواند در انتخاب کولر گازی تاثیر بگذارد. یک اتاق عایق‌بندی شده با پنجره‌های جنوبی، به توان پایین کولر نیاز دارد. در حالی که اتاقی عایق‌بندی نشده با پنجره‌های غربی، به توانی بسیار بالا احتیاج دارد. آب و هوای محل زندگی شما همینطور دما و رطوبت آن نیز در انتخاب شما برای خرید کولر گازی دارای نقش مهم هستند.

امروزه مایکروویوهای متعددی با قابلیت‌های بسیار در بازار موجود هستند که در هنگام خرید انتخاب را برای شما سخت می‌کنند؛ بنابراین تصمیم گرفتیم در مقاله زیر نکاتی را برای شما بیان کنیم تا بتوانید به راحتی مایکروویو مورد نیاز خود را خریداری کنید.

راهنمای خرید مایکروویو

توجه به صدای تولید شده توسط کولر گازی

اکثر کولرهای گازی جدید، آلودگی صوتی و تولید صدای کمتری دارند. با این حال، توجه به صدایی که کولرهای مختلف تولید می‌کنند قبل از خرید کردن امر بسیار مهمی است. یک اسپلیت با صدای زیاد، می‌تواند در فعالیت‌ها، مکالمات و حتی خواب شما تداخل ایجاد کند. نصب یک کولر گازی پرسر و صدا در فضای باز ممکن است باعث آزار شما (اگر به پنجره اتاق نزدیک باشید) و حتی همسایه‌های شما بشود.

مزایای سیستم اینورتر در کولر گازی و اسپلیت

کمپرسور مورد استفاده در کولر گازی و اسپیلت‌ها را می‌توان به دو نوع کمپرسور معمولی با دور ثابت و کمپرسور اینورتر با دور متغیر دسته بندی نمود. کولرهای گازی اینورتر بطور کلی نسبت به کولرهای گازی معمولی پیشرفت بیشتری دارند. همچنین برای کارکردشان به هزینه‌ی کمتری نیاز است.
بیشتر سیستم‌های اسپلیت موجود در بازار جهانی امروزه مدل‌های اینورتر هستند. مدل‌های اینورتر سرعت کمپرسور را تغییر می‌دهند. به علت داشتن همین توانایی در صورت نیاز به سرعت پایین یا سرعت خود را پایین میاورند یا به طور کامل متوقف می‌شوند و فعالیت نمی‌کنند.
به همین دلیل فشار کمتری بر کمپرسور وارد می‌شود و برق کمتری نیز مصرف می‌گردد.

بهترین زمان برای خرید کولر گازی

تا جایی که می‌توانید از خرید در اوج فصل‌های سرد و گرم سال خودداری کنید. چرا که نصب کنندگان معمولا در این زمان‌ها بسیار مشغول هستند. بنابراین ممکن است برای نصب کولر مدت زمان زیادی معطل شوید و یا کولر درست نصب نشود. سعی کنید قبل از اوج فصل خرید، کولر گازی خود را خریداری و نصب کنید. تا زمانی که نیاز به استفاده از آن دارید، دچار مشکل نشوید. همچنین پس از پایان فصل خرید می‌توانید خرید به صرفه‌ای داشته باشید. حتی ممکن است یک مدل قدیمی با تخفیف بسیار خوب پیدا کنید. چرا که در چنین روز‌هایی فروشندگان قصد دارند بازار را برای معرفی و عرضه‌ی مدل‌های جدید آماده‌ ‌کنند.

تاثیر کولرهای گازی بر سلامت فیزیکی بدن

همه کولرهای گازی دارای فیلتر های متفاوتی برای تصویه‌ی هوا هستند.

تمام دستگاه‌های تهویه‌ی هوا و مهم‌تر از همه کولرهای گازی دارای فیلترهای متفاوتی برای تصفیه‌ی هوا هستند. فیلترهایی مانند:
فیلترهای گرد و غبار که در بخش داخلی قرار دارند: فیلترهای گرد و غبار خاصیت خاصی ندارد و فقط بر ورود دود و ذرات بسیار ریز تاثیر بسیار کمی خواهند داشت.
فیلتر HEPA که برای جلوگیری از دود تاثیر باورنکردنی دارد: این فیلتر به واسطه‌ی بافت بسیار محکمی که دارد، تا حدودی مانع عبور هوا در سیستم کولرهای گازی می‌شود. به همین علت معمولا از این فیلتر در کولر‌های گازی تقسیم شده و کولرهای گازی سقفی استفاده نمی‌شود.
برخی دیگر از کولرهای گازی دارای فیلتر تسویه هوا براساس یونیزاسیون هستند، از جمله فیلترهای جریان فوتوکاتالیستی و جریان پلاسما. فیلترهای یونیزاسیون می‌توانند مانع از ورود برخی از انواع دود‌ها شوند، اما مهم‌ترین توانایی این فیلترها مربوط به از بین بردن ریزگردها، بوها، مواد حساسیت‌زا و میکروب‌ها می‌باشد.

با توجه به همه‌ی موارد گفته شده، که در انتخاب یک کولر گازی مهم هستند، شاید باز هم این انتخاب برایتان کمی دشوار به نظر برسد. اما خوشبختانه ‌ما هم اکنون بین فصول تابستان و پاییز هستیم و شما وقت برای انتخاب دارید. سعی کنید قبل از رسیدن به زمان اوج خرید، انتخاب و نصب کولر خود را انجام دهید تا با خیال راحت و حداقل هزینه بهترین انتخاب را انجام دهید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا