معرفی محصول

معرفی ترموکوپل اولترا رپید ( Ultra Rapid ) در اجاق گازهای امرسان

ترموکوپل اولترا رپید در مدل‌های مختلف اجاق گاز امرسان اهميت بسيار زيادی دارد. این روزها بخش زیادی از وسایل آشپزخانه مانند انواع کولر گازی به کمک انرژی برق و گاز کار می‌کنند. اگرچه این دستگاه‌ها به میزان بسیار زیادی به راحت‌تر شدن زندگی‌مان کمک می‌کنند، اما در صورتی که به درستی نصب نشوند و نکات ایمنی در آن‌ها رعایت نشود؛ می‌توانند منجر به بروز حوادث جبران ناپذیری شوند. اجاق گاز یکی از وسایلی است که پختن غذا را بسیار آسان کرده و ما را از دردسر درست کردن آتش و استفاده از چراغ‌های خوراک‌پزی نجات داده‌است. 

بیشتر بخوانید: اجاق گاز کلاسیک امرسان

در صورتی‌که نکات ایمنی در اجاق گاز به درستی رعایت نشود، می‌تواند منجر به بروز حوادث خطرناکی شود. یکی از مهم‌ترین قطعات اجاق گاز، ترموکوپل است. در این مقاله تلاش می‌کنیم تا به طور کامل ترموکوپل را معرفی کنیم و یکی از بهترین انواع سیستم‌های ایمنی در اجاق گاز یعنی ترموکوپل اولترا رپید Ultra Rapid که در تمامی اجاق گازهای امرسان از آن استفاده می‌شود را بررسی کنیم.

برای آشنایی با ترموکوپل اولترا رپید Ultra Rapid  امرسان بهتر است ابتدا با ترموکوپل و انواع آن آشنا شویم و بررسی کنیم که چرا اجاق گازهای امرسان به ترموکوپل مجهز شده اند. 

معرفی ترموکوپل اولترا رپید ultra Rapid Ultra Rapid در اجاق گازهای امرسان
معرفی ترموکوپل اولترا رپید ultra Rapid Ultra Rapid در اجاق گازهای امرسان

ترموکوپل چیست؟

به زبان خیلی ساده، ترموکوپل قطعه‌ای است که وقتی به صورت ناگهانی شعله اجاق گاز قطع می‌شود، جریان گاز را قطع می‌کند تا گاز سمی وارد محیط نشود. اما اگر بخواهیم دقیق‌تر این قطعه را بررسی کنیم، ترموکوپل یک سیستم اندازه‌گیری دما است که از دو فلز غیر هم‌جنس ساخته شده که از یک سر به هم جوش خورده‌اند.

بیشتر بخوانید: یخچال فریزرهای دوقلو امرسان

زمانی که شعله اجاق گاز روشن می‌شود، یک سرِ فلز گرم می‌شود و حرارت به نقطه تماس می‌رسد، تا زمانی که حرارت جریان داشته باشد، به معنای این است که شعله اجاق گاز روشن است و سیستم به درستی کار می‌کند. اما اگر به هر دلیلی مانند کم شدن اکسیژن محیط، خاموش شدن ناگهانی شعله به دلیل وزش باد و یا سرریز شدن غذا از قابلمه، شعله خاموش شود، قسمت فلزی ترموکوپل سرد می‌گردد. با سرد شدن فلز، قسمت تنظیم کننده ترموکوپل متوجه خاموش شدن شعله می‌شود و از خروج جریان گاز جلوگیری می‌کند.

ترموکوپل چیست؟
ترموکوپل چیست؟

ترموکوپل اجاق گاز چگونه کار می‌کند؟

همان‌طور که گفتیم، ترموکوپل با گرم شدن یک سر فلزی و هدایت گرما به مرکز ترموکوپل فعال می‌شود. حتما اجاق گازهای نسل قبلی را به خاطر دارید که پس از روشن کردن شعله باید چند ثانیه شعله را نگه ‌می‌داشتید تا خاموش نشود. دلیل آن مسئله این بود که مدت زمان لازم برای گرم شدن فلز ترموکوپل چند ثانیه بود و در این مدت تا فعال شدن ترموکوپل باید به صورت دستی شعله را نگه می‌داشتید.

بیشتر بخوانید: راهنمای استفاده از ماشین لباسشویی امرسان

بنابراین یکی از مهمترین ویژگی‌های یک ترموکوپل خوب، مدت زمان فعال شدن آن است. اهمیت بیشتر این مسئله هنگامی مشخص می‌شود که شعله خاموش شود و ترموکوپل مجبور به قطع جریان گاز می‌شود؛ مسلما هر چه مدت زمان پاسخ ترموکوپل و قطع کردن جریان گاز کمتر باشد، سیستم ترموکوپل بهتر عمل می‌کند.

جالب است که بدانید از ترموکوپل‌ها در بسیاری از دستگاه‌های صنعتی استفاده می‌شود. انواع مختلف ترموکوپل دامنه دمایی متفاوتی را پوشش می‌دهند که برای استفاده در کوره‌های ذوب آهن گرفته تا یک شعله کوچک اجاق گاز استفاده می‌شوند.

ترموکوپل اجاق گاز چگونه کار می‌کند؟
ترموکوپل اجاق گاز چگونه کار می‌کند؟

انواع ترموکوپل اجاق گاز کدام است؟

ترموکوپل‌های معمولی، ترموکوپل تاپ تایم و ترموکوپل اولترا رپید رایج‌ترین انواع ترموکوپل مورد استفاده در اجاق گازهای خانگی هستند. ترموکوپل‌های معمولی سیستم بسیار ساده‌ای دارند، دو سیم متصل به یک سنسور که با تغییر دما، جریان گاز را قطع و وصل می‌کنند. مهمترین ایرادی که می‌شود به این ترموکوپل‌ها گرفت، زمان پاسخگویی آن‌ها است که معمولا چند ده ثانیه طول می‌کشد.

یکی دیگر از انواع ترموکوپل‌های اجاق گاز به ترموکوپل تاپ تایم معروف است، این ترموکوپل زمان پاسخگویی کوتاه‌تری دارد و ظرف چند ثانیه با خاموش شدن شعله، جریان گاز را قطع می‌کند. اما یکی از بهترین و ایمن‌ترین انواع ترموکوپل‌ها، ترموکوپل اولترا رپید است.

انواع ترموکوپل اجاق گاز کدام است
انواع ترموکوپل اجاق گاز کدام است

بیشتر بخوانید: مقایسه ماشین لباسشویی امرسان

ترموکوپل اولترا رپیدUltra Rapid  چیست؟

ترموکوپلUltra Rapid  با استفاده از تکنولوژی روز اروپا طراحی و ساخته شده‌است. این ترموکوپل با دقت بالایی طراحی شده و در برابر کم شدن اکسیژن موجود در محیط و یا خاموش شدن شعله اجاق گاز، سریعا واکشن نشان می‌دهد. کیفیت بالای ترموکوپل اولترا رپید خیال شما را از بابت امنیت استفاده از اجاق گاز آسوده می‌کند. نحوه کارکرد ترموکوپل اولترا رپید به این صورت است که با قطع شدن آنی شعله، دستور قطع جریان گاز صادر می‌شود و در کمتر از 3 ثانیه جریان خروجی گاز قطع می‌گردد. تمامی اجاق گازهای تولید شده توسط شرکت امرسان مجهز به ترموکوپل اولترا رپید هستند که این نکته می‌تواند امتیاز بزرگی برای محصولات امرسان باشد.

ترموکوپل اولترا رپیدUltra Rapid  چیست؟
ترموکوپل اولترا رپیدUltra Rapid چیست؟

مزایای استفاده از ترموکوپل اولترا رپید در اجاق گازهای امرسان

مزیت اصلی ترموکوپلUltra Rapid  زمان بسیار کوتاه پاسخگویی آن است. زمانی که یک شعله بزرگ مثل شعله پلوپز خاموش شده باشد، حتی چندثانیه هم می‌تواند منجر به نشت حجم زیادی گاز طبیعی شود. این مسئله وقتی خطرناک‌تر می‌شود که منافذ ورودی هوا در خانه مسدود باشد و هوا جریان نداشته باشد؛ در این حالت همین مقدار گاز خارج شده هم می‌تواند خطرساز باشد.

سنسور دقیق و ظریف ترموکوپل اولترا رپید تغییرات بسیار کوچک دما را هم متوجه می‌شود و به محض خاموش شدن شعله، از خروج جریان گاز جلوگیری می‌کند. نصب ساده و ماندگاری و دوام بالا از دیگر مزایای ترموکوپل اولترا رپید Ultra Rapid  است. امرسان در تولید اجاق گازهای خود به سراغ استفاده از این نوع ترموکوپل‌های باکیفیت رفته تا ایمنی محصولات خود را به میزان بسیار بالایی تضمین کند.

مزایای استفاده از ترموکوپل اولترا رپید در اجاق گازهای امرسان
مزایای استفاده از ترموکوپل اولترا رپید در اجاق گازهای امرسان

جمع‌بندی

امنیت یکی از مهمترین مواردی است که در هنگام استفاده از وسایل گازسوز مخصوصا اجاق گاز باید مورد توجه قرار بگیرد. حتما به کرات این اتفاق برایتان پیش آمده که به دلیل وزش باید یا سررفتن غذا، شعله اجاق گاز خاموش شود و گاز در محیط بپیچد. وظیفه ترموکوپل که در خروجی جریان گاز شعله نصب می‌شود این است که با خاموشی شعله، به سرعت جریان گاز را قطع کند.

مهمترین ویژگی ترموکوپل زمان پاسخگویی آن است و هرچه ترموکوپل در زمان کوتاه‌تری جریان گاز را قطع کند، عملکرد بهتری دارد. یکی از بهترین انواع ترموکوپل‌هایی که از نظر زمان پاسخگویی عملکرد بسیار مناسبی را دارد، ترموکوپل اولترا رپید است. این ترموکوپل در مدت زمان یک تا دو ثانیه بعد از خاموش شدن شعله، جریان گاز را قطع می‌کند و از خروجی گاز جلوگیری می‌کند.

شرکت صنایع امرسان یکی از اولین تولیدکنندگانی است که در ساخت اجاق گازهای خود از ترموکوپل Ultra Rapid  استفاده می‌کند. به همین جهت می‌توان اجاق گازهای امرسان را یکی از ایمن‌ترین محصولات موجود در بازار دانست.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا