راهنمای استفاده

تنظیم دمای یخچال را چگونه انجام دهیم؟

تنظیم دمای یخچال نکات خاص خود را دارد. قراردادن دمای یخچال و فریزر روی عددی مشخص بسیار اهمیت دارد زیرا عمر یخچال را بالا می‌برد و از فساد موادغذایی جلوگیری می‌کند. اگر با یکی از یخچال‌های قدیمی تک درب کار کرده باشید می‌دانید که مشکل اصلی تنظیم نبودن دما و درواقع نبود این آپشن به شمار می‌آمد به همین دلیل موادغذایی آنطور که باید خنک نمی‌شدند و بعد از چند روز حالتی له شده پیدا می‌کردند. اما با پیشرفت تکنولوژی صنعت سرماسازی هم تحولاتی پیدا کرده تا جایی که هر طبقه دمایی متفاوت دارد و سرما در میان طبقات گردش پیدا می‌کند.

بیشتر بخوانید: یخچال فریزر کلاسیک امرسان

با تنظیم دمای یخچال می‌توانید مواد خوراکی را مدت بیشتری خنک نگه دارید و از فساد زودهنگام آن جلوگیری کنید اما درجه دما را به میل خود بالا نبرید چون به موتور آسیب می‌زنید. مدل‌های مختلف یخچال سیستم کنترل دمای متفاوتی دارند که در دمایی خاص بهتر کار می‌کنند اما مکانیسم همه آن‌ها به طور کلی یکسان است و نحوه تنظیم دمای یخچال در همه آن‌ها به جز مدل‌هایی خاص برابر کار می‌کند. البته دما در هنگام نصب ثابت می‌شود اما گاهی قطع و وصل جریان برق یا عواملی دیگر این عدد را برهم می‌زنند. ما به شما با چند گام ساده روش سالم نگه داشتن موادغذایی در دمایی مناسب را آموزش می‌دهیم.

تنظیم دمای یخچال را چگونه انجام دهیم؟
تنظیم دمای یخچال را چگونه انجام دهیم؟

تنظیم دمای یخچال در تابستان و زمستان

دمای یخچال و فریزر در تابستان و زمستان یکسان نیست. همانطور که شما در فصل گرم لباس‌هایی نازک می‌پوشید تا از درون خنک بمانید یخچال فریزر هم در تابستان به دمای متعادل‌تری نیاز دارد. کاهش دمای یخچال در تابستان این خنکی را فراهم می‌کند. به‌طور کلی شما باید در تابستان دمای یخچال را یک درجه از نرمال کاهش و در زمستان یک درجه افزایش دهید. این یک درجه شاید بیهوده به‌نظر برسد اما در دمای کلی تاثیری غیرقابل لمس دارد. طبق اعلام وزارت بهداشت و دارو دمای نرمال برای نگهداری موادغذایی در یخچال بین ۳تا ۵ درجه سانتی‌گراد است که از رشد باکتری، کپک و قارچ جلوگیری می‌کند.

بیشتر بخوانید: راهنمای راه اندازی کولر گازی امرسان

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های یخچال جامیوه‌ای است چرا که میوه با پوست نازک خود سریع خراب می‌شود و به باکتری را در محیط آزاد می‌کند. اگر جامیوه‌ای با تنظیم دمای متفاوتی دارید حتما آن را براساس موادغذایی که داخل آن گنجانده‌اید تغییر دما دهید که روی بدنه با نماد مشخص نمایش داده شده است. تنظیم دما به صورت لمسی و چرخشی انجام می‌شود. مثلا اگر بخواهیم دو مدل محبوب این روزها را مثال بزنیم تنظیم دمای یخچال فریزر امرسان مدل کلاسیک به صورت ولومی چرخشی است اما در سایدبای‌سایدهای آن تنظیمات روی بدنه به صورت لمسی انجام می‌شود. یخچال‌های ساده تنظیماتی به سبک قدیمی‌تر‌ دارند اما قرارگرفتن این تنظیمات روی پنل به شما کمک می‌کند همیشه میزان دما را رصد کنید.

تنظیم دمای یخچال در تابستان و زمستان
تنظیم دمای یخچال در تابستان و زمستان

تنظیم دمای یخچال با چیدمانی اصولی

علاوه بر تنظیم درجه مناسب یخچال چیدمان موادغذایی در آن اهمیت زیادی دارد و می‌تواند باعث حفظ تازگی و ماندگاری موادغذایی شود. گوجه فرنگی، کاهو و سبزی که احتمال خراب شدن آن‌ها بیشتر است باید در قسمت بالایی موادغذایی در کشو میوه و سبزیجات قرار گیرند و میوه‌های مقاوم‌تر مانند گلابی در بخش پایینی باشند. قراردادن هر ماده غذایی در ظرف مخصوص به بهره‌بری بالاتر کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید: بررسی اجاق گاز امرسان

تنطیم دمای یخچال فریزرهای معمولی

یخچال‌های ساده تک درب و بدون پنل معمولا تنظیمی ساده دارند. ترموستات این یخچال‌ها در قسمت درونی و روی درب یا بالای یخچال قرار گرفته است که درجه‌های آن از عدد ۱ تا ۴ است و نهایتا درجه MAX قرار دارد که بیشترین برودت را ایجاد می‌کند. در چنین سیستمی شما می‌توانید با چرخش ساده ولوم عدد را روی ۳ قرار دهید تا دمای یخچال شما روی ۴درجه سانتی‌گراد باشد. ولوم هرچه به سمت عددهای بیشتر برود یخچال سردتر می‌شود. سرماسازی سریع یخچال فریزر به موتور آن آسیب می‌زند پس اعداد را به ترتیب و در طی ساعات بالا ببرید.

بیشتر بخوانید: سوالات متداول درباره ماشین ظرفشویی امرسان

اگر یخچال شما تنظیمات کشویی دارد آن را در نزدیکی لولای در پیدا خواهید کرد. برای سردشدن دمای یخچال می‌توانید حد وسط را در نظر بگیرید و همانطور که در روی آن درج شده هرچه سوئیچ را به سمت راست بکشید دما را بالاتر ببرید. در این مدل عددی وجود ندارد پس شما با تست سرما متوجه تنظیم بودن دما خواهید شد. ابتدا سوئیچ را در قسمت وسط قرار دهید و یک دماسنج در محفظه یخچال بگذارید. پس از ۵ساعت به یخچال سر بزنید اگر دما متعادل بود شما تنظیمات را به درستی انجام داده‌اید اما در صورت کم بودن برودت، سوئیچ را کمی به سمت راست بکشید. بعد از پیدا کردن محل دقیق تنظیم دما، در نزدیکی ترموستات علامتی ایجاد کنید تا در تنظیمات بعدی به‌طور شانسی و با آزمون و خطا عمل نکنید.

تنطیم دمای یخچال فریزرهای معمولی
تنطیم دمای یخچال فریزرهای معمولی

تنظیم دمای یخچال با صفحه نمایش دیجیتال

در یخچال‌های جدید و سایدبای‌ساید نحوه تنظیم دمای یخچال با اعدادی لمسی روی بدنه درج شده است. این کار به دو شکل انجام می‌شود اگر یخچال شما به کلیدهای جهت‌دار مجهز شده دما را تا حد نرمال بالا بروید و در صورتی که این تنظیمات با نمادی مشخص است دکمه را چندین بار لمس کنید تا به درجه مناسب برسد. درجه ۳ معمولا به شما ۳۷درجه فارنهایت را نشان می‌دهد. برای تنظیم درجه فریزر نیز دکمه‌ها با نوشته‌هایی انگلیسی همچون Freezer یا FRZ.TEMP در قسمت پنل خود را به شما نشان می‌دهند با فشردن چندباره این دکمه دما بین ۱۴ تا ۲۴ درجه تغییر حالت می‌دهد. دمای نرمال برای فریزر ۱۸ یا ۱۹ درجه در نظر گرفته می‌شود.

تنظیم دمای یخچال با صفحه نمایش دیجیتال
تنظیم دمای یخچال با صفحه نمایش دیجیتال

جمع‌بندی

نحوه تنظیم دمای یخچال در مدل‌های مختلف باتوجه به نوع ساختار فرق دارد. به‌طور نرمال باید دما را بین ۳تا ۴درجه قرار دهید اما این مقدار در فصل گرما یک درجه زیاد و در سرما یک درجه کم می‌شود. برای تنظیم‌ یخچال‌های ساده ولومی چرخشی دما را تغییر می‌دهد و در یخچال‌های پیشرفته و ساید بای ساید این مقدار به صورت لمس دکمه TEMP انجام می‌شود. دما هنگام نصب روی عدد مشخص قرار می‌گیرد اما در صورت تغییر شما می‌توانید به صورت دستی آن را تنظیم کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا