راهنمای استفاده

آموزش تعمیر پمپ تخلیه ظرفشویی امرسان

پمپ تخلیه ظرفشویی امرسان یکی از قطعات بسیار مهم در این دستگاه است که وظیفه دارد آب حاصل از شستشوی ظروف را خارج کند. ماشین ظرفشویی امرسان شامل مدل‌های مختلفی می‌شود که هر کدام توانایی بالایی برای شستن انواع ظروف دارند. این محصولات برای اینکه بتوانند به خوبی از پس شستن و پاک کردن ظرف‌ها برآیند، نیاز دارند تا در بازه‌های زمانی منظم آب کثیف حاصل از شستشو را خارج کنند و دوباره آب تمیز را بر روی تمامی ظرف‌ها بریزند.

بیشتر بخوانید: یخچال فریزرهای دوقلو امرسان

برای انجام این کار، به پمپ قدرتمندی نیاز است که بتواند در کوتاه‌ترین زمان تمامی آب موجود در دستگاه را خارج کند. به همین خاطر است که پمپ تخلیه ظرفشویی امرسان از بهترین مواد اولیه ساخته شده و خط تولیدش از فناوری‌های پیشرفته‌ای تشکیل می‌گردد. برای اینکه بتوانید با ماشین ظرفشویی امرسان به خوبی کار کنید و از پتانسیل‌های مختلفی که دارد بیشترین بهره را ببرید، لازم است با قطعات مختلف و مهم این محصولات به خوبی آشنا شوید. همانطور که گفته شد این پمپ اهمیت بسیار زیادی در این ماشین‌های ظرفشویی دارد.

بیشتر بخوانید: مقایسه ماشین لباسشویی امرسان

بنابراین، بهتر است با ادامه این مقاله همراه امرسان باشید و نکات مهمی را درباره این پمپ بیاموزید.

آموزش تعمیر پمپ تخلیه ظرفشویی امرسان
آموزش تعمیر پمپ تخلیه ظرفشویی امرسان

وظیفه پمپ تخلیه ظرفشویی امرسان چیست؟

پمپ قطعه‌ای نسبتا بزرگ است که در انتهای ماشین‌های ظرفشویی تعبیه می‌شود. هنگامیکه ظروف شسته می‌شوند، آب کثیف در انتهای دستگاه جمع می‌گردد و از مجرای نسبتا باریکی به سمت پمپ روانه می‌گردد. اگر پمپ نتواند وظیفه خود را به خوبی انجام دهد، آب از آن قسمت تخلیه نمی‌گردد و بعد از چند دقیقه متوجه می‌شوید که دستگاه در حال ارور دادن است.

بیشتر بخوانید: اجاق گاز کلاسیک امرسان

حتما می‌دانید که ماشین ظرفشویی امرسان ارورهای مختلفی دارد که شرح آن‌ها در دفترچه این محصولات آمده است. هر ارور نشان دهنده یک مشکل است و اگر شما بتوانید به خوبی معنای هر کدام را تشخیص دهید؛ ممکن است بعضی از آن‌ها را خودتان هم بتوانید حل کنید. در ادامه، به آن دسته از ارورهای پمپ تخلیه ظرفشویی امرسان که ممکن است به پمپ یا قطعات نزدیک به پمپ دستگاه مربوط شوند اشاره می‌کنیم.

 • ارور  F5 نشان دهنده این است که به قدر کافی آب داخل دستگاه نیست.
 • ارور  FE نشان می‌دهد آبگیری بیش از حد اتفاق افتاده است.
 • ·        ارور  F3 مشخص می‌کند تخلیه آب پمپ تخلیه ظرفشویی امرسان با مشکل مواجه شده است.
 • ارور  F2 به معنای عدم ورود آب به داخل دستگاه است.
 • ارور F4 مربوط به وقتی است که احتمال سرریز شدن آب ماشین ظرفشویی امرسان وجود دارد.
 • ارور 140 یعنی هیدروستات دستگاه با مشکل مواجه شده و نیاز به تعمیر دارد.
 • ارور 150 خطای عدم تخلیه آب را نشان می‌دهد.
 • ارور  D 07 به معنای بروز نشتی آب است.

در میان این ارورها، موارد F3 ، F4 و ارور 150 مستقیما به پمپ ماشین ظرفشویی امرسان مربوط هستند. پمپ تخلیه ظرفشویی امرسان می‌تواند به هر دلیلی دچار مشکل شود. گاهی اشیاء خارجی وارد مجرای آن می‌شوند و نمی‌گذارند تا تخلیه آب را به خوبی انجام دهد. گاهی نیز توانش بر اثر نقص فنی به قدری کم می‌شود که نمی‌تواند آب را خارج سازد. برخی اوقات نیز بصورت کلی خراب می‌شود و نیاز است که یک پمپ جدید و سالم را جایگزین آن نمایید.

بیشتر بخوانید: معرفی ترموکوپل اولترا رپید

به همین خاطر در ادامه راه‌حل‌هایی را برای مواقعی که پمپ مسدود شده و یا به کلی خراب شده و نیاز به تعمیر دارد ارائه می‌کنیم.

وظیفه پمپ تخلیه ظرفشویی امرسان چیست؟
وظیفه پمپ تخلیه ظرفشویی امرسان چیست؟

راه‌حل رفع انسداد پمپ تخلیه ظرفشویی امرسان

ممکن است گاهی برای شما پیش آمده باشد که آب کثیف حاصل از شستشوی ظروف در داخل دستگاه باقی مانده و هرقدر تلاش کرده‌اید تا آن آب توسط پمپ خارج شود موفق نشده‌اید. در چنین مواقعی، باید از محتمل‌ترین حالت شروع کنید. محتمل‌ترین حالت برای رفع این مشکل، مسدود شدن پمپ است. در واقع برای اینکه پمپ تخلیه ظرفشویی امرسان بتواند آب را از داخل دستگاه خارج کند، شروع به کار کردن می‌کند و آب را از مجرایی که به پمپ وصل است بیرون می‌کشد. بسیاری اوقات اتفاق می‌افتد که بخاطر جمع شدن زوائد و یا حتی افتادن قطعات پلاستیکی یا فلزی مختلف در داخل دستگاه، مجرای پمپ مسدود شود.

در چنین مواقعی، لازم است که برای حل مشکل به ترتیب مراحلی که ذکر می‌کنیم عمل نمایید.

 1. ابتدا دستگاه را خاموش کنید و کابل برق را نیز از پریز خارج نمایید.
 2. درب ماشین ظرفشویی را باز کرده و سبد ردیف پایین را از داخل آن خارج کنید. باید فضای مناسبی ایجاد شود تا بتوانید دست خود را داخل دستگاه ببرید.
 3. در ادامه، به بازوی آب پاش برمی‌خورید. این همان بازویی است که با چرخیدن خودش و پاشیدن آب به سطح ظروف آن‌ها را تمیز می‌کند. باید این بازو را جدا کرده و از داخل دستگاه خارج سازید. اگر هم اندازه‌اش طوری است که خارج کردنش سخت است، آن را سمت دیگر ماشین قرار دهید تا مزاحم کارتان نشود.
 4. حالا به فیلتر ماشین ظرفشویی رسیده‌اید. باز کردن این فیلتر هم کار سختی نیست. با پیچاندن فیلتر به جهت چپ یا راست باز می‌شود. به جهت فلشی که کنار فیلتر دیده می‌شود نگاه کنید و فیلتر را بر اساس آن بچرخانید. سپس آن را بیرون آوریده و به خوبی بررسی‌اش کنید. هم از بیرون و هم از داخل، فیلتر را بررسی نمایید. چنانچه چیزی داخل فیلتر بود از آن جدا کنید. حتی اگر چیز کوچکی مانند یک تکه نخ هم در داخل سوراخ‌هایش مشاهده کردید بهتر است آن را جدا کنید.
 5. پس از درآوردن فیلتر، به چاله کوچکی می‌رسید که پمپ در انتهای آن جای گرفته اما به قدری آب کثیف در آن چاله وجود دارد که نمی‌توانید هیچ اقدامی کنید. پس، بهترین کار، خارج ساختن آب کثیف به صورت دستی است.
 6. یک تکه ابر بزرگ و یک سطح کنار دست‌تان بگذارید. یک دستکش پلاستیکی هم دست کنید. با حوصله ابر را داخل چاله ببرید، مچاله‌اش کرده و سپس ابر را در میان آب رها کنید. این کار، باعث خواهد شد که ابر آب را در خودش جای دهد. بعد ابر را از داخل ماشین بیرون آورید و درون سطح حسابی فشارش دهید. چند بار که این کار را انجام دهید، آب کثیف داخل چاله به صورت کامل از آن خارج می‌شود.
 7. آخرین مرحله خارج ساختن درپوش و پروانه پمپ تخلیه ظرفشویی امرسان است. برای این کار، بهترین راه مراجعه به دفترچه ماشین ظرفشویی‌تان است. اما اگر توضیحات داخل دفترچه برایتان کافی نیست، نیازی نیست نگران شوید. در ادامه نحوه رفع انسداد پمپ را توضیح داده‌ایم.
 8. برای خارج کردن درپوش و پروانه پمپ، بهترین روش را به شما پیشنهاد می‌کنیم. توجه داشته باشید که در بسیاری از مواقع، داخل پمپ قطعات ریزی وجود دارد که ممکن است به انگشتان‌تان آسیب برسانند. برای مثال، خرده شیشه یکی از متداول‌ترین چیزهایی است که در پمپ ماشین‌های ظرفشویی دیده می‌شود. پس برای اینکه سلامت دست‌تان را به خطر نیندازید، یک دستکش ضخیم را دست کنید. سپس انگشتان خود را به انتهای چاله برده و درپوش را با نوک انگشت بچرخانید. وقتی که درپوش باز شود، صدایی کلیک مانند خواهید شنید.
 9. بعد از آن، باید پروانه پمپ را نیز بیرون آورید. بهترین روش درآوردن پروانه پمپ تخلیه ظرفشویی امرسان استفاده از قاشق است. یک قاشق غذاخوری بردارید و آن را داخل پمپ برده و پروانه را درآورید.

نکته مهم: بیرون آوردن پروانه و سپس جای‌گذاری آن کار ساده‌ای نیست. اگر احتمال می‌دهید که از پس انجام این کار برنیایید، بهتر است با یکی از نمایندگی‌های امرسان تماس گرفته و کمک بخواهید.

 1. در آخر، باید هر دو قطعه را به خوبی بررسی کنید. از سلامت پروانه و درپوش اطمینان حاصل کنید. مجددا انگشتان خود را با همان دستکش درون پمپ برده و تلاش کنید هر چیز زائدی که درونش وجود دارد را بیرون آورید.
 2. وقتی این کارها را انجام دادید، پروانه و سپس درپوش را در جای خود قرار دهید. بعد به ترتیب، فیلتر را نصب نمایید، بازوی آب پاش را به حالت اولیه بازگردانده و سبد طبقه پایین را در جای خودش قرار دهید.

انجام این 11 مرحله برای مواقعی است که در طول مدت‌ها استفاده از ماشین ظرفشویی، چیزهای زائدی داخل مجرای فیلتر باقی مانده و به همراه آب از دستگاه خارج نگشته است. اگر این مساله ادامه پیدا کند کار به جایی خواهد رسید که باید منتظر انواع ارورهای ظرفشویی امرسان باشید.

ضمنا، به شما توصیه می‌کنیم برای اینکه همیشه از سالم ماندن پمپ تخلیه ظرفشویی امرسان خیال‌تان راحت باشد و این دستگاه مدت‌های طولانی برایتان کار کند، دائما آن را سرویس کنید. می‌توانید ماهی یک بار تا مرحله پاکسازی درپوش فیلتر پیش بروید. اگر می‌توانستید پروانه را هم خودشان خارج نمایید و درون فیلتر را تمیز کنید. در غیر این صورت، هر چند وقت یک بار با نزدیک‌ترین نمایندگی امرسان تماس گرفته و از آن‌ها بخواهید یک نیروی متخصص را جهت سرویس ماشین ظرفشویی امرسان بفرستند.

راه‌حل رفع انسداد پمپ تخلیه ظرفشویی امرسان
راه‌حل رفع انسداد پمپ تخلیه ظرفشویی امرسان

تعمیر پمپ تخلیه ظرفشویی امرسان

حالا تصور کنید که انجام مراحل معرفی شده در قسمت قبلی هیچ تاثیری روی تخلیه آب ماشین ظرفشویی شما نداشته‌اند. حتی ممکن است داخل فیلتر و پمپ کاملا تمیز و پاک باشد و از روی صدایی که از داخل سیستم فنی به گوش می‌رسد و یا به کمک ارورهای ماشین ظرفشویی امرسان احتمال بدهید که پمپ دستگاه سوخته است.

در این بخش، نحوه تعویض پمپ تخلیه ظرفشویی امرسان را آموزش می‌دهیم. اما این نکته را توصیه می‌کنیم که برای تعویض این قطعه از یک نیروی متخصص مورد تایید نمایندگی امرسان کمک بگیرید. انجام این کار بسیار تخصصی است. در این حالت، می‌توانید مراحل اولیه را انجام دهید و اگر از سوختگی پمپ مطمئن شدید برای تماس با نمایندگی اقدام نمایید. به هر حال، در ادامه مراحل تعویض پمپ تخلیه ظرفشویی امرسان ذکر می‌شوند.

جدا کردن ماشین ظرفشویی امرسان توکار از داخل کابینت

اگر ماشین ظرفشویی شما از نوع ماشین ظرفشویی توکار امرسان است برای اینکه قطعه پمپ آن را بررسی نمایید باید ابتدا از داخل کابینت خارجش سازید. لازمه انجام این کار، دقت کردن به برخی جزئیات است که به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

ماشین‌های ظرفشویی توکار در داخل کابینت پیچ و مهره می‌شوند و علاوه بر آن، اتصالات دیگری هم به کابل برق و لوله آب خانه نیز دارند. اولین کار، این است که نوار باریکی که در قسمت پایین ماشین وجود دارد را به کمک پیچ گوشتی باز کنید. سپس وقتی نوار را خارج ساختید، برد الکترونیکی که در آن قسمت وجود دارد را غیرفعال سازید. نحوه انجام این کار هم خیلی سخت نیست. چهار عدد کابل برق به صورت دوتایی به همدیگر وصل هستند. برای جدا ساختن آن‌ها، باید سرپوش پلاستیکی که هر جفت کابل را به هم متصل ساخته باز کنید تا سیم‌ها از همدیگر جدا شوند.

قدم بعدی هم، درآوردن لوله آبی است که آب کثیفی که توسط پمپ از دستگاه خارج می‌شود را وارد کانال فاضلاب خانه می‌کند. لوله را از داخل سوراخی که از آن عبور کرده درآورید. بعد از انجام این کارها، به سراغ باقی پیچ‌هایی که پمپ تخلیه ظرفشویی امرسان را به کابینت متصل ساخته‌اند بروید. با حوصله باقی پیچ‌ها را نیز باز کنید. وقتی ماشین را به کلی از کابینت، کابل برق و لوله آب جدا ساختید، همه چیز آماده است تا دستگاه را از داخل کابینت بیرون بکشید.

بهترین کار برای خارج کردن ماشین ظرفشویی از داخل کابینت، این است که درب ماشین را باز کنید و سپس آن را به سمت خودتان بکشید. دستگاه را به فضایی بیاورید که بتوانید آن را کف زمین بخوابانید. به همین خاطر، اگر آشپزخانه‌تان کوچک است می‌توانید آن را به مکان دیگری منتقل نمایید. ضمنا، از نبودن آب در داخل ماشین اطمینان کاسب کنید. در نهایت، ماشین ظرفشویی را به پشت روی زمین بخوانید به طوری که دربش رو به بالا قرار بگیرد.

تعمیر پمپ تخلیه ظرفشویی امرسان
تعمیر پمپ تخلیه ظرفشویی امرسان

درآوردن پمپ تخلیه ظرفشویی امرسان

حالا کف ماشین ظرفشویی مقابل‌تان است و می‌توانید پمپ را به خوبی مشاهده کنید. این مرحله سخت‌ترین و تخصصی‌ترین مرحله کار است. به همین خاطر، اگر فقط تا اینجا می‌خواستید از خرابی پمپ مطمئن شوید، می‌توانید آن را بررسی کنید. از همه مهم‌تر، بررسی کردن سیم‌های برقی هستند که مستقیما به پمپ متصل‌اند. بجز سیم‌های برق، از متصل بودن پمپ به دستگاه‌های هم‌جوارش نیز مطمئن شوید.

اما اگر تصمیم دارید که خودتان پمپ تخلیه ظرفشویی امرسان را تعویض کنید؛ با یک انبردست و پیچ گوشتی دست به کار شوید. پمپ توسط چند پیچ و مهره به دستگاه متصل است. با دقت تمام آن‌ها را باز کنید و در نهایت پمپ را خارج سازید. قبل از هر کاری، آن را به خوبی بررسی کنید. ممکن است داخل پمپ قطعه زائدی وجود داشته که در مرحله بررسی انسداد پمپ متوجه آن نشده‌اید و حالا که آن را کاملا باز نمودید می‌توانید قطعه زائد را خارج نمایید.

اما اگر مطمئن شده‌اید که پمپ سوخته و راهی غیر از تعویض ندارید؛ پس آن را کنار بگذارید. پمپ تازه‌ای را که برای جایگزینی تهیه نموده‌اید بررسی کنید. آن را در جای اصلی قرار دهید و پیچ‌هایش را سفت نمایید. سپس، اتصالات را به آن وصل نموده و همه چیز را به حالت اولیه بازگردانید.

وقتی که از کار کردن پمپ جدید خیال‌تان راحت شد، مجددا دستگاه را داخل کابینت قرار داده و تمام پیچ‌های اطراف آن، کابل‌های برق، لوله آب را به آن وصل کنید. همچنین، پایه‌های دستگاه را بوسیله آچار مخصوص تنظیم نموده و در نهایت، نوار باریک قسمت پایین را کاملا ببندید. حالا دستگاه آماده استفاده است.

درآوردن پمپ تخلیه ظرفشویی امرسان
درآوردن پمپ تخلیه ظرفشویی امرسان

نکات مهم درباره کار با پمپ تخلیه ظرفشویی امرسان

تا اینجا نحوه باز کردن انسداد پمپ و همچنین، اصول تعویض پمپ تخلیه ظرفشویی امرسان را آموزش دادیم. امیدواریم که به کمک این نکات، بتوانید مشکل خود را به خوبی حل کنید. اگرچه پیشنهاد ما کمک گرفتن از متخصصینی است که نمایندگی امرسان به شما معرفی می‌کند. البته، در این حالت هم اگر خودتان اطلاعات کاملی درباره رفع انسداد یا تعویض پمپ داشته باشید بهتر می‌توانید با متخصص تعمیر ماشین ظرفشویی تعامل کنید.

در هر صورت، علاوه بر آموزش‌های ارائه شده بد نیست به نکاتی که در ادامه مورد اشاره قرار می‌دهیم نیز توجه داشته باشید.

 • پمپ تخلیه ظرفشویی امرسان مستقیما به برق متصل است. اگر برق دستگاه شما دائما قطع و وصل گردد، ممکن است پس از مدتی موجب سوختن این قطعه شود. به همین خاطر، حتما برای ماشین ظرفشویی خود یک پاور استاندارد تهیه کنید.
 • از جمله مهم‌ترین عواملی که موجب خرابی پمپ می‌شود، ورود مواد زائد مختلف در آن است. به همین خاطر، اگر دوست دارید عمر ظرفشویی خود را حسابی بالا ببرید، سعی کنید ظروف را قبل از قرار دادن در داخل ماشین با یک اسکاج یا دستمال تمیز کنید. خیلی اوقات دانه‌های برنج یا چیزهایی از این قبیل به همراه ظروف وارد دستگاه می‌شوند و سپس، به خاطر فشار آب از فیلتر ماشین ظرفشویی هم عبور می‌کنند. در این حالت، جلوی مجرای منتهی به دریچه پمپ را می‌بندند.
 • دائما عملکرد پمپ تخلیه ظرفشویی امرسان را تحت نظر داشته باشید. برای انجام این کار، کافی است هربار که از ماشین استفاده می‌کنید توجه داشته باشید که آب موجود در دستگاه با چه قدرت و در چه زمانی خارج می‌گردد. اگر زمانی متوجه شدید که توان پمپ برای استخراج آب کم شده، زودتر طبق دستورالعملی که در قسمت اول شرح دادیم اقدام نمایید. خیلی اوقات، با پاکسازی مجرای پمپ یا تمیزکردن داخل خود پمپ می‌توان از خرابی این قطعه جلوگیری نمود.
 • شلنگی که بعنوان زه‌کش دستگاه از آن خارج شده و سر آن را داخل لوله فاضلاب گذاشته‌اید هم یکی از بخش‌هایی است که باید دائما بررسی شود. اگر این شلنگ به هر دلیلی مسدود شود، ممکن است ناگهان متوجه سر ریز شدن آب ماشین ظرفشویی شوید. بنابراین، علاوه بر جریان برق، بهتر است جریان آب خروجی را هم بررسی کنید.
نکات مهم درباره کار با پمپ تخلیه ظرفشویی امرسان
نکات مهم درباره کار با پمپ تخلیه ظرفشویی امرسان

نتیجه‌گیری: آموزش تعمیر پمپ تخلیه ظرفشویی امرسان

ماشین ظرفشویی توسط فشار آب ظروف را تمیز می‌کند. با توجه به این مساله، دائما باید اب کثیفی که از شستشوی ظروف باقی می‌ماند تخلیه گردد. وظیفه انجام این کار بر عهده پمپ است. اگر متوجه شدید که آب داخل دستگاه به خوبی از آن خارج نمی‌شود، بهتر است طبق دستورالعمل بخش نخست این مقاله، برای رفع انسداد پمپ ظرفشویی اقدام کنید. در این حالت، کافی است مقداری زمان بگذارید و درپوش و پروانه پمپ را خارج نموده و آن‌ها را بررسی کنید. سپس داخل پمپ را هم تمیز کنید و اگر چیز زائدی داخلش بود آن را خارج نمایید.

اما اگر متوجه شدید که پمپ تخلیه ظرفشویی امرسان سوخته است، ابتدا یک پمپ نو و سالم تهیه کنید. سپس، بر اساس روشی که شرح دادیم پمپ را از کف ماشین جدا نموده و پمپ سالم را جایگزینش کنید. توجه داشته باشید که انجام این کارها کاملا تخصصی است و یک اشتباه می‌تواند باعث آسیب رسیدن به کل ماشین ظرفشویی‌تان شود. به همین خاطر، توصیه ما این است که اگر با ارورهای ماشین ظرفشویی امرسان مواجه شدید یا فهمیدید که پمپ دستگاه کار نمی‌کند؛ در اولین فرصت با نمایندگی امرسان تماس حاصل کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا